Marmara Depremi’nde hayatını kaybedenler Avcılar’da anıldı

17 Ağustos Marmara Depremi’nde yaşamını yitirenler amacıyla Avcılar’da anma programı düzenlendi.

Marmara Caddesi’ndeki Zelzele Anıtı uğrunda Avcılar Belediyesince düzenlenen etkinliğe Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Semavi, Jeofizik Mühendisleri Odası İstanbul Idarehane Başkanı Burak Çatlıoğlu ve çokça sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlikte matbuat açıklamasını okuyan Çatlıoğlu, depremde 18 bin 373 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 200 binden aşkın kişinin yaralandığını, 285 bin 211 konutun ve 42 bin 902 gelişim yerinin hasar gördüğünü söyledi.

Çatlıoğlu, depremden sunma çetin etkilenen 4 ilde üretim kaybının 2,4 bilyon dolar olduğunu belirterek, “Afetin zararlarını budamak üzere harcanan bir ünite, afet sonrası yaraların sarılması için harcanan 8 birime denk gelmektedir. Bu nedenle kıran olmadan önceki zarar kısıntı çalışmaları yapılmalı ve bu çalışmalara soy ayrılmalıdır.” dedi.

Afetlere dayanabilen yapılarda yaşamanın insanların sunu ana ihtiyaçları beyninde olduğunu dile getiren Çatlıoğlu, şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımız depreme tehlikesiz konutlarda yaşamalı ve oluşturulan bilgelik kirliliklerinden uzak tutulmalıdır. Eksperlik alanı olmamasına rağmen hareket ve deprem tahminleri için yorumlar fail eşhas, halkı ürkmek ve paniğe sürüklemektedir. Bunun önüne ayrılmak için bu izahat ayrımsız amme kuruluşu marifetiyle evet de oluşturulacak tıpkısı ‘Deprem Selen Kurulu’ marifetiyle yapılmalıdır.”

Çatlıoğlu, zelzele potansiyeli efdal ara sıra ülkelerde depremle ilgili açıklamaların ülkenin hareket araştırma merkezlerince yapıldığını belirterek, “Malumat insanları yapacağı açıklamaları ilmî veriler ile desteklemeli, müracaat göstermelidir.” diyerek konuştu.Share: