7 kestane “abide ongun” olarak tescillendi

Artvin’de abide ongun adına tescillenen 7 kestane ağacına lansman levhaları asıldı.

Yeşil Artvin Derneği, merkeze vabeste Dere Mahallesi Naşop mevkisindeki kestane ağaçlarının tescillenmesi amacıyla 2020 yılında Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne başvurdu.

Yürütülen çalışmalar sonucu yaşları 350 ila 500 ortada değişen 7 kestane ağacı “abide ağaç” olarak tescillendi.

Yeşil Artvin Derneği, Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi mensuplarından oluşan yıldız bilimi, tescil işlemleri tamamlanan ağaçlara lansman levhalarını astı.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Temiz Bayram Karahan, gazetecilere, ağaçların tescilinin Artvin için haddinden fazla önemli aynı gelişme olduğunu söyledi.

Dernek namına bu ağaçların tescillenmesinin kendilerini mutlu ettiğini belirten Karahan, “Bu ağaçların korunması gerektiğine inanıyoruz. 500 yıllık ağacımız var. Bunların gelecek nesillere aktarılması için hepimiz elimizden geleni bütün gelişigüzel yapacağız.” dedi.

Karahan, ağaçların zinde olduğunu ve yemiş vermeye devam ettiğini bile kaydetti.

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü Idarehane Müdürü Imge Ural Özkan birlikte gusto varlıklarıyla ait çalışmalar yürüttüğünü rapor ederek, şöyle konuştu:

“Yeşil Artvin Derneği bize bu ağaçlarla ait talepte bulundu. Biz bile üniversiteden hocalarımızın yaptığı ilmî çalışmaları temel alarak süreci yürüttük. Raporları Bakanlığımıza gönderdik. Özel ağaçlar olduğu kararına varılan ağaçlar, abide dikme yerine tescil edildi. Bu ağaçların korunması gerekiyor. Bunu koruyacak da bizleriz. Bakımları için lüzumlu çalışmaları sürdürüyoruz. Bunların Artvin için haddinden fazla iyice değerler olduğunu düşünüyorum.”

Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özalp ise anıt ağaçların tescillenmesi sürecinde emeği geçenlere teşekkürname etti.

Bilimsel aynı say neticesinde anıt ağaç niteliğini taşıyabilecek toplanmış 19 ağaç belirlediklerini belirten Özalp, “Bunlardan 7’si yoğun yaşlara eş. Bu ağaçlar tescil edildi. Bu Artvin’imizin güzelliği, zenginliği. İyi tıpkı envanterle abide ongun niteliğinde haddinden fazla henüz aşkın ongun bulunabilir.” ifadelerini kullandı.

Share: