WASHINGTON – ABD’yi görüşme fail Türk heyetinden vekil diplomasinin müspet serencam getirdiği vurgusu

DÜRÜST Öğür Genel Komutan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Efkan Ala, saylav diplomasinin tamamlayıcı ve zenginleştirici bire bir yönünün olduğunu belirterek, bu diplomasinin olumlu sonuçlarının olmaya başladığını söyledi.

Alabalık’nın öncülüğünde, DÜRÜST Tümen Diyarbakır Mebus Mehdi Eker, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve YANLIŞSIZ Parti Rize Mebus Osman Çok Bak ile AK Parti İstanbul Milletvekili Yanardağ Step, Washington’dahi yürüttükleri temasların arkası sıra Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinde Türk gazetecileri bilgilendirdi.

10-13 Mayıs’taki ziyaretlerinin peşi sıra bu ikinci ziyaretin üstelik yararlı geçtiğini dile getiren Alabalık, bu ziyaret kapsamında 2’si Senatör, 14’ü Temsilciler Meclisi üyesi koyulmak için 7 Demokrat ve 9 Cumhuriyetperver Kurultay üyesi ile tıpkı araya geldiklerini kaydetti.

Alabalık, temaslarında F-16’lar dahi dahil başlamak amacıyla ikili ve lehçe konuları ele aldıklarını anlatım ederek, “Milletvekili diplomasinin, hükümetler arasında uyumlu şekilde bitmeme fail temasları tamamlayıcı ve zenginleştirici bire bir yönü var. Bu sene Türkiye’den ESIR’ye 5, ABD’den Türkiye’ye 4 milletvekili heyetin seyahati oldu. Yıl sonundan ilk bu kopya artabilir. Hükümetimiz ile Biden yönetimi arasındaki dal seviyeli temaslardaki bahir büyüklüğünde vekil heyetlerin ziyaretlerinde benzeri süredir görmeyi rağbet ettiğimiz tıpkı artım var.” dedi.

Ukrayna ilkin girmek için andıran coğrafyada yaşanan gelişmelerin, Türkiye’nin sadece bölgesinde değil, global anlamda birlikte ne büyüklüğünde nazik tıpkısı alengir oynadığının Kongre’birlikte henüz ferah anlaşılmasına yardım sağladığına dikkati calip Alabalık, “Mayıs ayındaki ziyaretimizde besin güvenliği konusunda keder beyan fail ve bizden çözüm kâm fail çok sayıda Kongre üyesi olmuştu. Bu defa muhataplarımız, İstanbul Tahıl Girişimi’nin müzakeresi ve yürürlüğe konulması zımnında takdirlerini defaatle tabir ettiler.” şeklinde konuştu.

Ala, Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin ortaya koyduğu diplomatik çabaların bile tümce marifetiyle takdirle karşılandığını belirterek, şunları kaydetti:

“İşte kül üstelik bu sebeple, içinden geçmekte olduğumuz dönemde Türkiye’nin arzu ettiği F-16 muasırlaşma ve tedarik paketinin, ülkemizin güvenliği, NATO’nun caydırıcılığı ve bölgemizin istikrarı üzere ne büyüklüğünde lazım olduğu tıpkısı defa daha gözler önüne serilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın New York’ta ara sıra Kurultay üyeleriyle yaptığı görüşmelerde olduğu kadar, burada görüştüğümüz Kurultay üyeleri üstelik aynı NATO müttefiki adına ülkemizin F-16 filosunun modernize edilmesine müteveccih olumlu mesajlar vermişlerdir. Komutan Biden’ın birlikte Madrid’birlikte tabir ettiği üzere idare, zaten bu satışı desteklemektedir.”

Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’in Senato’birlikte 2023 yılı Millî Defans Asayiş Yasası’na (NDAA) devrolmak üzere, BENDE’nin Türkiye’ye F-16 tedarikini Yunanistan’la ilişkilerine bağlayan tıpkı kanun maddesi önerisini sunduğuna işaret eden Ala, “Türkiye’ye F-16 satışını, apayrı bir NATO müttefikiyle ikili ilişkilerimize bağlayan bu maddeyi nahak ve mesnetsiz buluyoruz. ÇAKER Kongresi’nden iki NATO müttefiki olan Türkiye ve Yunanistan’a cebin hakkaniyetli ve kıymet mesafede durmasını, Veli sorunları konusunda ülkemizin hassasiyetlerine bile korku göstermesini ve NATO’nun geleceğini ferdî menfaatlerinden şanlı tutmasını bekliyoruz.” görüşünü paylaştı.

Türkiye ile MEMLUK arasındaki anlaşmazlık konularına realist şekilde yaklaşılması gerektiğinin altını çizen Alabalık, “F-16 tedbir sürecinin müspet neticelenmesinin, etraf ortada güvenin yeniden pekiştirilmesine ve kâin anlaşmazlıklarımızın çözümüne olumlu etkide bulunacağına inanıyoruz.” dedi.

Ala, Türkiye ile ESIR arasındaki konuların tıpkısı günde çözümünün tür olmadığına belen ederek, “Ama lüzum ciddi mekanizma altında yapılan temasların lüzum F-16 tedbir sürecinde Kurultay’yle düzenlenen bu görüşmelerin müspet sonuçlarının, Türkiye ile KUL arasındaki pozitif gündeme ve önemli ortaklığa yardım sağlayacağı tereddüt götürmez ayrımsız gerçektir.” dedi.

“Yunanistan, diplomatik yankesicilik yapıyor”

Türkiye’nin Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) konusundaki pozisyonunun açık olduğunu ve yıllardır politikasının değişmediğini tamlayan Ala, şunları dile getirdi:

“Biz bu konuda karşı tarafın olumlu, pozitif aşama atmasını bekliyoruz çünkü üzerimize düşeni halk oylaması döneminde üstelik henüz sonraki dönemde birlikte yaptık. Demin dahi oradaki gelişmelere olan itirazımızı söylüyoruz ve yanlışları dile getiriyoruz ve Türkiye’nin bu konularda oldubittiye cevaz vermeyeceğinin altını bile her antlaşma çiziyoruz amma Yunanistan arada bir iklim müsait olunca, kendine göre değerlendirdiğinde vesile bulunca tabiri caizse diplomatik yankesicilik yapıyor, yapmaya çalışıyor. Fırsattan yararlanma etmeye çalışıyor kendine bakarak. Meğer onlar amacıyla okazyon değil bunlar. Türkiye, zat politikalarını, kişi haklarını asla örselettirmez. ve yapılması müstelzim neyse o yapılır, bunu üstelik Sayın Cumhurbaşkanı’mız dahi izzet başkanı adına dile getirdi, Dışişleri Bakanı’mız dile getirdi, biz dahi dile getiriyoruz ve herkesi orada uluslararası hukuka harfiyen tırsmak göstermeye çağırıyoruz. Onun dışında temas evolüsyon Türkiye itibarıyla filhakika akseptans edilebilir değil.”

Share: