BAGAJ KAPAĞININ ÇARPMASIYLA MUNZUR’A SAKIT GÜDÜCÜ DAVASINDA, SÜRÜCÜLERE HAPİS CEZASI

TUNCELİ’nin Ovacık ilçesinde, 3 sene önce hareket halindeki palyatif otobüsünün açılan portbagaj kapağının çarpması sonucu Munzur Nehri’ne düşerek, hayatını kaybeden Açık Deniz Eroğlu (28) ile ilgilendiren davanın değişmeyen duruşması görüldü. Duruşmada, otobüsün 2 şoförüne ‘Bilinçli taksir’ ile ölüme sebebiyet vermeden 4 yıl 8 ay 20 devir mahpushane cezası verildi. Sanıkların avukatının itirazı konusunda karar, itiraz yolu münhal tevessül etmek üzere istinafa gitti.

Ovacık ilçesine vabeste Yoncalı köyünde çobanlık işleyen Engin Eroğlu, 15 Haziran 2019’da öğle saatlerinde, hayvanlarını otarmak için evden ayrıldı. Hayvanların akşam köye başıboş dönmesi konusunda ailesi, telefonla aradığı Açık Deniz Eroğlu’na ulaşamayınca kayıp ihbarında bulundu. Bölgeye, bitirmiş ve AFAD ekipleri ile UMKE atıf edildi ve bölgede serbest çaplı taharri yapıldı. Eroğlu’nu icat etmek için kontrol çalışmaları bitmeme ederken, kaybolduğu devir Ovacık’tan İstanbul’a kat fail otobüsteki yolculardan biri, savcılığa başvurdu. Kimliği açıklanmayan arızi, cereyan halindeki otobüste, el telefonu kamerasıyla görünüş görüntüsü çektiğini, görüntüyü bilahare izlediğinde ise tıpkısı kişinin nehre düştüğünün kayıtlı olduğunu gördüğünü anlattı. Yolcunun, savcılığa verdiği görüntülerin incelenmesiyle akıntı halindeki otobüsün kendiliğinden fevk akla yatkın açılan bagaj kapağının, o sırada kere kenarında bulunan Açık Deniz Eroğlu’na çarptığı ve Munzur Nehri’ne düşmesine illet olduğu belirlendi. Görüntülerin ortaya çıkmasının ardından İstanbul’da olduğu tespit edilen otobüs şoförü Erdal Samoğlu gözaltına alınarak, Tunceli’ye getirildi. Samoğlu ifadesinde bagaj kapağının hasar gördüğünü sonra ayırt ettiğini, Tokat’ta tamir ettirdiğini söyledi. AFAD ve belediyelerin bünyesindeki akarsu şeş kontrol istirdat ekipleri üstelik aramaların 19’uncu gününde Munzur Nehri’nde Açık Deniz Eroğlu’nun cesedini suyun içindeki çalılıklara asılmış halde buldu. Eroğlu’nu cenazesi ölü açımı işlemlerinin peşi sıra Ovacık ilçesine bağlı Yaylagünü köyünde toprağa verildi.

12’NCİ DURUŞMADA DEĞIŞMEYEN ÇIKTI

Engin Eroğlu’nun ölümüne ilişkin görülen davanın 12’nci duruşması Tunceli 2’nci Aheste Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Eroğlu ailesi ve 4 avukatı katıldı. Tutuksuz sanıklar Erdal Samoğlu ve Mesut İçyer ise duruşmaya SEGBİS ile bağlandı.

Samoğlu ve İçyer hakkında bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermekten 4 yıl 8 kamer 20 aktarılma mapus cezası verilirken, sanıkların avukatının itirazı üstüne değişmeyen, itiraz yolu açık koyulmak amacıyla istinafa gitti.

Share: