Aylin Cesur: “2022’nin İlk 9 Ayında 1359 İşçi, Sonuç 20 Yılda 30 Bin İşçi Hayatını Kaybetti”

İYİ Fırka Isparta Milletvekili Aylin Korkusuz, TBMM’dahi iştirakçi ölümleriyle ilişik “İş Cinayetleri Raporuna göre; bin 359 iştirakçi 2022 önce 9 ayında, 18 bin 285 işçi akıbet 10 yılda, 30 binden çokça işçi serencam 20 yılda kaybetti hayatını. ve işçilerin yüzdelik 85’i ücretli işçiler. Son dokuz yılda genişlik beş altı 556 çocuk iştirakçi hayatını kaybediyorsa, ölen çocuklardan üçte biri 15 yaş altında ise gözlerinizi kapatmayacaksınız. Konuşu sorunları inkarla, çözüm kendisine da çıdam ve 20 yıl sonra kullanılmamış vaat paketleriyle çıkamazsınız artık düzlüğe” açıklamasını yaptı.

İYİ Parti Isparta Saylav Aylin Bıçkın, esbak TBMM Umumi Kurulu’nda hezel alarak iştirakçi ölümlerini gündeme getirdi. Bıçkın, konuyla ilgilendiren şunları dile getirdi:

“Euro Stat verilerine bakarak gelişigüzel 100 bin işçide yaşanan ahiret yolculuğu oranı ülkemizde 5,36. Bizden bilahare mevrut 2. sıradaki ülkede 3.5, bizi kıskanan Almanya’da 1. Sayıştay raporlarından andıran tanıklıklara uzanan olgular gösterdi kim Amasra’daki grizu patlaması tıpkı iştirakçi katliamı. Uzmanlar diyor ki boşlama var. Madencilikte, boşlama, ‘ölümlü kazayı hücre almak söylemek. Tığ Soma’da yitirdiklerimizi, Ermenek’te birey verenleri, Amasra’üstelik tıpkı görme engelli kuyuda hayata veda edenleri unutmayacağız. Ayn bakarak göre gidiyor canlar ve burada 3-5 meşveret, oralarda nutuklar, kanıksanıyor neymiş ihmaller, ölümler.

“2022’NİN İLK 9 AYINDA 1349 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ”

İhmallerle ölenlerin ihmaller değil ortak yanları çabucak, dertleri da ortak; dertleri savsaklamak. Onlar ekmeğe koşuyor ve pahalılık mahiye zammından hep önde koşuyor. O ekmeği benzeri süredir onlara çok görenlerin yedikleri lokmaları boğazlarına dizeceğim üzgünüm vereceğim rakamlarla. İş Cinayetleri Raporuna bakarak; bin 359 iştirakçi 2022 geçmiş 9 ayında, 18 bin 285 işçi, son 10 yılda, 30 binden haddinden fazla iştirakçi akıbet 20 yılda kaybetti hayatını. ve işçilerin yüzdelik 85’i ücretli işçiler. 2012 yılında kabul edilen İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu var, sorumluluklar anlaşılan. Amma aplikasyon tekrar eksik kim, son tıpkısı: ölüm ve nihai akıbet esasen; kanıksamış ve çözüm üretmeyen benzeri kudret. Miadı dolmuş merhem kabil. Var amma işe yaramıyor.

“TÜRKİYE İŞÇİ HAKLARININ EN DOKUNAKLI OLDUĞU 10 ÜLKEDEN BİRİ”

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun Küresel Hukuk Endeksi raporunun geçen yılki verileri diyor kim; Türkiye işçi haklarının sunu izdirap olduğu 10 ülkeden biri. Güvencesiz çalışma koşulları, kamuda kontratlı istihdam, mülakata dair atamalar, eğitimde kontratlı yüzbinler, 100 bini aşan sağlıkta taşeron çalışanlar bütünü atlatmak arıyor. ve çok kocaman benzeri başlığa dikkat vira etmek zorundayım. Sayısı milyonu aşan etkin çocuk işçilerimiz. İşçi sınıfının sunma garantisiz, korunmasız, sömürülen ve şiddete uğrayan kesimi onlar. DOĞRU Fırka iktidarının sosyal politikaları ile her geçen çağ daha aşkın bala işçi oldu.

“KAYIT-CERRAR ÇOCUK İŞÇİ ÇALIŞTIRMAYA AYN YUMMAYACAKSINIZ”

Yok artık diye örtü çekilse bile 13 yaşındaki kimya işçisi Ahmet, 16 yaşındaki yapı işçisi Emin, 13 yaşındaki konfeksiyon işçisi Emine, 6 yaşında araba camları silen Görüş, 13 yaşındaki ekincilik işçisi Abdulsamed ve yüzlerce bala işçi savuşturmak arıyor. Çünkü TÜİK’e göre; 30 Avrupa ülkesi ortada sunu faziletli yavru yoksulluğu oranına eş iki ülkeden birisi Türkiye bundan sonra. Türkiye, ILO’nun 138 az İstihdama Kabulde Minimal Yaş Sözleşmesi’ni 1998’birlikte, 182 dar Sunma Kirici Biçimlerdeki Bala İşçiliğinin Yasaklanması Evgin Gösteri Sözleşmesi’ni 2001’üstelik onayladı. Türkiye’de yavru işçiliğin nesep boyutu verilerle perdeleniyor. Yasadışı bala iştirakçi çalıştırmayı önlemeye müteveccih hazırlık matlup, denetleyeceksiniz. Araç-dışı çocuk işçi çalıştırmaya göz yummayacaksınız. Akıbet dokuz yılda yeryüzü beş altı 556 bala işçi hayatını kaybediyorsa, ölen çocuklardan üçte biri 15 yaş altında ise gözlerinizi kapatmayacaksınız. Hesaplı sorunları inkarla, hal olarak birlikte sabır ve 20 yıl bilahare kullanılmamış vaat paketleriyle çıkamazsınız artık düzlüğe. Aynaya bakacaksınız, bu Türkiye’deki yoksulluğun ve sefaletin aynasıdır çünkü.”

Share: