Amasyalı kardeşler karada karavan, suda yat ihtimalî miftah tasarladı

Amasya’nın Merzifon ilçesinde kıvrak İlhan ve İsmail Yaylacı kardeşler, karada karavan, suda ise yat yerine kullanılabilen bir anahtar geliştirdi.

Kömür madeni ocağı işleten İlhan ve İsmail Yaylacı kardeşler, hem karada hem bile suda kullanabilecekleri bire bir çevirici geliştirmek amacıyla 3 yıl önceki düzentileme başlattı.

Uzun uğraşlar ve denemeler sonucu geliştirilen araç, arabayla karavan kadar çekilerek matlup yere götürülürken deniz, göl veya baraj göletlerinde ise yat kendisine kullanılabiliyor.

“Yat Zar” ismini verdikleri araçlarını Karadeniz’dahi meşgul olmak üzere Samsun’a mevrut ve Yelken Kulübü önünden araçlarını suya indiren Yaylacı kardeşler, motorunu çalıştırarak denize açıldıkları araçlarını ayrımsız süre kullandıktan sonra yine kıyıya çıkardı.

İsmail Yaylacı, AA muhabirine, üç tarafı denizlerle kuşatılmış ayrımsız ülkede yaşamalarına karşın tekne kültürünün ehliyetli düzeyde olmadığını söyledi.

Türkiye’dahi denizi görmemiş insanların bulunduğuna dikkati çekici Yaylacı, “İnsanların ilgisini çekerek denize aşkı canlandırırız diye niteleyerek hakeza tıpkısı projeye girdik. 3 almanak AR-GE çalışması sonucu üç menent geliştirdik.” dedi.

Geliştirdikleri aracın tabanını mıntıka tabanı namına tasarladıklarını anlatan Yaylacı, sudan çok etkilenmemesi ve sallanmaması üzere konforu yöre plana kayran taban yapısı oluşturduklarını dile getirdi.

Almanya, İsrail ve Amerika’dan talep var

Araçlarının henüz hoppadak prototipini yaptıklarını, AR-GE aşamasında olduğu amacıyla maliyetin kesin yerine ortaya çıkmadığını belirten Yaylacı, şöyle bitmeme etti:

“Prototip adına çalıştığımız için önceki maliyetler yüksek oluyor ancak paradigma üretime geçildiğinde makul fiyatla vatandaşlarımıza sunmayı düşünüyoruz. İnsanlarımıza bu tekne ve karavan kültürünü telkin etmek, bir numara önceliğimiz. Şu anda hemen içtimai medyadan paylaştığımız görüntüden periferi Almanya, İsrail ve Amerika kadar ülkelerden arayanlar oldu. Kaliteden karşılık vermeden elimizden geldiğince ülkemizin ihracatına ve ekonomisine korumak amacıyla uğraşıyoruz.”

İster dağda, ister suda kullan

Yaylacı, Yat Car’ın yüzdelik 50 karavan, yüzdelik 50 yat olduğunu vurgulayarak, “İstersen dağın doruğuna çek kampını yap, istersen de indir suya balığını tut, müziğini dinle. Böyle benzeri ürün alındığında karavan parklarıyla işiniz bulunmayan, gidersiniz araçların ulaşamayacağı koylarda çapanızı atarsanız, tatilinizi yaparsınız. AR-GE’sinden mühendisliğine, el işçiliğine dolu evcil.” diye konuştu.

İlhan Yaylacı ise geliştirdikleri miftah amacıyla patent başvurularını yaptıklarını söyledi.

Almanya’da tıpkı firmanın bu format bire bir çalışması bulunduğunu amma daha çok üretim yapmadığını aktaran Yaylacı, “Ülkemizde bunu üreten benzeri firma namevcut. Üç tarafı denizlerle çevrilmiş bire bir ülkede böyle ayrımsız ürüne gerekseme vardı. Rastgele şeyine büyüklüğünde istihsal bize ilişik oldu. Şu anda deneme sürüşlerini yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yaylacı, berat başvurularının onaylanmasının arkası sıra paradigma üretime geçmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Share: