Nazır Kirişci: “Dünyada eşine rastlanılmamış benzeri sarsıntı”

Vekil Kirişci: “Dünyada eşine rastlanılmamış bire bir yer sarsıntısı”

“Adıyaman’a 218,2 milyon teklik destek”

Icra Vekili Karaismailoğlu, “Yunanistan büyüklüğünde nazik tıpkısı coğrafyada deprem hareketi oldu”

ADIYAMAN – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci ile gelişigüzel Adıyaman’daki icraat karşı hikmet verdi. Nazır Karaismailoğlu depremin büyüklüğüne dikkat çekerek “Yunanistan kadar şişman ayrımsız coğrafyada zelzele hareketi oldu” dedi. Nazır Ünite Kirişci ise çiftçilere yapılan destekleri açıkladı.

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen asrın felaketinde yaralar sarılıyor. Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu; Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci ile birlikte kıran koordinasyon merkezinde Adıyaman’daki çalışmaları kamuoyuna açıkladı. Icra Vekili Karaismailoğlu, depremin üzerinden 13 zaman geçtiğini tabir ederek tamam kurumların seferberlik halinde çalışmalarını sürdürdüğünü aktardı. Vekil Karaismailoğlu, konteynerlerin enfrastrüktür ve dek çalışmalarının sürdüğüne ilgi çekti. Depremin büyüklüğünün altını çizen Nazır Adil Karaismailoğlu şöyle dedi: “Bugün depremin üzerinden bilcümle 13 devir geçti. Yeryüzü şişman üzüntümüz acımız kayıplarımız. Allah’tan yağmur diliyoruz. Yaralılarımızla ilgili gani gelişmeler ve bizi sevindiren gelişmeler oluyor. Devletimizin bütün kurumları milletimizin vermiş olduğu güçle bilcümle kurumlar seferberlik halinde savaşım verdiler vermeye devam ediyorlar. Kırılan süreçti. İlk günden itibaren sağduyulu şekilde kontrol istirdat çalışmalarını yapmamıza, bu kırılan çalışmalarımız sonucunda kriz altından binlerce vatandaşımızı esen çıkartmak bu kadar acılı işler içerisinde bizi aynı nebze olsun sevindirdi. Zaman itibaren Adıyaman’bile kontrol kurtarma çalışmaları tamamlanmıştır”.

Daha acul ayrımsız şekilde depresyon kaldırma çalışmalarına devam edeceklerini ve Adıyaman’birlikte bilcümle kurumlar, sivil topluluk kuruluşların tıpkı seferberlik halinde icraat yürüttüğüne özen çekici Nazır Karaismailoğlu,” Şehirlerimizi yeniden planlamak amacıyla çalışmalarımıza başladık. Takkadak Adıyaman’de değil zelzele bölgesinin bütün illerinde hep bakanlıklarımız saklık halinde çalışmalarına bitmeme ediyorlar. Vatandaşımızı alışılagelen hayata döndürebilmek ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla çokça ağır çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Adıyaman geneliyle bahsedersek tahaffuz problemimiz bugün amacıyla yoktur. Ayrıca kurmuş olduğumuz abes olan çadırlarımız var. KYK yurtlarımız da gereksiz kapasitelerimiz var. İsteyen vatandaşlarımız istediği şekilde tahaffuz ihtiyacını karşılayabilmekteler. Daha Çok çıktı konteynır çalışmalarımız aceleci ayrımsız şekilde başladı. Altyapılarını yapmaktayız. 17 bin skor konteynırı yerleştirmek amacıyla planlama ve harmoni çalışmalarına başladık. Aynı taraftan konteynırlar Adıyaman’a gelmeye başladı” dedi.

Diğer illerde de birlikte kırıcı aynı mesai olduğunu, önümüzdeki tıpkı ay içerisinde madun yapıları tamamladıktan sonradan vatandaşları çadırdan alıp konteynıra yerleştirip yakın ayrımsız zamanda sürekli inşaatlara başlayacaklarını hatırlatan Bakan Karaismailoğlu şöyle bitmeme etti: ” Bire Bir taraftan Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız mevcut binalarla ilişkin hasar tespitleri ve binaların durumuyla ilgilendiren raporlamaları yapmaktalar. Bu şehirlerin hareketliliğinin başlaması için yerli idarecilerimizle eş mesai yürütüyoruz. Belediyeciliğin de hangi kadar yüce olduğunu DÜRÜST Parti belediyelerin sarsıntı bölgelerine yapmış oldukları bindi ve almış olduğu görevlerle gelgel veriyor. Onlar de esasen sarsıntı bölgesindeki hasar onarımlarını ve buranın alışılagelen hayata dönmesi amacıyla çalışmalarına bitmeme edecekler. Bizler dahi buralarda olacağız. Yunanistan kadar iri tıpkısı coğrafyada yer sarsıntısı hareketi oldu. Dünyanın en nazik depreminden bahsediyoruz. Tabii ki bunun etkileri galiba benzeri müddet sürecektir. Amma iri diri Türkiye Cumhuriyeti bunun hepsinin üstesinden kalkacaktır. Bu büyüklüğünde iri aynı coğrafyada binlerce kilometrelik kat var. Bu binlerce kilometrelik yolda vakit kaybetmeden biraz yolumuz önceki günlerde hasar aldı. Gelişmemiş sürede onararak erişim sağlandı. Bakanlığımızın bütün birimleri DDY, Karayolları, Havayolları vatandaşımızın herhangi bir antlaşma yanı sıra oldular. PTT tevzi araçlarıyla önce günden itibaren erzak ve gıda yardımı üzerine özveren çalışma gerçekleştirdiler. Sivil cemiyet kuruluşları burada bibi faal şekilde çalışmalarına bitmeme ediyorlar.”

“Dünyada eşine rastlanılmamış aynı hareket”

Yaşanan depremin başka depremlerle karşılaştırma edilemeyecek, hafife alınamayacak tıpkı hareket olduğuna ilgi çekici eden Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, “Bu depremi bakanım üstelik belirtti. Alelade bizim başka depremlerle kıyas etmemiz bu depremi hafife almamız anlamına geldi. Çünkü bu hareket asrın depremi adına de anlatım ediliyor ama yemeden içmeden Türkiye’deki aynı asırdan bahsetmiyoruz. Dünyada üstelik eşine rastlanılmamış belki da ayrımsız sarsıntı. Bu yönü itibariyle beş altı hususu bilgilerinize arz etmek istiyorum. Akşam sabaha karşı Pazarcık merkezli başlıyor. Ondan parçalanmamış 9 saat sonraları ikinci ayrı bire bir depremde on ilimiz bilahare buna Elazığ’ı de ekledik. Bundan etkileniyor. Bu yönü itibariyle 103 bin kilometre karelik bir alandan hezel ediyoruz. Türkiye nüfusunun birlikte yüzde 17’sine mukabele fail 13,5 milyon nüfusluk alandan bahsediyoruz. Türkiye üretimine katkıda mevcut coğrafyadan bahsediyoruz. İhracat yapan coğrafyadan bayram ediyoruz. Vekâlet olarak bizi birlikte ayrıca zirai istihsal konusuyla majör tıpkısı coğrafya. Yüce bir 11 ülke. Birbirine komşu olan iller bunlar. Normalde bu garip olaylarda acilen yandaki çabucak yetişir. Ama yetişmesini beklediğiniz komşunun de tıpkı depremden etkilendiğini dikkate aldığınızda bu sair depremlerden bu manada ayrışmıştır. 500 kilometre uzunluğunda bir kırık kırığından alay ediyoruz. 7 kilometrelik berenarı sığ denilebilecek benzeri depremden bahsediyoruz. Hep bunların hepsini bire bir araya getirdiğimizde bu yer sarsıntısı Türkiye içi olduğu kadar arsıulusal zümre amacıyla de asrın depremidir. Sınırı birlikte aşan ayrımsız depremdir. Bunu üstelik özellikle bilmekte üstünlük var. Zira Suriye başta atılmak amacıyla devamındaki ülkelerde bile etkisini göstermiş olan depremdir. Bu yönü itibariyle önemlidir. Bilcümle birimlerimiz bakanlıklarımız bunlar süfli ağır tıpkısı şekilde çalışıyorlar. Koordineli bire bir şekilde çalışıyorlar. Allah benzeri elan gerekseme duyurmasın ama Türkiye’nin özellikle bu soy afat sonrası kurumsal kapasitesi alışılmadık dal düzeyde. Hep kurumlarımızda bu konuda muayyen bire bir yetkinlik var. Ancak afetin boyutu şişman. Bu şişman boyuta üstelik haddinden fazla şükür belki tıpkı Hatay’ımızdan kısmen ayrıştırabiliriz. Zira şu anda Hatay’ımız benzeri numaralı el. Kahramanmaraş iki numaralı ve üç orostopolluk kendisine Adıyaman’ı olarak görebiliriz. Bu manada bu depremi bu şekilde değerlendirmekte kazanım var” diye konuştu.

“Adıyaman’a 218,2 milyon lira destek”

Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın 11 ilin yanında Adıyaman’a vereceği destekleri açıklanan Bakan Vahit Kirişci şöyle devam etti: “Tığ vekillik adına üretimin aksamaması, üretimle ilgili her zincirde kırılma olmamasını vatandaşlarımızın bilhassa de kırsalda istihsal özne vatandaşlarımızın istihsal faaliyetlerini sürdürebilme anlamında kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanımızın açıklamaları oldu. Bu çerçevede özellikle mazot ve matbu desteğini biz 2022 mahsulü ayni yerine vermeyi kararlaştırmıştık. Ancak bu yaşanılan dramatik hadiseden ufuk 11 ilimiz üzere bunu nakdiye çevirdik. 2,8 bilyon teklik bu ödemeyi üstelik kolaylıkla bu kamer sonuna kadar yapmış ve gerçekleştirmiş olacağız. Esasen Cumhurbaşkanımızın halkoyu ile duyurusunu paylaştığı aynı diğer başlık bile bizim dikici araç sistemlerimiz var malum. Burada yapıt güncelleme işlemleri yapılmakta. Bu normalde Gücük Ay ayının sonuna büyüklüğünde süresi vardı. Bunu da üç aylık OHAL’in bitimi olan 8 Mayıs’a kadar uzatmış bulunuyoruz. Üçüncü kısmı normalde 1 almanak dolaşma içerisinde zamanı geldikçe verilen hayvancılıkla ait desteklerimiz var ki bunun da tutarı 530 milyon lira. Bu desteği dahi müstacelen Gücük Ay ayının sonuna kadar ödeme konusunda 11 ilimiz üzere karar almış bulunmaktayız. Serencam olarak üstelik bu bağlamda söyleyebileceğimiz oylumlu aynı aşama. Üreticilerimizi, çiftçilerimizi esermek namına. Gine muhteşem tıpkı girişim 11 ilimizde 185 bin işletmeye 2 milyon büyükbaş üzere 9 milyon küçükbaş efsanevi için 1,5 bilyon teklik yem desteğini sağlamış bulunuyoruz. Bu minvalde Adıyaman’daki üreticilerimiz mazot basılmış desteği, 530 milyon liralık hayvancılık ve 1,5 bilyon teklik ağızotu desteğinden toplamda alacakları hisse 218,2 milyon liradır. Bunlar Küçük Ay sonuna büyüklüğünde inşallah üreticilerimizin hesabına esbak olacak. Bizim de en azından üreticilerimize bu manada tıpkı katkımız olsun istiyoruz ki üretimlerini aksatmadan sürdürebilmeleri üzere. Bire Bir sair oylumlu bahis Toprak Mahsulleri Ofisi’nin gerek hububat, gerekse bakliyat üstüne herhangi bir kök ve kota ayrımı yapmaksızın ve çizgi koymaksızın bu alımları gerçekleştireceğini belirtmek istiyorum. Vekâlet olarak 5 bin araba ve takım, tıpkısı uçağımız, iki bile helikopterimiz, 13 bin 912 personelimizle bunlar da sahada büyük tıpkı özveri ile bire bir özge kurumlarımızın çabalarında olduğu üzere 13 günden beri bu kardeşlerimiz de bu çalışmalarını sürdürmeye devam etmekteler. Depremlerden etkilenen illere tabi kim faaliyet kesintileri oldu. Başlangıçta ısınmayla ilişik problemler oldu. Bu problemleri kazanmak namına olumlu manada ulama nail olmak amacıyla odun tahsisinde bulunduk. 28 bin 142 ton odun bu illerimize mefsuh durumda. 2 bin 734 efsanevi çadırı besicilerimize menşur bulunmaktadır. Deri ve benzen kurumumuz eliyle 4 bin 100 titrem süt toplanmıştır. 9 bin 160 titrem bölgedeki üreticilerimize verilmiştir.”

“Salgın hastalıklarla ilgili 265 grup, 7 binin üzerinde denetimi gece gündüz gerçekleştirmektedir”

Afetler sonrası müstevli hastalıkların gündeme geldiğini hatırlatan Icra Vekili Ünite Kirişci, azık denetimlerine ilişik birlikte açıklamalarına şöyle bitmeme etti:

“Takkadak insanlarımızın azık ihtiyaçlarını, beslenme ihtiyaçları değil giyinme ve sair ihtiyaçlarını üstelik bakanlığımız yardım sağlamaya çalışmıştır. Gine bakanlığımız bünyesinde DKMP uhdesinde olan iyesiz hayvanlarla ilişik baytar, esenlik hizmetleri başta girmek üzere örneğin 45.5 ton abla dağıtımı üstelik bu çerçevede gerçekleştirilmiştir. Böyle zamanlarda hıfzıssıhha konusu öne çıkar. Müstevli emraz birlikte genellikle hakeza dönemlerin sonrasında gündeme dirimsel. Bu salgın hastalıkların üstelik büyük bölümü tüketmiş olduğumuz gıdalardan, içmiş olduğumuz sıvılardan mümkün. Bu çerçevede bile bizim 265 işyar ekibimiz, bilirkişi personelimiz 7 binin üzerinde gıda denetimlerini layenkati ve akıcı tıpkısı şekilde gerçekleştirmektedir. Vücut Benzin Kurumumuz var. Onlar et dağıtımı sızgıt üzere ihtiyaçları karşılarken TMO un ilkin atılmak üzere özlük görev alanındaki konulardan ayrı yerine da başkası ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürmektedir. OGM’nin orman dağıtımı gerçekleştiriyor. Çaykur dahi Rize’den kalkıp buralarda tıpkı boduç da olsa sıcak öz ikramı için onlar bile büyük tıpkısı çabanın içerisindedir.”

“10 ton günü geçmiş ekmek hayvanlara yem namına değerlendiriliyor”

Birgül Tuncay’ın çöküntü altında katil olan büyükbaş hayvanıyla ilgili konuşan Bakan Ünite Kirişci, hayvanlara ilgilendiren yapılan çalışmaları üstelik şöyle tamamladı:

“Adıyaman özeline geldiğimizde biz burada yıkılan dam, ağıl ve öldürme olan zooloji üstüne öncelikle icraat yürüttük. Karye yollarının açılmasıyla gelişigüzel Ulaştırma ve Altyapı Bakanımıza bile bu manada müteşekkiriz. Zir yapı, erişim imkanı olmadığı ant bizim hizmetlerimiz birlikte saf olarak aksıyordu. Bu çerçevede yıkılan ahır sayısının bin 401’e ulaştığını arkadaşlarımız belirleme etmiş durumda. Temizlik olan büyükbaş efsanevi sayısı iki bin 54, küçükbaş hayvan sayısı de 16 bin 905’e yükselmiştir. 559 kanatlı katil ergin, 957 arı kovanı de bu süreçte hasar görmüştür. 43 büyükbaş, 774 küçükbaş hayvan bunlar bile temizlik oldukları üzere gömülmüştür. Bunların rastgele şekilde şu anda eş sağlığına yahut yer sağlığına bir kontra etkileri bile söz konusu değildir. Amma erişmemiz, ulaşmamız gereken ahırlar ve ağıllar olduğunu birlikte özellikle yayımlamak istiyorum. Tığ 4 bin 958 hayvancılık işletmesine kocabaş ve küçükbaş efsanevi yemi doğmak amacıyla toplamda bin 824 titrem yemi Adıyaman ilimize dağıtmış bulunuyoruz. Efsanevi çadırı dağıtımı noktasında birlikte 433 işletmeye 433 nüsha efsanevi çadırı dağıtımı gerçekleştirilmiştir. 4 köy ve 41 işletmede 208 büyükbaş, 636 küçükbaş afiyet taraması yapılmış 41 hayvana otama hizmeti verilmiştir. Gıda denetimi büyüklük genelinde 11 ilde olduğu kabil burada bile yapılmıştır. 13 kol 26 azık taharri görevlisiyle ülke ve ilçelerde denetimler yapılmıştır. Toplanan savsaklamak sayısı 10 titrem tüketilemeyen bayat paketlemek. Bu da majör. Çünkü bizim müşvik halkımız gönderiyor amma gönderdiklerinin benzeri kısmını tüketemediğimiz için bayatlıyor. Arkadaşlarımız hayvanlara yemleme noktasında bunu değerlendiriyor. Lojistik çalışmalarda bile 400 kilogram vücut aşevlerine mefsuh bulunmaktadır. Et Benzin Kombinasında büyükbaş ve küçükbaş hayvanları satın alarak kesime göndermiştir. Vatandaşımızın bu konuda üstelik rahatlaması bu şekilde sağlanmıştır. Tarım Orman İl Müdürlüğü kendisine kullandığımız yapı ağır hasarlı ayla geldiği üzere alelacele konteynır mekanlar oluşturulmuş burada etkin personel üzere Bu manada vekillik yerine da mesul olan İl Müdürlüğü personeli için 60 adet hayat çadırı kurulumu gerçekleştirilmiştir. Bakanlıklarımızın yükünü kesmek için katkılarımızı sürdüreceğiz. Bakanlığımız ciddi çalışıyor. Birgül Tuncay kardeşimizin yaşamasını istediği harap bir ahırdan kurtarılan ineğinin henüz sonradan son ettiğini bilgisini aldık. Ama onun yaşadığını öğrenen Birgül Tuncay’ı biliyorum şu anda birlikte kaybettiğinden periferi üzüntüsü var. Amma yer azından bu çalışmalara de Dardağan köyünde meydana gelen görüngü. Bakanlığımız personeli bu alanlarda da geceli gündüzlü desteklerini sürdürmektedir.”

Share: