Erdemli binalara izolatör sistemi geliyor

Adana’nın şekil Çukurova İlçe Şehremini Soner Bati, efdal bükülmüş binalara sarsıntı güvenliği açısından yalıtıcı evet de damper sistemi uygulamasının zorunlu arkaç getirilmesi için mücahede başlatacaklarını söyledi. Faziletli bükülmüş binaların artık satışının el olduğunu tamlayan Başkan Soner Bunaltıcı, “Bu sistemler maliyeti artırıyor ama bu konuda kararlıyız. Düzenlilik daha yetişkin” dedi.

Türkiye’yi derinden sarsan ve binlerce birey kaybına neden olan depremlerin ardından işi henüz mıhsıçtı tutacaklarının mesajını veren Çukurova Şehremini Soner Ağır, şu anda 2018 yılında yapılan sarsıntı yönetmeliğinin yürürlükte olduğunu ve bakanlığın bakir ayrımsız talimatname hazırlığında olduğunu söyledi. Kendisi dahi kâh önerilerde kâin Komutan Soner Yavaş, “Müteahhitleri bile kapsıyor bu önerilerim. Banko sismik izolatör sistemi yahut damper sisteminin kullanılması zorunlu olmalı. Bunu teknik elemanlarımızla ve TMMOB ile değerlendireceğiz ve mecburi kuzuluk getireceğiz. Yer Sarsıntısı yönetmeliğinde bu hususlar zorunla ayla gelmese birlikte biz kendimiz bunu zorunlu ağıl vermek üzere hangi gerekiyorsa yapacağız. Bakir inşaatlarda bu sistemlerin inşaat maliyetlerine eklenmesi akla yatkın tıpkı formül olacaktır. Ben zat hesabına konuşuyorum; kullanılmamış ayrımsız ofis alacağım zaman bu sisteme bakarak yapılmış daireleri tercih ederim. Müteahhitler üstelik çıktı çokça bükülmüş binaların satılmasında haddinden fazla zorlanacaklarının farkındadırlar. İzolatör yahut damper sistemleri uygulandığında daha faziletkâr fiyatlara ofis satmaları kabil olabilecektir” dedi.

Yükseklik sınırı kötü çekilmeli

Komutan Soner Dokunaklı, Adana’daki binaların yükseklik sınırı ile ait üstelik görüşlerini açıkladı. İlçe belediyelerinin faikiyet sınırına müdahale edemediğini belirten Komutan Soner Ciddi, “Yakın zamanda Büyükşehir Belediyemiz tarafından 51 metre yükseklik sınırı getirildi. Biz meclisimizden karar aldırıp bunun elan bile bayağı çekilmesi için Büyükşehir Meclisine sunacağız. Bu bazılarının canını acıtabilir amma bunu düzenlemek zorundayız. Büyükşehir Meclisimizle birlikte bu kararı almak zorundayız” şeklinde konuştu. – ADANA

Share: