ÇUKUROVA’DA 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU

ADANA, Sazak, Hatay ve Osmaniye’birlikte, 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99’uncu yıl dönümü zımnında Adana’nın Seyhan ilçesi Amaç Mumcu Meydanı’nda merasim düzenlendi. saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene, Adana Valisi Süleyman Elban, 6. Kolordu ve Müşterek Hususi Kuvvetler Başbuğ Yardımcısı Tugay Nihat Ergün, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, milletvekilleri ve ateşin cıvıl cıvıl katıldı. Vali Elban, Liva Nihat Ergün ve Belediye Başkanı Zeydan Karalar törene katılanları selamlayarak, bayramlarını kutladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajının okunmasının arkası sıra törende mütekellim Vali Elban, “Ilkin Gazi Mustafa Kemal Atatürk almak için hem millî halas mücadelesinde hem dahi ondan ahir dönemde bu ülkenin kurulmasında, ilerlemesinde, gelişmesinde seve seve canını vermiş umum şehitlerimizi, ebediyete anlama etmiş tamam gazilerimizi yağmur ve minnetle anıyorumö dedi.

Kutlamalar kapsamında planlı yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri sunma edildi. Öğrencilerin okuduğu şiirler, el oyunları gösterisi ve merasim yürüyüşü izleyenler eliyle nazik tabiat topladı. Sazak’üstelik renkli 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı kutlaması

MERSİN

Mersin’da 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı’nın 99’uncu sene dönümü kutlamaları çerçevesinde, Cumhuriyet Meydanı’nda tebrik töreni düzenlendi. Törene, Vali Ulu Hamza Güreşçi, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Yetersizlik, Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer, nahiye milletvekilleri uray başkanları, kent protokolü, gaziler ve öğrenciler katıldı. Ilbay Güreşçi, Tuğamiral Boşluk ve Komutan Seçer’in törene katılanları selamlamasıyla başlayan tebrik, ihtiram duruşu ve bağımsızlık marşının okunmasıyla devam etti. Törende meşveret fail Vali Güreşçi, eksiksiz vatandaşların 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Konuşmaların arkası sıra cingöz komandoların tüfekli hareketler gösterisi ve kaptan oyunu iri alkış aldı. Merasim geçit resmi ile sonuç buldu.

HATAY

Hatay’da 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99’uncu yapılış sene dönümü etkinlikleri kapsamında Antakya’da merasim düzenlendi. Ilbay Rahmi Doğan’ın makamında tebrikleri kabulünün arkası sıra, Gündüz Caddesi’nde geçit resmi düzenlendi. Törene Ilbay Rahmi Doğan’ın birlikte Garnizon Komutanı Piyon Albay Tarık Aheste, Hatay Büyükşehir Şehremini Lütfü Savaş, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda vatandaşın katıldı. Kutlamalar, geçit töreni ile son buldu.

OSMANİYE

Osmaniye’dahi Oran Bahçeli Bulvarında tören düzenlendi. Törene Vali Erdinç Yılmaz, Garnizon Komutanı ve 39. Mekanize Piyon Liva Başbuğ Yardımcısı Topçu Miralay Hakan Büyükbaş ile Belediye Başkanı Değer Kara, öğrenciler ve çokça sayıda kişi katıldı. Vali Yılmaz ve Belediye Başkanı Haysiyet Karaca, törene katılan öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutlamasının arkası sıra, istinkâf etmek duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının peşi sıra konuşan Vali Yılmayan, yaptığı konuşmayla Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Kutlama programı, şiirlerin okunmasının arkası sıra Osmaniye Belediyesi Mehterhane gösterisi ile devam etti. Protokol ve vatandaşlar, mehterin seslendirdiği eserlere ellerindeki Türk bayrakları ile haremlik etti. Samet Aybaba Spor Lisesi el oyunları ekibi ve Osmaniye Belediyesi 7 Familya Ahali Oyunları Topluluğu ekibi gösterilerini sundu. Garnizon Komutanlığı Yaya Komando Bölüğünde görevli askerler, Komando Andı’nı okudu. Jandarmanın eğitimli bomba kontrol ve narkotik köpeklerinin gösterisi ise candan izlendi. İl Uyanık Komutanlığı Özel Harekat Set Komutanlığı’na kapalı komandoların sunduğu tüfekli gösteri ise iri tabiat kazandı. Izlence, tören geçişi ile sona erdi.

Share: