741. Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri Kütahya’da yapıldı

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi olan ve “büyüklük ana” yerine mezkûr “Hayme Asıl” kabri başında anıldı.

741. Hayme Esas’yı Anma ve Kafile Şenlikleri Kütahya’üstelik yapıldı.

Kütahya Valisi Uca Çelik, Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, Kültür ve Turizm Nazır Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, MHP Yerli Yönetimlerden Sorumlu Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Sadir Durmaz ile başka protokol mensupları, Domaniç ilçesine mecbur Çarşamba köyündeki Hayme Esas’nın türbesini görüşme yazar yakarış etti.

Vali Çelik, törende yaptığı konuşmada, Hayme Esas’yı andıklarını ve bire bir zamanda Domaniç’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü sene dönümünü kutladıklarını söyledi.

Adına türbe yapılan ilk Türk kadının Hayme Anne olduğunu hatırlatan Çelik, “Hayme Asıl, Konya- Karaman’üstelik Zübeyde Bayan, Kütahya’da Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’de Şerife Abla, Erzurum’da Ana Karı, Malatya’üstelik Songül Kaymakam, Gölbaşı’nda Rabıta Sezen, Çorum’birlikte Aybüke Hoca, Diyarbakır’da döl nöbeti markajcı korkusuz analardır.” dedi.

Hars ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan üstelik Hayme Ana’nın, bir zamanda devletin bekası namına sunulan emeğin yer majör örneklerinden biri olduğunu vurguladı.

Hayme Anne’nın, döneminde devletin bekası adına şanlı savaşım verdiğini dile getiren Demircan, “Hayme Anne uğraş vermeseydi, bağımsızlıktan söz etmek olanaklı olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir kim Osmanlı Devletimiz varlığı ile üç kıtaya, yedi cihana hükmetmiş, yerey Türk’e yurt kılınmıştır. Onun cefakar bilgili ve asil gönlü, kadınlarımıza sabah yeli olmuş, asırlar sonraları dahi cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan bir ufuktur o, inanç ile idealini var eden, akide ile tarihi abat eden bire bir bayrı şahsiyettir.” ifadelerini kullandı.

Şenlikte, mehter takımı eşliğinde simgesel kafile yürüyüşünün birlikte Türk islam gizemciliği musikisi konseri, atlı okçuluk ve ahali oyunu gösterilerine saha verildi.

Programa, DÜRÜST Öğür Kütahya milletvekilleri Ahmet Fecir, Ceyda Ağır Sıklet Erenler ve İshak Gazel, MHP Kütahya Mebus Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Saylav Mürtefi Fazıl Etçi ve özge protokol üyeleriyle çokça sayıda yurttaş katıldı.Share: