Artvin’de 7 kestane ağacı abide dikme olarak tescillenerek plakaları asıldı

Artvin’dahi 7 kestane ağacı abide dikme kendisine tescillenerek plakaları asıldı

ARTVİN – Artvin’dahi bulunan yaşları 350 ile 500 beyninde değişen 7 kestane ağacı abide dikme adına tescillenerek plakaları asıldı.

Artvin forma Öz mahallesi mezrası Naşop mevkiinde ormanlık alanda kâin 7 kestane ağacı abide dikme olarak tescillendi.

Belde Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Yeşil Artvin Derneğinin başvurusu neticesinde yaptığı ilmî mücahede, bölgede 7 spesifik dikme olduğu tespitini yaptı. Trabzon Zevk Varlıklarını Siper Mıntıka Komisyonu’nun kararı sonrası Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı aracılığıyla bölgedeki kestane ağaçlarının anıt dikme yerine tescillenmesine karar verildi. Karar sonrası Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Yeşil Artvin Derneği ve Dere Mahallesi Muhtarlığı marifetiyle ağaçla a plakaları asılarak dulda altına makbuz. Yaşları 350 ile 500 arasında mütebeddil, genişliği ise 2 ve 6 mette arasında kâin kestane ağaçları halen semere veriyor.

Bölgede bütün 19 devasa kestane ağacı belirleme ettiklerini anlatım eden Yeşil Artvin Cemiyet Başkanı Aydın Sevinç Karahan, “Kestane ağaçlarını alanında ehlihibre kişilere bahsettik. Yapılan inceleme sonucunda, bu kestane ağaçlarının oldukça yüce ve korunması gerektiğini söylediler. Yaptımız başvuru sonucunda 18 kestane ağacından 7 tanesi Belde Kentçilik İl Müdürlüğümüz çalışmaları neticesinde tescillendi. Bizim için Artvin amacıyla oldukça koskocaman ayrımsız olay” dedi.

Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği Büro Müdürü Imge Ural Özkan ise “Tabiat varlıkları ilgilendiren çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeşil Artvin Derneği bize böyle ayrımsız talepte bulundu. Biz da çalışmalarımızı yaptık. Daha sonraları Trabzon Tabiat Varlıklarını Esirgeme Kesim Komisyonununca görülmesi amacıyla henüz sonradan bakanlığımız bunların özellikli ağaçlar olarak karar verdi. Bu ağaçların tescil edilmesi sağlandı” diyerek konuştu.

Artvin Çoruh Üniversite Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Mehmet Özalp ise “2006 yılında bilimsel mesai yaptık. 19 pasaj bütün anıtsal özeliklere topluluk ağaç belirledik. 350 ile 500 arası yaşlara erbap, ihtimal henüz de çok ağaçlar belirledik. Bu Artvin’in değeri ve güzelliği. Bunlardan çok daha var. İyi bir faaliyet yapılsa haddinden fazla elan fazlası bulunabilir” ifadelerini kullandı.

Share: