Mardin’de Zeytin Çalıştayı ve Zeytin Temalı Gastronomi programı yapıldı

Mardin’in Derik ilçesinde, “Derik Zeytin Çalıştayı ve Zeytin Temalı Gastronomi Programı” gerçekleştirildi.

Mardin Valiliği, Mardin Büyükşehir Belediyesi, Derik Kaymakamlığı, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ve Artuklu Üniversitesi ortaklığında, Hars Merkezi’nde planlı programda mütekellim Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, site turizmini gastronomi ile desteklemeyi amaçladıklarını söyledi.

Vali Demirtaş, ülkenin koskocaman gastronomi rotalarından biri görünmek üzere tanıtım çalışmalarını sürdürdüklerini anlatarak, “Mardin’in turizm pastasından payını seçme geçen aktarılma artırması için turizm altyapısının ve konaklama imkanlarının geliştirilmesi, curcuna, aktiflik ve fuar organizasyonlarının çoğaltılması gibi değme kalem enstrümanı kullanıyoruz. Önümüzdeki dönemde bile Mardin’in gastronomi ögelerini üniversitemiz, sivil sosyete örgütlerimiz ve hareket dünyamızın işbirliğinde tanıtmaya, bilinirliğini artırmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Derik Kaymakamı ve Şehremini Vekili Evren Çakır birlikte gastronomide yeni ayrımsız yol haritası ve ürünler çıkarmaya gayret ettiklerini, zeytin üretiminin artırılması içinde çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Programda zeytin üretimini açık artırma olanakları, zeytinin markalaştırılması ve kurumsallaşmasının sağlanmasına ilgilendiren sunumlar yapıldı.

Programa Kilis Valisi Recep Soytürk, Mardin İl Güvenlik Müdürü Mahmut Felaket, Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, siyasi parti ve STK temsilcileri, akademisyenler, şefler, gastronomi yazarları ile vatandaşlar katıldı.

Share: