Balıkesir’in kurtuluşunun 100. yılında 100 yabanlık zeybek gösterisi

Balıkesir’in kurtuluşunun 100. yılında 100 nefis ağabey gösterisi

BALIKESİR – Kuva-i milliye Şehri Balıkesir’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü olan 6 Eylül’de 100 kent gönüllüsü, yiğitliği ve mertliği sembolize eden Harmandalı Zeybeği oynayacak.

Milli Savaş kıvılcımının ateşlendiği, alplık ve cesaretleriyle düşmana cebin direnen Kuva-i milliye Şehri Balıkesir’in Milli Mücadele’ye verdiği büyük gücün anısı, Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir Site Konseyi yoluyla hazırlanan “Balıkesir’in Kurtuluşunun 100. Yılında 100 Yaşama ile Kabadayı Gösterisi” ile taçlanacak. Şehrin düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü olan 6 Eylül’da Atatürk Anıtı’nda, 7’den 70’e 100 site gönüllüsü yiğitliği ve mertliği sembolize fail Ağabey oyunu oynayacak. Bu çalışmada gönüllü eğitmenler yoluyla sunulan Harmandalı Zeybeği eğitimleri bitmeme ediyor.

Asıl, kız, cet ve mahdum kabadayı oynayacak

Konuyla ilgili bilgelik veren Balıkesir Kent Konseyi Umumi Koordinatörü ve Fahri Eğitmen Nursel Süzaner Kılıç, ” Efeler, Milli Savaşım döneminde karışma güçlerine cebin savaşarak vatan savunmasında faal olmuşlardır. Bu nedenle Kuva-i milliye Şehri Balıkesir’in kurtuluşunun 100’üncü yılına özel efe oynamaya sen bile var mısın dedik ve 7’den 70’e yekpare halkımızı nida ettik. Acul bir şekilde antrenmanlarımız devam ediyor. Asıl-kız, baba-oğul bütün birlikte Balıkesir Site Konseyi Binası’nın önünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 6 Eylül’birlikte hep birlikte kabadayı oynayarak Kuva-i milliye Şehri’nden eksiksiz Türkiye’ye bir tane nefes kendisine sesleneceğiz” dedi.Share: