Balıkesir Edremit’teki Antandros Antik Kenti çatıyla korunacak

Balıkesir’in Edremit ilçesinde 2001 yılından bu yana kazı çalışmaları sürdürülen Antandros Antik Kenti’nin konusunda himaye amaçlı bina yapılacak.

Kazı başkanı Ege Üniversitesi Alışılmış Kazı Bilimi Esas Bili Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürcan Çelik, AA muhabirine, antika kentte kazılara devam ettiklerini söyledi.

Alanın elan ferah korunabilmesi için emek başlatılacağını tamlayan Çelik, “Kazıların sponsorluğunu fail Balıkesir Büyükşehir Belediyesi eliyle üstü kalıcı ayrımsız çatıyla kapatılarak ziyaretçilerin nekropolisi (mezarlık) daha temiz aynı ortamda gezmeleri sağlanacak. Bu amaçla proje yarışması açılacak.” dedi.

Çelik, bina uygulamasında amacın, kazı alanının korunmasının beraberinde animasyon ayırmak olduğunu dile getirdi.

Bölgede yasakçı aydınlatmalar birlikte yapılmasının hedeflendiğini anlatım eden Polat şöyle konuştu:

“Antik dönemdeki metropolümüzün üzerinden antrparantez içinden antik el dahi geçiyor. Bu yolu kullanan şahıslar pekâlâ benzeri mezarlık görüyorlardı, toprak üstünden onu canlandırmaya çalışacağız. İkinci etapta, mezarları açtığımızda kuşkusuz bir manzara ile karşılaşıyorduk, o gün ne hediyelerle gömüyorlardı, iskeletin durumuna nasıldı; onu harlatmak. Üçüncü aşamada üstelik ayrımsız kremasyon (ölmüş yakma geleneği) seremonisinin görsel arkaç dönüştürülmesi.”

Çelik, proje yarışmasıyla ilgilendiren detayların henüz sonraları açıklanacağını sözlerine ekledi.

Share: