Yabanıl depolamanın durdurulduğu alanlar, eski haline dönüyor

RİZE’nin Ardeşen ilçesinde, vahşi ambarlama yöntemleri geçerli ancak 4 sene evvel dinsiz atılan bertaraf tesislerinin devreye alınması ile gübür dökülmesi durdurulan Sıkıntı Vadisi’ndeki 12 bin metrekarelik meydan, sosyal teçhizat alanına dönüştürülüyor. Proje ile temizlenecek düzlük, gübür kokusundan arındırılacak.

Gün Doğusu Karadeniz’üstelik bir aktarılma imansız atıkların düzensiz kaldırılmış edilmesi ve gelişigüzel yabani depolama yöntemlerinin uygulanması ile kirlilik oluşan ancak 4 sene evvel allahsız atılmış kaldırılmış tesislerinin devreye alınmasıyla yararsız dökülmesi durdurulan kayran, dere ve öğün kenarları, çarkıt haline dönüştürülüyor. Dünya Doğayı Dulda Vakfı’nca (WWF) korunması müstelzim 200 ekolojik saha arasında gösterilen, Rize’nin Ardeşen ilçesi Sıkıntı Vadisi’nde tıpkı dönme yararsız depolanan 12 bin metrekarelik alana yol, istirahat, spor tesisleri ile park yeri ve içtimai tesisler yapılacak. Belediye tarafından ihalesi yapılan projenin tamamlanması ile temizlenecek alan, gübür kokusundan arındırılacak.

‘TEMİZ HAVA SOLUNMAK HAKKIMIZ’Çöp alanının yanındaki sitede oturan Şengül Köseoğlu, “Alelhusus ısıdam havalarda keder emare gelmeye devam ediyor. Sivrisineklerden sıyrılmak için pencerelere sineklik taktırdık. Koku berenarı ego burada çokça kalamıyorum ayrıksı mahalledeki evime gidiyorum. Belediyenin gübür döküm yerini içtimai alana dönüştürmesi ile bahtiyar olacağız. Bizim birlikte akman gelgel solunmak hakkımız” diye niteleyerek konuştu. Muhammet Altıparmak de “Isıdam havalarda kokudan yağlık camları açamıyoruz, sıcaktan uyuyamıyoruz. Yazın kokudan periferi çocukları sitenin bahçesine dahi çıkaramıyoruz. İnşallah toplumsal bünye projesi hayata maruf, biz dahi bu sıkıntıdan kurtuluruz” dedi.

Ramiz İslamoğlu ise “Yararsız alanı önceden sitenin yakınlarıydı, henüz üst taşındı ancak bibi henüz kokudan burada oturamıyoruz. Orada bire bir kepçe çalıştığında 5-6 periyot tezahür buralardan çıkmıyor. Burada benzeri aranjman yapılmaya başlandı, dere süresince park yeri alanı oluşturuluyor. İnşallah buralar çokça iyicene olacak” diye niteleyerek konuştu.

Share: