KEKOVA’DA DENİZ, DOĞA VE TARİHLE İÇ İÇE TATİL KEYFİ

TURİZMDE faziletkâr sezon yaşanırken Antalya’nın Demre ilçesindeki dünyaca ünlü Kekova’ya değme çağ yüzlerce yat geliyor. Binlerce domestik ve yabancı seyyah, Kekova’dahi bahir, huy ve tarihle bağırsak içe olmanın keyfini çıkarıyor.

Kekova’ya Demre’nin Çayağzı Limanı’ndan, Üçağız Mahallesi’nden ve Set ilçesinden seçkin gün özensiz yat turları düzenleniyor. Yer vahim yat turları Çayağzı Limanı’ndan yapılıyor. Üç noktadan sabah kalkan yatlar, binlerce turisti Kekova’nın tarihi ve tabii güzellikleriyle buluşturuyor. Kekova’daki rastgele koyda 3- 5 yat bulunuyor. Yatlarla tuğra sâdır gruplar evvel Batık Kent’i geziyor. Suyun altındaki ve kenarındaki tarihi inceliyor, ışık ve kaynak çekiyorlar. Peşi Sıra yatlar benzeri kartal yuvasını mümasil tarihi adıyla Simena Antik Kenti’nin bugünkü adıyla Kaleköy’ün önünden geçiyor. Alelhusus Set’tan mevrut yatların tıpkı bölümü Kaleköy’ün uğrunda demir atıyor. Yatlar elan sonradan natürel tıpkısı liman olan Gökkaya Koyu’na geçiyor. Gökkaya Koyu’nun seçme köşesinde çipo atmış yatlarda, yerli ve ecnebi turistler, kendilerini Akdeniz’in gökçe sularına bırakıyor. Turistler, firuze mülevven sularda, denizin ve güneşin keyfini çıkarıyor.

Demre’nin Çayağzı Limanı ve Üçağız Mahallesi’nden kalkan yatların tıpkısı durağı de bozuk adıyla Korsanlar Mağarası, bugünkü adıyla Aşıklar Mağarası. Yatlar, mağaranın önünden geçe, müşterilere mağaralar anlatılıyor. Kekova turuna çıkan yerli ve ecnebi turistler, çağ, bahir ve tabiat ile bağırsak içe bire bir dönme geçirmenin keyfini yaşıyor.

‘KEKOVA BENİ BÜYÜLEDİ’

Kekova turuna katılanlardan Acımasız gezgin Maria Samashina, ” Türkiye’ye ve Kekova’ya ilk kez geldim. Kekova beni büyüledi. Herhalde dünyada hakeza benzeri görk hemen Kekova’bile var. Denizin altında ve üstünde güneş yatıyor. Tabiat, deniz her husus bağırsak içe. Yegâne üzüntüm mayo almadan geldim. Olgunlaşmamış sularda yüzemedim. Yine geleceğim, hem da gelişmemiş zamanda” dedi.

Acımasız Aleksey Saint Garmash dahi ” Rusya’nın St. Petersburg şehrinden geldim. İlk defa Türkiye’ye geldim. Demre turuna Aziz Nikholaos Anıt Müzesi’ni konuşma için katılmıştım. Ama Kekova’ya gelince inanın büyülendim. Böyle benzeri güzellikle karşılaşacağım on paralık aklıma gelmezdi. İnanılmaz aynı görk. Kekova’nın tarihine, doğasına, denizine hayran kaldım. Yeniden geleceğim” diyerek konuştu.

Fransız seyyah Galaad Le Douazan, “Kekova’üstelik olmaktan, burada bir periyot geçirmekten sonuç etap mutluyum. Burası dünyada eşine birkaç rastlanan mükemmellik tıpkısı düz. Bahir gömgök, çok bozulmamış. Tabiat, suyun altında ve üzerinde yatan sıra emniyetsiz. Türkiye mükemmellik ayrımsız mutluluk. İlk defa geldim” ifadelerini kullandı.Share: