“Astoria Grande” kruvaziyeri 800 yolcusuyla ikinci sefer Trabzon’a geldi

Rusya’nın Soçi kentinden hareket eden 800 turisti haiz bulaşan gemisi, ikinci sefer Trabzon Limanı’na geldi.

“Astoria Grande” ünlü 1200 gelgeç kapasiteli, 193 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğindeki 11 bükülmüş kruvaziyerle kente mevrut Moskof turistler, işlemlerinin arkası sıra Trabzon’da tarihi ve turistik yerleri soldurmak üzere limandan ayrıldı.

Trabzon Liman İşletmeciliği SERPMEK Genel Müdürü Yenmiş Duayen, AA muhabirine, “Astoria Grande” kruvaziyerini ikinci nöbet Trabzon Limanı’nda ağırlamaktan bahtiyarlık duyduklarını söyledi.

Bu yıl kente haddinden fazla sayıda turist geldiğini belirten Duayen, kruvaziyerle gelen Acımasız turistlerin üstelik ayrımsız farkındalık yaratacağını düşündüklerini tabir etti.

Evliya, kruvaziyerin güzeşte ay Trabzon’a evvel geldiğinde kestirmece 400 yolcusu olduğunu anımsatarak, “Deminden ise nüsha 800’e imdi. Bu suret gelecek sefer amacıyla bin yaşama olacak. Oldukça domuzuna benzeri gemi. Bu gemiyi limanımızda ağırlamaktan esenlik alıyoruz.” dedi.

Turu düzenleyen şirketin yetkilisi Alper Değer ise Soçi’den aldıkları yolcularla İstanbul, Çeşme, Amasra, Sinop ve Trabzon limanlarını ülfet ettiklerini aktardı.

Genellikle haftalık turlar düzenlediklerini dile getiren Ayar, “Yolcularımız bayıla bayıla Türk limanlarını ülfet ediyorlar. Tarihi, turistik yerleri geziyorlar. Ziyaretimiz bir gün sürüyor. Yolcularımız kişmiri turu yapıyorlar. Görülecek, gezilecek yerleri geziyorlar. Akşam bile yolcularımızı alıp yine ayrılıyoruz. Buradan Soçi’ye gideceğiz. Soçi’den tekrar yeni yolcularımızı alıp gene tıpkısı haftalık Türkiye limanları turumuz olacak.” diye niteleyerek konuştu.

Değer, 1200 arızi kapasiteli, 450 personelin da görev yaptığı geminin 29 Ekim’e kadar seferlerine bitmeme edeceğini vurgulayarak, sezonu 15 seferle kapatmayı, ati sene ise şirketin henüz çok tur yapmayı planladığını sözlerine ekledi.

Share: