Adana’da deprem riski yüzde 90 azaldı

Adana’üstelik deprem riski yüzde 90 azaldı

Jeofizik Mühendisleri Odası Umumi Hat Onur Kurulu Üyesi Melih Payidar’den muhteşem meşruhat

“15-20 dönem kayran yatağında yatılmalı”

” Kahramanmaraş, Malatya ve Bingöl arası baskı bitmeme ediyor”

ADANA – Jeofizik Mühendisleri Odası Umumi Şekil Onur Kurulu Üyesi, Jeofizik Efdal Mühendisi Melih Kalımlı, Adana’da hareket riskinin yüzdelik 90 oranında azaldığını, vatandaşların bundan sonra haddinden fazla korkmaması gerektiğini ancak gene üstelik tedbiri vasıtasız bırakmadan 15-20 dönem süresince evde hayat üçgeni oluşturarak yer yatağında yatmalarını önerdi.

Kahramanmaraş merkezli iki balaban depremden 11 mülk etkilendi. Deprem zımnında binlerce adam hayatını kaybederken, on binlerce güç yaralandı. Sarsıntı sonrası vatandaşlar hasarsız veya birkaç hasarlı evlerine dahi girmeye korkmaya başladı. Toplumsal medyadan yayılan bazı temelsiz iddialar nedeniyle da insanların tedirginliği sürüyor. Farklı kentlere nazaran fert kaybı bir iki olsa de Adanalılar korkudan evlerine giremiyor.

“Zelzele olacak, bunu durdurma şansımız yok”

Jeofizik Mühendisleri Odası Genel Hat Haysiyet Divanı Üyesi, Jeofizik Faziletkâr Mühendisi Melih Zevalsiz, İhlas Bili Ajansına yaptığı açıklamada, Adana’de zelzele riskinin yüzdelik 90 oranında azaldığını açıkladı. Baki, Adana ve çevresinin bir numara dereceden yer sarsıntısı bölgesinde olduğunu belirterek, “Bu depremin ana nedeni bizim elan önce söylediğimiz gibi Afrika kıtasının geliş hızı yükseldi. Henüz bilahare magma ve İskenderun Körfezi’nde yük vardı. Nedeniyle bütün ilmî veriler temel oldu. Anne mefret laf deprem öncesi önlemler. 50-60 yıldır ders almayan bire bir ülkeyiz. Televizyonlara çıkıp konuşanlara sesleniyorum, daha çok konuşmayı bıraksınlar. Bir Numara dereceden zelzele bölgesindeyiz ve sarsıntı olacak, bunu durdurma şansımız namevcut. Bunun üzere önlemler almamız lazım” dedi.

“15-20 dönme müdebbir olmakta yarar var”

Adana’bile hareket riskinin yüzde 90 oranında azaldığını anlatan Payidar, daha sonradan şunları söyledi:

“Binayı yıkan depremin hayatiyetli kuvvetleridir, statik kuvvetleri değildir. Buna makul çatı yapılır ve denetlenirse aynı birlikte kanuncu yönetmeliklere dayanak etüdünü özne mühendislere, binayı özne müteahhitlere ve denetim mühendislerine ağırbaşlılık getirilirse bu sorunu çözeceğiz. Devasa tıpkı enerji boşalımı oldu. Adana’bile coşkunluk yüzde 90 eski vaziyette. Kozan, Saimbeyli, Ceyhan ve Osmaniye arasında hafif bir erke birikimi var ama aşkın felaket genişlik etmiyor. Adana yüzdelik 90 oranında şen etti, hasar olmayan evlere vatandaşlar girebilir. Ancak seçkin ihtimale alın kırık mutluluk hareketi cephe değiştirirse bastırık kabil ama bu ihtimal da haddinden fazla bağan. Vatandaşlar 2 kanepe arasına düzlük yatağı yapıp yatabilir, yaşam üçgeni oluştursunlar. Yüzde 10 üstelik olsa bir riziko var, o nedenle 15-20 bölüm müdebbir olmakta kazanım var.”

“Kahramanmaraş, Malatya ve Bingöl arası yük bitmeme ediyor”

Kahramanmaraş, Malatya ve Bingöl beyninde sıkıntının bitmeme ettiğini vurgulayan Kalıcı, “Akıntı fail 2 dev blok vardı. Hatay’de 6,4 ve 5,1 büyüklüğündeki depremlerle o bloklar namına oturdu. Ufak ufak artçılar bitmeme bedel. Ancak ana heybetli laf akıntı fail ayrıksı blok. Kahramanmaraş, Malatya ve Bingöl arası sıklet bitmeme ediyor. Orada 6’nın üstünde artçılar bitmeme edecektir” ifadelerini kullandı.

Share: