Bahar havalarına karşın Güneydoğu’nun ‘Efes’i Yük Antika Kenti abes kaldı

Ilkbahar havalarına karşın Güneydoğu’nun ‘Efes’i Denge Antik Kenti gereksiz kaldı

MARDİN – Güneydoğu’nun “Efes”i yerine görülen Mardin’deki Yük Antik Kenti, baharat havalarının faal olmasına karşın turistlerden yeterince rabıta görmedi.

Mardin’e 30 kilometre uzaklıkta Yük Mahallesi’nde kâin Yük Antika Kenti, fevk Mezopotamya’nın yer koskocaman iskân yerleri arasında düzlük alıyor. Geçtiğimiz yıllarda seyyah akınına uğrayan Abra, bu yıl bitmeme fail hamam havalardan olumlu bir sonuç alamadı ve gereksiz kaldı. İçinde kilise, saray, çarşı, zindan, tophane ve su bendi kalıntılarının bulunduğu Denge Antika Kenti, bu yılın önce aylarında turistlerin yol uğrağı mekanı olmaktan uzak ezgi ediyor. Hamam havalara karşın gereksiz artan Dara Antika Kenti, mekân illerden gelen misafirleri ağırlamaya bitmeme ediyor.

“Baharat havası olmasına karşın maalesef çokça biraz adam var”

Diyarbakır’dan Yük Antika Kenti’ni buyurmak üzere geldiğini tamlayan Muhsin Durmaz, “Bura çok mahsus bilinen bir kayran. Buranın çok ünlü olmasından muhit bizler buraya ziyarete geldik. Buranın haddinden fazla haza bir vadi olmasına karşın, havanın güneşli hatta ilkbahar havası olmasına rağmen maalesef ki, burada haddinden fazla biraz herif var. Iştiyak isterdi ki, bura kırcı kırcı olsun. Geçmişi aşinalık, irfan açısından buranın yoğun olmasını haddinden fazla isterdik. Eski milletlerin taşlardan yontarak, burayı kentine yetersiz iktisap kendisini dulda kabilinden ihtiyaçlarını karşıladığını görebileceğimiz çok iyicene bire bir yerdir. Türkiye birlikte bulunan herkesin burayı görmesi lazım, görmelerinde yarar olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Hava güzelce olmasına rağmen buralar yersiz artmış”

Havaların yunak ezgi etmesine karşın Dara’nın gereksiz kaldığını tamlayan Gülistan Çıpa, ” Antalya’dan, Diyarbakır’dan gelen misafirlerimi getiriyorum. Burası Mardin üzere turistik namına çok altın aynı kayran. Yanıma gelen seçme misafirimi buraya getiriyorum, seviniyorum. Mardin’e turistik olarak değer katmasına bile seviniyorum. Herkesi öncelikle Dara’ya sonrada Mardin’e bekliyoruz. Çekicilik domuzuna olmasına karşın buralar yersiz kalmış. Normalde buralar haddinden fazla kırcı oluyor. Buranın dolu olmasını beklerdik” şeklinde konuştu.

Share: