Samsunlu Kenevir Üreticisi: “Tığ Resmen Kandırıldık. Bazen Kişiler Parasını Yediler, Narlısaray Halkı Tamamen Mağdur Edildi”

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

CHP Samsun Mebus Neslihan Hancıoğlu ve Tekirdağ Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Samsun’un Vezirköprü ilçesine mecbur Narlısaray Mahallesi’nde kenevir üreticilerinin sorunlarını dinledi. Kenevir üreticisi Hasan Antrenör, kendilerine haddinden fazla şişman vaatler verildiğini belirterek, “Biz resmen kandırıldık, aynı çıkmazın içerisine çekildik. Bazen bazen şahıslar parasını yediler, Narlısaray halkı ağız ağıza kıygın edildi” dedi. Narlısaray Mahallesi Muhtarı Mualla Sezgen ise “Ektiğimiz kenevirlerimiz elimizde kaldı. Parasını alamadık, kıygın olduk. Şu anda çokça perişanız” diye konuştu.

Neslihan Hancıoğlu ve Okan Gaytancıoğlu, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun 31 Ağustos’ta Samsun’üstelik yapacağı grup toplantısı öncesinde, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019’da yapılan domestik intihabat öncesinde kendir tarımında pilot ilçe olarak açıkladığı Vezirköprü’nün Narlısaray Mahallesi’nde kendir üreticilerini musahabe etti.

“KENEVİR HERHANGI BIR ALANDA KULLANILAN BİTKİDİR”

Okan Gaytancıoğlu, “Ayrımsız kenevir tarlasındayız. Çoğu kayırıcı, bunun uyuşturucu konu özelliğini agâh. Doğrudur, eroin maddede yapılır ama gani kullanıldığında, yani bu özelliği yok edildiğinde deva sanayisinde, nesiç sanayisinde, plastik sanayisinde, hassaten otomotivde, hassaten feza sanayisinde, her alanda beğenilen tıpkı bitki. Biricik almanak ayrımsız bitki ve yeniden üretim üssü namına birlikte Samsun Vezirköprü ilçesi seçilmiştir” dedi.

Neslihan Hancıoğlu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2019’daki yerli seçimler öncesinde, Vezirköprü’yü kenevir üretiminde tayyareci ilçelerden tıpkısı yerine açıkladığını anımsattı. Hancıoğlu, “Tabiatıyla kim çiftçimiz, üreticimiz, kendir ekimine o dönemde başladı. Ama geldiğimiz bugünkü durumu ise eken, üreten arkadaşım anlatsın” diye kendir üreticisi Hasan Koç’a söz verdi. Koç, şunları söyledi:

“NARLISARAY HALKI OLARAK YÖNTEMINCE KANDIRILDIK”

“Sizlerin üstelik söyledikleriniz gibi sözler, vaatler verildi ve bu Narlısaray Mahallemiz üzerinden çok iri reklam yapıldı. Çok büyük vaatler verildi. İşte ‘fabrikasını kuracağız, geliştireceğiz, Narlısaray halkı kalkınacak, yeter ki siz firez; biz hükümet olarak, Cumhurbaşkanlığı adına gerek milletvekilleri adına gerek bölgedeki hisse senedi insanları yerine arkanızdayız. Siz yeter kim hars üretin, tığ ağız ağıza sizi kalkındıracağız’ politikası ile biz kandırıldık. Biz resmen kandırıldık, tıpkı çıkmazın içerisine çekildik. Bazen bazı eşhas parasını yediler, Narlısaray halkı tamamen kıygın edildi ve köyün ortasına depo yapıldı. Köyün ortasına depo yapılmaz. Köyün ortasını antrepo olarak kullandılar. ve bu karye, kendiri üstelik 2019’dan beri daha mümasil bir zamana kadar duruyordu. Tıpkı şekilde bildirme sonunda kaldırıldı. Bunun üzerinden birileri dünyalık yedi, vesselam bu zamana kadarki olan biten; tıpkı gram gürlük olmadı. O ahit bugündür tığ, Narlısaray halkı olarak mağdur edildik kendir, kendir üzerinden. Vezirköprü, tıpkı zamanda AKP’yi yüzdelik 70 destekleyen tıpkı ilçeyiz. Narlısaray Mahallesi olarak yüzdelik 70 destek çıkıyor. Yüzdelik 70 rey kayran aynı mahalle, benzeri ülke, bir kaza bu şekilde kaderine terk edilemez, mağdur edilemez. Biz, bunu kabul etmiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanım, biz bunu akseptans etmiyoruz. Bizzat siz kişi ağzınızdan söylediniz, bayram verdiniz ve şu anda bizi yapayalnız bıraktınız, infirak ettiniz, kaderimize bıraktınız. Kaderimizle birlikte bıraktınız bizi. Bu yakışmıyor, ego bunu hakeza söylüyorum. Benim üzerime birlikte herhangi apayrı bir şekilde bile gelmeyin. Yani tığ, burada sıkıntımızı, problemimizi size söylemeyeceğiz bile kime söyleyeceğiz, kime duyuracağız sesimizi. Tığ, sizi oralara, destekleyerek oyumuzla oralara getirdiysek bazen bir şeylerin olması lüzumlu.”

“KENEVİRLERİMİZ ELİMİZDE KALDI. PARASINI ALAMADIK, KIYGIN OLDUK”

Narlısaray Mahallesi Muhtarı Yüksek Sezgen da yaşadıkları sorunları şöyle anlattı:

“Narlısaray olmasaydı kendir tohumunu Türkiye’de bulma şansı yoktu, zira yıllardır bu bizim Türkiye’birlikte, dünyada yer artağan adına ülkemizde bunu bırakmadan ekimini yapan biricik Narlısaray’dır. Uyuşturucu özelliği başarısız. 31 Mart 2019 seçimlerinde Cumhurbaşkanımız doğrusu şöyle dedi; ‘Vezir ve Narlı yerine tohumları tescillenecek’ dedi. Narlısaray bu tohumları, Karadeniz Araştırma olsun, Amasya TİGEM’bile yetiştirsin, çoğaltsın diye tohumları oralara verdik. Onlar da şu zaman yetiştiriyor amma 2019’dan sonraları üstelik şükür olsun buraya, ‘kenevir hangi oldu, nasıl yaptınız, kuşkusuz ettiniz’ diyen tek siyasetçi, sizden apayrı gelen olmadı. Bizim elimizde, ektiğimiz kenevirlerimiz kaldı. Parasını alamadık, mağdur olduk. 3 bin 500 nüfusu olan Narlısaray’ın şu anda bin 300 nüfusu var. Aynı da senede üç kez ürün alınan aynı toprak, 10 bin hektar arazi; işte kenevirlerin boyunu görüyorsunuz. Bu kenevirler, sulansalar 4 metre, sulanmadığı amacıyla bu kadar kaldılar. Yani tığ, şu anda çok perişanız. Çokça boğunuk durumdayız. İnşallah bu sesimizi bu yukarıdakiler, nüfuz partisi olsun… Bittabi siz dahi yanımızdasınız sağ olun teşekkürname ederiz. Bu konuda bize apotr olursanız Narlısaray yerine haddinden fazla balaban tıpkısı makbule geçecek.”Share: