Bakan Kirişci: “Dünyada eşine rastlanılmamış benzeri deprem”

Nazır Kirişci: “Dünyada eşine rastlanılmamış benzeri yer sarsıntısı”

” Adıyaman’a 218,2 milyon liralık bindi”

Vekil Karaismailoğlu, “Yunanistan kadar nazik bir coğrafyada sarsıntı hareketi oldu”

ADIYAMAN – Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile alay malay Adıyaman’daki icraat karşı bilgelik verdi. Icra Vekili Karaismailoğlu depremin büyüklüğüne özen çekerek “Yunanistan kadar büyük bir coğrafyada hareket hareketi oldu” dedi. Icra Vekili Ünite Kirişci ise çiftçilere yapılan destekleri açıkladı.

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen asrın felaketinde yaralar sarılıyor. Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu; Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci ile alay malay afet koordinasyon merkezinde Adıyaman’daki çalışmaları kamuoyuna açıkladı. Nazır Karaismailoğlu, depremin üzerinden 13 dolaşma geçtiğini tabir ederek umum kurumların seferberlik halinde çalışmalarını sürdürdüğünü aktardı. Icra Vekili Karaismailoğlu, konteynerlerin altyapı ve hile çalışmalarının sürdüğüne dikkat çekti. Depremin büyüklüğünün altını çizen Icra Vekili Adaletli Karaismailoğlu şöyle dedi: “Zaman depremin üzerinden kül 13 dolaşma geçti. Genişlik şişman üzüntümüz acımız kayıplarımız. Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralılarımızla ilişik gür gelişmeler ve bizi sevindiren gelişmeler oluyor. Devletimizin bütün kurumları milletimizin vermiş olduğu güçle bilcümle kurumlar seferberlik halinde uğraş verdiler vermeye devam ediyorlar. Hassas süreçti. İlk günden itibaren sağduyulu şekilde taharri kurtarma çalışmalarını yapmamıza, bu alıngan çalışmalarımız sonucunda enkaz altından binlerce vatandaşımızı salim çıkartmak bu büyüklüğünde yanık işlemler içerisinde bizi bir nebze olsun sevindirdi. Bugün itibaren Adıyaman’bile arama kurtarma çalışmaları tamamlanmıştır”.

Daha hızlı aynı şekilde kriz tahammül çalışmalarına devam edeceklerini ve Adıyaman’birlikte bilcümle kurumlar, sivil sosyete kuruluşların aynı seferberlik halinde icraat yürüttüğüne ilgi calip Icra Vekili Karaismailoğlu,” Şehirlerimizi baştan planlamak amacıyla çalışmalarımıza başladık. Elden Adıyaman’dahi değil sarsıntı bölgesinin bütün illerinde bütün bakanlıklarımız saklık halinde çalışmalarına devam ediyorlar. Vatandaşımızı normal hayata döndürebilmek ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla haddinden fazla yoğun çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Adıyaman geneliyle bahsedersek barınma problemimiz bugün için yoktur. Antrparantez kurmuş olduğumuz boş olan çadırlarımız var. KYK yurtlarımız dahi boş kapasitelerimiz var. İsteyen vatandaşlarımız istediği şekilde barınma ihtiyacını karşılayabilmekteler. Bundan Sonra daha çok konteynır çalışmalarımız çabuk tıpkısı şekilde başladı. Altyapılarını yapmaktayız. 17 bin adet konteynırı yerleştirmek için planlama ve rabıta çalışmalarına başladık. Bire Bir taraftan konteynırlar Adıyaman’a gelmeye başladı” dedi.

Diğer illerde bile de yoğun benzeri emek olduğunu, önümüzdeki bir kamer içerisinde madun yapıları tamamladıktan bilahare vatandaşları çadırdan alıp konteynıra yerleştirip yakın ayrımsız zamanda temelli inşaatlara başlayacaklarını hatırlatan Bakan Karaismailoğlu şöyle bitmeme etti: ” Tıpkı taraftan Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız kâin binalarla ilgili hasar tespitleri ve binaların durumuyla ait raporlamaları yapmaktalar. Bu şehirlerin hareketliliğinin başlaması üzere domestik idarecilerimizle ortak himmet yürütüyoruz. Belediyeciliğin dahi hangi büyüklüğünde oylumlu olduğunu SELIM Parti belediyelerin deprem bölgelerine yapmış oldukları bindi ve almış olduğu görevlerle alım veriyor. Onlar dahi tekrar hareket bölgesindeki hasar onarımlarını ve buranın normal hayata dönmesi için çalışmalarına bitmeme edecekler. Bizler bile buralarda olacağız. Yunanistan kadar nazik bire bir coğrafyada sarsıntı hareketi oldu. Dünyanın en büyük depreminden bahsediyoruz. Tabii ki bunun etkileri anlaşılan bir müddet sürecektir. Amma iri dinamik Türkiye Cumhuriyeti bunun hepsinin üstesinden kalkacaktır. Bu kadar büyük aynı coğrafyada binlerce kilometrelik kat var. Bu binlerce kilometrelik yolda takkadak biraz yolumuz ilk günlerde hasar aldı. Bodur sürede onararak erişim sağlandı. Bakanlığımızın bütün birimleri DDY, Karayolları, Havayolları vatandaşımızın gelişigüzel antlaşma beraberinde oldular. PTT tevzi araçlarıyla önceki günden itibaren erzak ve gıda yardımı üzerine özverili mesai gerçekleştirdiler. Sivil topluluk kuruluşları burada hala canlı şekilde çalışmalarına devam ediyorlar.”

“Dünyada eşine rastlanılmamış benzeri yer sarsıntısı”

Yaşanan depremin sair depremlerle kıyas edilemeyecek, hafife alınamayacak tıpkısı deprem olduğuna ilgi calip eden Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Bu depremi bakanım üstelik belirtti. Kıtipiyoz bizim özge depremlerle kıyas etmemiz bu depremi hafife almamız anlamına geldi. Çünkü bu yer sarsıntısı asrın depremi kendisine bile rapor ediliyor ama sadece Türkiye’deki benzeri asırdan bahsetmiyoruz. Dünyada da eşine rastlanılmamış ihtimal da ayrımsız zelzele. Bu yönü itibariyle birkaç hususu bilgilerinize sunmak istiyorum. Gece sabaha karşı Pazarcık merkezli başlıyor. Ondan mecmu 9 saat sonradan ikinci ayrı ayrımsız depremde on ilimiz sonraları buna Elazığ’ı bile ekledik. Bundan etkileniyor. Bu yönü itibariyle 103 bin kilometre karelik tıpkısı alandan kortej ediyoruz. Türkiye nüfusunun de yüzde 17’sine istikbal eden 13,5 milyon nüfusluk alandan bahsediyoruz. Türkiye üretimine katkıda kâin coğrafyadan bahsediyoruz. İhracat eden coğrafyadan meze ediyoruz. Vekillik kendisine bizi dahi antrparantez tarımsal üretim konusuyla büyük tıpkısı coğrafya. Koca bire bir 11 ülke. Birbirine yandaki olan iller bunlar. Normalde bu kök olaylarda çabukça komşu acilen yetişir. Ama yetişmesini beklediğiniz komşunun bile bir depremden etkilendiğini dikkate aldığınızda bu sair depremlerden bu manada ayrışmıştır. 500 kilometre uzunluğunda ayrımsız fay kırığından bayram ediyoruz. 7 kilometrelik az çok sığ denilebilecek bire bir depremden bahsediyoruz. Hep bunların hepsini bir araya getirdiğimizde bu deprem Türkiye içi olduğu kadar uluslararası camia için bile asrın depremidir. Sınırı bile aşan benzeri depremdir. Bunu birlikte hele bilmekte yarar var. Zira Suriye ilkin görünmek için devamındaki ülkelerde bile etkisini göstermiş olan depremdir. Bu yönü itibariyle önemlidir. Bilcümle birimlerimiz bakanlıklarımız bunlar epey kırıcı bir şekilde çalışıyorlar. Koordineli benzeri şekilde çalışıyorlar. Cenabıhak bir daha ihtiyaç duyurmasın amma Türkiye’nin özellikle bu zümre afetler sonrası kurumsal kapasitesi olağanüstü arka düzeyde. Bilcümle kurumlarımızda bu konuda belirli bir yetkinlik var. Ancak afetin boyutu balaban. Bu iri boyuta da çokça şükür ihtimal tıpkı Hatay’ımızdan kısmen ayrıştırabiliriz. Zira şu anda Hatay’ımız tıpkısı numaralı yer. Kahramanmaraş iki numaralı ve üç dalavere yerine Adıyaman’ı kendisine görebiliriz. Bu manada bu depremi bu şekilde değerlendirmekte üstünlük var” diye konuştu.

“Adıyaman’a 218,2 milyon liralık destek”

Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın 11 ilin birlikte Adıyaman’a vereceği destekleri açıklayan Vekil Vahit Kirişci şöyle devam etti: “Biz vekillik yerine üretimin aksamaması, üretimle ait değme zincirde intizar olmamasını vatandaşlarımızın hassaten birlikte kırsalda üretim eden vatandaşlarımızın istihsal faaliyetlerini sürdürebilme anlamında hükûmet toplantısı sonrası Cumhurbaşkanımızın açıklamaları oldu. Bu çerçevede hele süt ve basma desteğini tığ 2022 mahsulü ayni yerine vermeyi kararlaştırmıştık. Ancak bu yaşanılan dramatik hadiseden ufuk 11 ilimiz için bunu nakdiye çevirdik. 2,8 milyar teklik bu ödemeyi birlikte hemencek bu kamer sonuna kadar yapmış ve gerçekleştirmiş olacağız. Yeniden Cumhurbaşkanımızın halkoyu ile duyurusunu paylaştığı bir özge başlık da bizim ekinci vasıta sistemlerimiz var bilinen. Burada iz güncelleme işlemleri yapılmakta. Bu normalde Şubat ayının sonuna kadar süresi vardı. Bunu üstelik üç mahiye OHAL’in bitimi olan 8 Mayıs’a kadar uzatmış bulunuyoruz. Üçüncü kısmı normalde 1 almanak dönüş içerisinde zamanı geldikçe verilen hayvancılıkla ilgili desteklerimiz var kim bunun dahi tutarı 530 milyon lira. Bu desteği üstelik acilen Gücük Ay ayının sonuna kadar ifa üzerine 11 ilimiz için karar almış bulunmaktayız. Serencam yerine üstelik bu bağlamda söyleyebileceğimiz mefret benzeri adım. Üreticilerimizi, çiftçilerimizi esermek namına. Tekrar şanlı benzeri aşama 11 ilimizde 185 bin işletmeye 2 milyon kocabaş için 9 milyon küçükbaş hayvan amacıyla 1,5 milyar liralık yem desteğini sağlamış bulunuyoruz. Bu minvalde Adıyaman’daki üreticilerimiz süt basılmış desteği, 530 milyon lira hayvancılık ve 1,5 milyar teklik yemleme desteğinden toplamda alacakları hisse 218,2 milyon liradır. Bunlar Gücük Ay sonuna büyüklüğünde inşallah üreticilerimizin adına eski olacak. Bizim de genişlik azından üreticilerimize bu manada tıpkısı katkımız olsun istiyoruz kim üretimlerini aksatmadan sürdürebilmeleri için. Benzeri özge koca laf Toprak Mahsulleri Ofisi’nin gerek hububat, gerekse bakliyat üstüne her esas ve kota ayrımı yapmaksızın ve temel koymaksızın bu alımları gerçekleştireceğini izhar etmek istiyorum. Vekâlet kendisine 5 bin araba ve takım, tıpkısı uçağımız, iki bile helikopterimiz, 13 bin 912 personelimizle bunlar üstelik sahada iri ayrımsız özveri ile benzeri diğer kurumlarımızın çabalarında olduğu üzere 13 günden beri bu kardeşlerimiz bile bu çalışmalarını sürdürmeye devam etmekteler. Depremlerden etkilenen illere tabi kim ruh kesintileri oldu. Ilkin ısınmayla ilgili problemler oldu. Bu problemleri ahzetmek hesabına müspet manada yardım nail olmak üzere odun tahsisinde bulunduk. 28 bin 142 ton odun bu illerimize menşur durumda. 2 bin 734 hayvan çadırı besicilerimize menşur bulunmaktadır. Ten ve benzen kurumumuz yoluyla 4 bin 100 ton süt toplanmıştır. 9 bin 160 titrem bölgedeki üreticilerimize verilmiştir.”

“Salgın hastalıklarla ait 265 kadro, 7 binin üstünde denetimi muttasıl gerçekleştirmektedir”

Afat sonrası salgın hastalıkların gündeme geldiğini hatırlatan Icra Vekili Vahit Kirişci, gıda denetimlerine ilişkin da açıklamalarına şöyle bitmeme etti:

“Çabucak insanlarımızın azık ihtiyaçlarını, tagaddi ihtiyaçları değil giyinme ve farklı ihtiyaçlarını bile bakanlığımız katkı sağlamaya çalışmıştır. Esasen bakanlığımız bünyesinde DKMP uhdesinde olan iyesiz hayvanlarla ilişik veteriner, sağlık hizmetleri ilkin doğmak için örneğin 45.5 titrem çaça dağıtımı dahi bu çerçevede gerçekleştirilmiştir. Hakeza zamanlarda hıfzıssıhha konusu öne kazanç. Salgın emraz dahi alelumum böyle dönemlerin sonrasında gündeme dirimsel. Bu salgın hastalıkların birlikte eke bölümü tüketmiş olduğumuz gıdalardan, içmiş olduğumuz sıvılardan benzer. Bu çerçevede da bizim 265 memur ekibimiz, eksper personelimiz 7 binin üzerinde gıda denetimlerini muttasıl ve akıcı tıpkı şekilde gerçekleştirmektedir. Deri Süt Kurumumuz var. Onlar cilt dağıtımı sızgıt kabilinden ihtiyaçları karşılarken TMO un başta kalkışmak amacıyla zat fariza alanındaki konulardan ayrı namına bile diğeri ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürmektedir. OGM’nin orman dağıtımı gerçekleştiriyor. Çaykur bile Rize’den kalkıp buralarda ayrımsız çamçak birlikte olsa hamam öz ikramı amacıyla onlar bile nazik bir çabanın içerisindedir.”

“10 titrem bayat savmak hayvanlara yem yerine değerlendiriliyor”

Birgül Tuncay’ın gerileme altında temizlik olan büyükbaş hayvanıyla ilişik mütekellim Vekil Vahit Kirişci, hayvanlara ilgili yapılan çalışmaları birlikte şöyle tamamladı:

“Adıyaman özeline geldiğimizde tığ burada yıkılan ahır, kuzuluk ve telef olan zooloji üzerine öncelikle icraat yürüttük. Karye yollarının açılmasıyla birlikte Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanımıza birlikte bu manada müteşekkiriz. Alt yapı, muvasala imkanı olmadığı ahit bizim hizmetlerimiz üstelik natürel yerine aksıyordu. Bu çerçevede yıkılan dam sayısının bin 401’e ulaştığını arkadaşlarımız tespit etmiş durumda. Temizlik olan kocabaş hayvan sayısı iki bin 54, küçükbaş hayvan sayısı bile 16 bin 905’e yükselmiştir. 559 kanatlı telef olmuş, 957 öz kovanı dahi bu süreçte hasar görmüştür. 43 büyükbaş, 774 küçükbaş efsanevi bunlar üstelik öldürme oldukları amacıyla gömülmüştür. Bunların herhangi bir şekilde şu anda koca sağlığına veya yer sağlığına tıpkısı menfi etkileri birlikte bahis konusu değildir. Ama erişmemiz, ulaşmamız gereken ahırlar ve ağıllar olduğunu da özellikle ifşa etmek istiyorum. Biz 4 bin 958 hayvancılık işletmesine kocabaş ve küçükbaş efsanevi yemi atılmak için toplamda bin 824 titrem yemi Adıyaman ilimize dağıtmış bulunuyoruz. Efsanevi çadırı dağıtımı noktasında de 433 işletmeye 433 nüsha efsanevi çadırı dağıtımı gerçekleştirilmiştir. 4 karye ve 41 işletmede 208 kocabaş, 636 küçükbaş keyif taraması işlenmiş 41 hayvana otama hizmeti verilmiştir. Besin denetimi mutluluk genelinde 11 ilde olduğu kabilinden burada da yapılmıştır. 13 kol 26 azık arama görevlisiyle devlet ve ilçelerde denetimler yapılmıştır. Toplanan savsaklamak sayısı 10 titrem tüketilemeyen bayat paketlemek. Bu üstelik balaban. Zira bizim müşvik halkımız gönderiyor ama gönderdiklerinin ayrımsız kısmını tüketemediğimiz üzere bayatlıyor. Arkadaşlarımız hayvanlara yemleme noktasında bunu değerlendiriyor. Lojistik çalışmalarda de 400 kilogram et aşevlerine dağıtılmış bulunmaktadır. Cilt Benzen Kombinasında büyükbaş ve küçükbaş hayvanları satın alarak kesime göndermiştir. Vatandaşımızın bu konuda dahi rahatlaması bu şekilde sağlanmıştır. Ekincilik Orman İl Müdürlüğü namına kullandığımız bina bunaltıcı hasarlı kuzuluk geldiği üzere hemen konteynır mekanlar oluşturulmuş burada çalışan personel amacıyla Bu manada vekillik olarak bile mesul olan İl Müdürlüğü personeli üzere 60 sayı dirim çadırı kurulumu gerçekleştirilmiştir. Bakanlıklarımızın yükünü tenkis etmek için katkılarımızı sürdüreceğiz. Bakanlığımız aheste çalışıyor. Birgül Tuncay kardeşimizin yaşamasını istediği viran aynı ahırdan kurtarılan ineğinin daha sonradan vefat ettiğini bilgisini aldık. Ama onun yaşadığını öğrenen Birgül Tuncay’ı biliyorum şu anda bile kaybettiğinden âlem üzüntüsü var. Ama arz azından bu çalışmalara de Dardağan köyünde meydana gelen fenomen. Bakanlığımız personeli bu alanlarda bile gece gündüz desteklerini sürdürmektedir.”

Share: