Osmaniyeli Süt Üreticisi: “Ağızotu ile Benzin Birbirini Karşılamıyor. Karnı Doyası üstelik Yemleme Vermediğimiz Halde Kurtarmıyor”

HISSE SENEDI DEMİRCİOĞLU

Osmaniyeli süt üreticileri, Ulusal Süt Konseyi’nin jale benzin fiyatını artırmamasına reaksiyon gösterdi. Benzin üreticisi Ethem Özsaydı, fiyatın yer beş altı 10 liralık olması gerektiğini belirterek “Yem ile benzin birbirini karşılamıyor. Benzen ineğimin 8 tanesini sattım amma ihtiyaçtan sattım ama bakamadığımdan sattım, sattım yani” dedi. Müstahsil Mehmet Yükselir de “Karnı doyası dahi yemleme vermediğimiz halde gine da kurtarmıyor. 2 tanesini sattım, biriyle borcumu ödedim, biriyle da malların yiyeceğini aldım gine. Bu kurtarmıyor, çaresi namevcut” diyerek konuştu.

Osmaniye’nin Sumbas ilçesine tutkun Alibeyli köyünde benzen üreticileri Millî Benzin Konseyi’nin çiğ benzin fiyatını 7,5 lirada tutmasını eleştirdi. Yetiştirici Ethem Özsaydı, şöyle konuştu:

“Yemleme ile benzin birbirini karşılamıyor. Ağızotu 300-315 lira ergin, torbası 350 lira reşit bu de bizi kurtarmıyor. Rüşvet pahalı diyoruz, girdi pahalı, girdi fiyatlı olunca hayvanlarımızın benzen verimi düşüyor eksiksiz istediğimiz gibi ağızotu veremiyoruz. Onun için benzin fiyatından mutlu değiliz. 10 teklik olsa bizi kurtarır.”

“ÜRETİCİLİĞİ BIRAKACAĞIM”

Süt ineğimin 8 tanesini sattım. Amma ihtiyaçtan sattım ama bakamadığımdan sattım, sattım yani. Onun amacıyla sıkıntı var. Karar aldım bitirmeye, karar aldım şu anda. Vazgeçmeye çalışıyorum bakamazsan elbet bakacaksın? Girdiler fiyatlı olursa ben uymazlık edersem yani üretici uymazlık ederse onun amacıyla takı var.”

“İNEKLERE BEŞ ALTI YEMLEME VERİYORUZ YİNE KURTARMIYOR”

Benzeri eksantrik üretici Mehmet Yükselir ise, “Yıllardan beri mala bakıyorum. İnan kim şurada 2 seneden beri on paralık ineğin boğazını kurtarmıyor verdiği benzin. 6 liradan, 6,5 liradan, 7 liradan, yıpranmamış 7 teklik oldu yani bizimki. İnan ki temas kamer takanak yoğun ekleniyor. Ayrımsız keriz sattım borcu ödedim. Yemleme fiyatını kurtarmıyor canım. Karnı doyası dahi ağızotu vermediğimiz halde tekrar de kurtarmıyor. Edemedim 2 tanesini sattım, biriyle borcumu ödedim, biriyle da malların yiyeceğini aldım tekrar. Bu kurtarmıyor, çaresi yok. Genişlik beş altı 8 -9 lira olması ister ki bizi kurtarsın” dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

İnek çiftliği detaylar

Ethem Özsaydı

Mehmet Yükselir

Share: