Edremit Betik Fuarı’nda 3’üncü gün birlikte geride kaldı

Balıkesir’in Edremit ilçesinde şişman sargı gören 5. Edremit Mektup Fuarı’nın üçüncü günü sona erdi. Fuarın üçüncü gününde Edremit’te ekincilik ve zeytincilik konuşuldu, Şükrü Tunar ve Neşet Ertaş anıldı. Nasuh Mahruki, İnci Aral, Elfin Tataroğlu, Sinan Baran söyleşilerinden bilahare Erdal Delice cesim tıpkısı enstrüman ziyafeti sundu.

5. Edremit Kitap Fuarı’nın 3. günü “Edremit’te Ekincilik ve Zeytincilik” adlı panelle başladı. Zeytin ve Zeytinyağı Üreticisi Mehmet Semerci, Edremit Ekincilik Odası Başkanı Mürtefi Yılmaz Diker ve Turizmci, Edip, İş İnsanı Mehmet Öngen; Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) Zeytincilik Enstitüsü Müdürü Dr. Tuba Rehber Abacıgil moderatörlüğünde mıntıka için koskocaman aynı yere topluluk olan zeytin ve zeytinyağının dününü, bugününü ve yarınını konuşularak Edremit’in tarımsal alandaki son durumu değerlendirildi. Panelin arkası sıra konuklara plaketlerini Eski Mehabet Bakanı, Demokratik Sol Tümen (DSP) Eski Umumi Başkanı Anlaklı Sezer takdim etti.

Dağcı kimliğinin yanı sıra yazdığı kişisel hareket kitaplarıyla de edip kimliğini öne çıkaran Nasuh Mahruki, kişi başarı öyküsünü 5. Edremit Betik Fuarı katılımcıları amacıyla anlattı. “Ego 20’li yaşlarımda bu yollara girdiğimde önümde tek eş, misil göstericim olmadı. İşte bu yüzden ben dirim yolculuğumu anlatarak herkesin zat potansiyelini bularak, öz Everest’ine tırmanmasını sağlamak üzere yeknesak, el kılık kalkmak istiyorum” diyen Mahruki, herkesin ilk kendi içine dönmesi, kendini tanıması ve özlük yolunu çizmesi gerektiğini, fakat bu şekilde herkesin zat Everest’ine tırmanabileceğini belirtti. “Tümce özlük hayatını benzeri sanat eseri kabil işlemeli, bunun amacıyla de önceki zat içine dönmelidir. Hayatta kaynak başarı, insanın kendine koyduğu hedeflere ulaşabilmesidir” dedi. Katılımcıların sorularını dahi yanıtlayan Mahruki’ye plaketini fuarın katılımcılarından tüvana tıpkısı kitapsever sunma etti.

“Çalgı ruhun gıdası değil, mayasıdır. Çalgı, daldaki zeytinin resitalidir. Müziğe handikap vurulmaz” diyen Sina Yağmur, şiirler ve türküler eşliğinde, aramızdan ayrılışının 10. yıl dönümünde şişman mahir Neşet Ertaş’ı anlattı. Sinan Baran’a nefesli çalgıda Özgür Doğan ve rabıt solistleri Ersan Erdoğan ile Mutlak Mezgil zevcelik etti. Ardından iki kızıl kadın yazar İnci Aral ve Elfin Tataroğlu, okurlarıyla buluştu.

Birsen Temir Saraç moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide, Yazar İnci Aral ve Yazar Elfin Tataroğlu, Literatür ve Kadın’ı konuştu. Tataroğlu, “Işıma, kuşaktan kuşağa dökme tıpkısı meşaledir. Bu meşalenin sönmesine asla cevaz vermeyeceğiz. Tenevvür yolunda hayatlarıyla denk ödeyen ama katiyen vazgeçmeyen tekmil aydınlarımıza Edremit’ten esenleme olsun” dedi. Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, söyleşinin peşi sıra konuklara plaketlerini ikram etti.

5. Edremit Mektup Fuarı’nın 3. günü Müzisyen ve Direktör Erdal Atmaca’in dinleyenlere varlık veren “Kültürlü Kapıları: Şeyh Bedrettin, Şiir Vukuf” antetli dinletisi ile son buldu. Dinletinin ardından Atmaca’e plaketi, Komutan Aslan’ın sahneye nida ettiği babası Erdoğan Atmaca marifetiyle verildi. – BALIKESİR

Share: