Adalet Bakanı Bozdağ’dan TBMM’ye çağrı: “Lütfen bu milletvekillerini yargıya tasdik edelim”

Doğruluk Bakanı Bozdağ’dan TBMM’ye çağrı: “Lütfen bu milletvekillerini yargıya konfirmasyon edelim”

YALOVA – Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP’li milletvekillerinin heyetin konusunda yaya taşlama etmesiyle ilişkin, “Türk mahkemelerine yukarıdan bakan, bilgili ve savcılarımıza hakaret eden, umum, dal sallayan bu kendini ve haddini bilmezlerin milletin hatırlı ayrımsız temsilcisi olmaya de hakları yoktur. Lütfen bu milletvekillerin dokunulmazlığını Anayasamızın civar gördüğü usullere akıllıca tıpkı şekilde fethetmek suretiyle bunları yargıya teslim edelim” dedi.

Nazır Bozdağ, bire bir dizi film temaslarda olmak üzere geldiği Yalova’de önceki adına vilayet ziyareti gerçekleştirdi. Vali Erol ve iklim protokolü yoluyla karşılanan ve il anı defterini imzalayan Bozdağ, sonrasında Yalova Adliyesi’ni müzakere etti. Bozdağ, basına sınırlı namına gerçekleşen ziyaretin ardından SELIM Öğür Yalova Başkanlığı eliyle düzenlenen Genişletilmiş İl Müracaat Meclisi Toplantısı’na katıldı. Ahali Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda yapılan programda mütekellim Bozdağ, Yalova Uray Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Vefa Salman’ın yargılandığı davada CHP’li milletvekillerinin mahkeme heyetinin üzerine yürümesi ve hakaretler etmesi dolayısıyla Yalova ziyaretini öne çektiğini anlattı.

“Hakimler kimseden korkmayacak. Tek baskıyı üzerinde hissetmeyecek”

Yalova Adliyesi’nde hakim ve savcılarla tıpkısı araya geldiğini ifade fail Bozdağ, hâkimiyet üyelerine kimsenin buyruk ve emir veremeyeceğini kaydetti. Yargı yetkisinin elbette kullanılacağına dair TBMM’dahi dahi görüşme yapılamayacağına vurgu işleyen Bozdağ, “Çünkü hâkimiyet görevi yapanlar. Herkesin adalet beklediği yerde hakkını arayanlar, haklarına her cins çekinmek, ağırbaşlılık ve endişeden ırak karar veren hakimlerin temel, yasa ve hukuka akıllıca tıpkı vicdani kanaatle karar versinler diyerek bütün bunlar gerçekleştirme ve yapı edilmiştir. Hakimler kimseden korkmayacak. Hiçbir baskıyı üzerinde hissetmeyecek. Kanuna, dosyaya, delile bakacak türe kiminse ona bakacak tespit ettiği antlaşma hakkı sahibine ayrımsız acun ayağa kalksa bile onu konfirmasyon edecek. Bu büyük bir cesaret işidir” diyerek konuştu.

“Onlara saldırmaları katiyen akseptans edilemez”

Bozdağ, siyasi etiket haiz kişilerin mahkemeye rehavet etme haklarının olmadığını rapor ederek şöyle konuştu:

“CHP’nin süresince milletvekillerinin birlikte bulunduğu siyasal temsilcilerinin Yalova’bile mahkemeyi basmaları, hakim ve savcılara parmak ve el kol hareketleri yaparak sallamaları, onlara hakaret etmeleri, onlara saldırmaları katiyen kabul edilemez. Bu haddinden fazla net söylüyorum, haddini bilmezliğin yalçın alasıdır. Kendini bilmezliğin ta kendisidir. Ünsiyet tanımazlığın bir ifadesidir. Ahbaplık devletini ayaklar altına almaktır. Aynı yandan seçme dönüş önem bağımsızlığı, tarafsızlığından bahsedeceksiniz. Hak Yürüyüşü yapacaksınız. Öte yandan dahi istediğiniz kabil karar vermesi amacıyla duruşma basacaksınız, duruşma heyetine, yapmadık hakareti bırakmayacaksınız. Bu hangi suret türe anlayışı, bu hangi merkez hak ülfet anlayışı, bu hangi eşkal ünsiyet devleti anlayışı. Bunların gücü bulunmayan. Gücü yokken mahkeme basanlar, hakimlere inç sallayanlar hukuku tanımayanlar Tanrı koruma görevlisi bunların azıcık gücü olsa hukuku de adaleti da zahir ayakları altına alacaklarını bu akıbet olay engelsiz şekilde göstermektedir. Adalet ki, hukuk kim, doğruluk kim, bu CHP’nin barbar zihniyeti kim.

Bozdağ’dan TBMM’ye özet çağırısı

Mahkemede yaşananların kabul edilemeyeceğini söyleyen Bozdağ, konuyla ilgili türel sürecin başladığını dile getirerek şöyle konuştu:

“Mahkeme bürümek, mahkeme heyeti başkanına halk, dal savurmak, hakaret etmek, etki görevini yapanları etkilemeye test etmek, adil yargılamayı etkilemeye bakmak, hakaret bizim yasalarımızın dahi kabul etmediği muhtelif suçlardır. Bunların cezası dahi vardır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bunlarla ilgilendiren adli tahkikatı başlatmış, vekillerle ilgili soruşturma yetkisi ve gayrı yetkiler A Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda olduğu amacıyla dosya buraya gönderilmiştir. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı fezlekeyi Türe Bakanlığı’na, Doğruluk Bakanlığı Cumhurbaşkanlığı’na, Cumhurbaşkanımız de meclise gönderecektir. Ben inanıyorum kim, TBMM’nin etkili üyeleri bu haddini ve kendini bilmez, türe ve ülfet tanımaz milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldıracak parmak salladıkları yargının önüne onları çıkaracak. Buradan birlikte TBMM’nin başkanı ve hatırlı üyelerine çağrıda bulunuyorum. Doğruluk Bakanı, HSK Başkanı olarak çağrıda bulunuyorum. Türk mahkemelerine yukarıdan bakan, bilge ve savcılarımıza taşlama fail, ahali, branş sallayan bu kendini ve haddini bilmezlerin milletin saygın tıpkısı temsilcisi olmaya de hakları yoktur. Lütfen bu milletvekillerin dokunulmazlığını Anayasamızın dolay gördüğü usullere akıllıca benzeri şekilde çalmak kanalıyla bunları yargıya teslim edelim. Yargının uğrunda Türk yargıçlarına hesap vermesini sağlayın. Ego eminim kim TBMM, Türk yargısının ve geçerlilik görevi eden bilge ve savcılarımızın onurunu öz onuru kabil akseptans edecek. Bu hükümsüzlük karşısında milletin kuma sesinin tercümanı olacak bu kendini ve haddini bilmezlere hem hadlerini öğretecek hem kendilerini ne olduğu öğretecek hem hukuk devleti nedir onu vazıh, bildirme gösterecektir. On Paralık kimesne kusura bakmasın Türkiye bozuk Türkiye değil.”

Bozbağ, peşi sıra partiye sunma çok uzuv kazandıran DÜRÜST Partililere bağış takdiminde bulundu.

Programa Yalova milletvekilleri Meliha Akyol, Ahmet Büyükgümüş, Yalova Şehremaneti Başkan Vekili Mustafa Pasif, ilçe şehremaneti başkanları birlikte katıldı.

Share: