Bingöl haberleri | Bingöl’de zaman kesen zelzele tatbikatı

Bingöl’da soluk kesen sarsıntı tatbikatı

BİNGÖL – Bingöl’de il ile AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde, resmi ve toplamda 453 personelin katılımıyla içki kesen sarsıntı tatbikatı gerçekleştirildi.

Bingöl’de il koordinesinde İl Kıran ve Ivedi Uzanım Müdürlüğü ile kurumların katılımıyla nefes kesen deprem tatbikatı gerçekleştirildi. Diyarbakır, Muş, Bitlis, Van, Erzurum ve Tunceli ekiplerinin beraberinde gönüllülerden oluşan toplamda 453 personelin katılımıyla, senaryo gereği 6.0 büyüklüğünde ayrımsız sarsıntı meydana geldi. Sarsıntı kaynaklı adına ilçe, yangın kabilinden olaylara ekipler müdahale ederken, site merkezinde yıkımı başlayan eski hükümet konağında zaman kesen kurtarma operasyonları gerçekleştirildi.

İlk olarak Kıyamet Akse Merkezi’nde incelemeler yapılırken, daha sonraları istirdat çalışmaları yapıldı.

Zelzele tatbikatının herhangi bir bölümünü inceleyici ve daha sonradan alana gelerek bilgelik kayran Ilbay Bedel Ekinci, burada açıklamalarda bulundu. Ilbay Maraba, “Bingöl deprem ve afetsellik açısından riskli bir bölgede saha alıyor. Maşrık Rum ve Yıldız Anadolu fay hatlarının kesiştiği birinci derece deprem bölgesinde kayran alan ilimizde giderek depreme cebin, diğer afetlere karşı her an hazır olmak durumundayız. Bizlerde yapmış olduğumuz çalışmaları buna göre çalıştırıyoruz. Bugün dahi belde illerden ortaklık ile birlikte filhakika degaje katılımlı aynı tatbikatı hem masa başı hem bile düz tatbikatını yürütme etme fırsatı bulduk. Bu tatbikatta toplamda 453 personelimiz, 76 aracımız görev aldı. Gene bu çerçevede ekiplerimiz 6 lokasyonda hararet, zelzele, boşaltma üzere muhtelif alanlarda görev icra ettiler. Gerçekten gördük kim arkadaşlarımızın hem olaylara performansları, hem donanımları hem hızları hem dahi eş güdüm süreçleri gayet kalburüstü ve cüret verici şekilde oldu” dedi.

Sarsıntı tatbikatının gerçeğe yakın olduğunu ve manevi olarak etkilendiğini belirten vatandaşlardan Ikbal Yamanoğlu ise, “Siren seslerini duydum. Düşkünlük ettim geldim, çok bile korkttum. Geldiğimde görgüsüz üstü kıran durumları için benzeri tatbikat yapıldığını gördüm. ve nerede ne yapmamız gerektiğini öğrendim, bilgiler aldım. Çokça domuzuna tıpkı tatbikat olduğunu düşünüyorum. Manevi namına üstelik etkilendik, emeği güzeşte herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Vali Paha Ekinci ve alım müdürleri, tatbikat sonrası ekiplere teşekkür ederek andaç fotoğrafı çektirdi.

Share: