Antalya’da 99 kavşakta ‘akıllı kavşak’ sistemine geçiliyor

Antalya’birlikte 99 kavşakta ‘aptal uç’ sistemine geçiliyor

Uzaktan arama sistemi ile gidiş geliş yoğunluğu azalacak

59 pasaj kavşağa geometrik aranjman

ANTALYA – Antalya’de kaymakamlık merkezleri dahil kalkışmak üzere trafik yoğunluğunun fazla olduğu 99 kavşakta ‘çokbilmiş kenar’ sistemine geçilerek engin kontrol edilecek. 1.5 kamer içerisinde tamamlanacak olan proje ile gidiş geliş yoğunluğunun fazla olduğu merkez üstünde yeşil kandil aşkın yanarken, gidiş geliş yoğunluğunun bir iki olduğu güzergahta ise al fazla yanacak.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Başdanışmanı Toplama Oğuz, Antalya’birlikte ulaşımın rahatlatılması için yapılanları ve yapılması planlanan projeleri afişe etmek amacıyla matbuat mensupları ile buluştu. Oğuz, Antalya’nın turizm döneminde nüfusunun 2021 yılında 20 milyona yaklaştığını belirtti. Antalya’nın zat bakımından 5’inci şişman, hep çevirgeç sayısı itibarıyla 4’üncü büyük ve motosiklet sayısı bakımından 2’inci nazik iklim olduğunu aktaran Oğuz, Antalya’da nüfusun 1980-2021 yılı arasında 3.5 bitirme, motorlu anahtar sayısının 36 tekmil, makine sayısının ise 38 tekmil arttığını söyledi.

Oğuz ayrıca Antalya’üstelik yapılması planlanan 4’üncü ve 5’inci girişim raylı tümce için de açıklamalarda bulundu. Plana bakarak 4’uncu adım raylı hep Sarısu bölgesinden başlayarak Atatürk Bulvarını arkasından Acı Belediyesine bağlanacak. Antalyaspor Stadyumu ile Mevlana Kavşağı ortada ise yer altı treni yapılacak. Sarısu-Kundu bölgesi arasında ise esasen 5’inci aşama raylı cümle çalışması olacak. Oğuz ayrıca şuana büyüklüğünde 59 kavşakta hendesi aranjman yapıldığını sözlerine ekledi.

“Antalya’birlikte deşarj olacak”

Antalya’üstelik gidiş geliş yoğunluğunun yaşandığı 38 tane gaga olduğunu tamlayan Oğuz, “Çalışmalarımız 3 aydır bitmeme ediyor. Bu 38 kavşağımız beyinli ağız haline gelecek. Yıpranmamış tıpkı cümle uygulanacak. Sensörler yardımı ile çırağ ayarları ayarlanacak. 1.5 ay sonraları bunlar tamamlanacak. Bunun dışında ilçeler ile beraber bütün 61 kavşağa engin erişim sağlanacak. Toplamda 99 kavşağa uzaktan muvasala olacak. Trafik kontrol merkezimizin inşaatı bitmeme ediyor. Antalya’bile belli ayrımsız inhilal olacak. Şuanda 59 sunum kavşağa geometrik düzenleme yaparak tıpkısı rahatlama sağladık. Geometrik aranjman ve beyinli ağız sistemi ile gözle görülür tıpkı deşarj olacak. Yeşil ve al ışıklar dil uzaması kameralar ve sensörler yardımı ilke algılanarak bu ayarları yapılacak. Çevirici trafik ayrıntılı ise yeşil ışık tafsilatlı yanacak. Vatandaşımız daha bir iki bekleyecek” dedi.

“Şişko nakil kullanımız nısıf yarıya duştu”

Antalya’de trafiğe çıkan kurgu sayısı üzerine bilgiler veren Oğuz, “TUİK verilere göre başkanımız göreve geldiği 2019’dan bu yana 150 bine yakın açacak sayısında çoğalma var. Nüfusumuz ise 100 bin can kalık. 150 bin aracın 80 bin tanesi araba. Pandemi öncesinde mahiye 11 milyon güç dolgun nakil kullanırken bu şuanda maaş 6 milyona duştu. 5 milyon koca hususi araçlarını kullanıyor. Vatandaşlarımız madun geçitlerin yapılmasını rica ediyor. Bununla ilgilendiren alelhusus Gazi Bulvarından Özgürlük Caddesine makul güzeşte ayrımsız ayrıca 3 kıta dudak öngörülüyor. Bun kavşakların yapımı büyükşehir uhdesinde değil Karayollarının sorumluğundadır. Büyükşehir Belediyesi 2012 yılından bu yana kaza belediyeleri ile gelişigüzel planlama çalışmalarını yaptı. Hız tağyir etti. Zaman sonuç noktaya gelindi. Kesim idare mahkemesi lehimize değişmeyen verdi. Bunla ilişik çabuk çalışmalara girildi. Karayolları bu 3 kavşağın yapımı üstelenecek” dedi.Share: