Apartmanlarda kimse olmadığı üzere hasar tespiti yapılamıyor

Adana’birlikte yaşanan depremlerden bilahare vatandaşlar apartmanları tecezzi ettiği üzere görevlilerin hasar tespiti yapamadığı öğrenilirken, Güzelyalı Mahalle Muhtarı Köktürk Güngör, mahallesinde 100 binanın hasar tespitinin yapılamadığını, belirleme amacıyla benzeri kişinin apartmanda gözcü kendisine kalması gerektiğini söyledi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat haset meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki zelzele dolayısıyla 11 şehirde yüzlerce bina yıkıldı. Adana’da faal olan depremde site merkezinde 11 çatı yıkıldı. 418 vatandaşın hayatını kaybettiği Adana’bile 148 binaya birlikte aheste hasarlı raporu tutuldu. Bu binaların yıkımına tıpkı hafta içinde başlanacak. Ancak vatandaşlar en son yaşanan depremden sonradan korkup apartmanları tecezzi etti. Bu nedenle mevrut görevliler apartmanda kimesne olmadığı üzere hasar tespiti yapamıyor. Depremde yer çok kötülük gören Güzelyalı Muhtar Köktürk Güngör de bu soruna dikkat çekerek, “Depremde bildiğiniz kadar Adana’üstelik 11, Güzelyalı Mahallesi’nde ise 5 apartman yıkıldı. Mahallemizde 13 bina yavaş hasarlı ve yıkımı gerçekleştirilecek. Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl müdürlüğü bu konuyla ait çalışmaları hızlandırdılar. İnceleme yapmaya gelen ekipler ara sıra apartmanlarda kimseyi bulamıyor ve bu yüzden arama yapılamıyor. Natürel namına insanlar korktu ve apartmanları geride bırakıp gittiler. 100 binaya mümasil kontrol sağlanamadı, oralarda bire bir kişinin beklemesi ve gelen ekiplere apotr olmaları gerekiyor” dedi.

Güngör, yıkılacak binalar amacıyla bile tek biricik resmi yazının geldiğinin altını çizerek şöyle devam etti:

“Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl müdürlüğünden mevrut yazı ile okkalı hasar düz Tarz Apartmanının yıkımı 3 aktarılma içerisinde başlayacak. Güzelyalı Mahallesi’nde 75 orta hasarlı çatı bulunuyor. 2 periyot öncesi yaşanan hareket sonrası vatandaşlar tereddütte kaldılar. Acep yine binalarda arama yapılacak mı diyerek. Yıkılacak binalara gelerek kapılarına tıpkısı mazbata asıyoruz ve sair tutanağı de muhtarlık panosuna asarak vatandaşlarımıza anons yapıyoruz.” – ADANA

Share: