30 sene önce Almanlar kapatmıştı! Köylüler yer yağı kuyularının gene açılmasını istiyor

Millet ilçesine merbut Çerde köyü Gegen Mahallesi’nde 30 yıl evvel marjinal zenginliklerinin belirleme edilmesi amacıyla muayene gerçekleştirildi. 1993 yılında petrol kontrol şirketlerinin başlattığı çalışmayla bölgenin yer düzenlemesi yapıldı arkası sıra vadi düzenlemesi gerçekleştirildi. Ardından petrol taharri çalışmaları başlatıldı.

PETROL ÇIKTIĞINI GÖRÜNCE ÇİFTE EFSANEVI KESMİŞLER

Köy sakinlerinden Mehmet Yüksek Gegen bile 3 bin 200 metrelik sondajın yapıldığı bölgede 8 ay süresince çalışmalara katıldı. Çalışmalarda petrolün çıktığını gören Gegen, mühendislerin sevinçten çifte efsanevi kestiğini anlattı.

“YETERLİ DEĞİL DEYİP KUYUYU KAPATTILAR”

Sevinçten sabahlara büyüklüğünde gaflet uykusu uyumadıklarını anlatan Gegen, “İki çağ bilahare buraya Alman ve Amerikan mühendisleri geldi. Bunlar yeterli değil deyip kuyuyu kapattılar. Ondan sonra fazla bire bir emek olmadı. Bizim mühendislerimiz haddinden fazla üzüldü, ağladılar. Ben bile temelli çalıştığım üzere gerçeği hepsini biliyorum. Ne olduğunu biliyorum. Haricen gelen mühendisler şantiyeyi kapattırdılar. Topladılar gittiler. Buradan petrol çıkarsa çokça faydamız tamam. Yollarımız düzgün değil. Ormancılıkla uğraşıyoruz. Eroin çıkarsa mahalle ve köy kendisine seviniriz. Köyümüzde seviniriz. Burada karbonado de var. MTA dahi gelip inceledi. Çok iyicene işlemler yaptı. Tanrı ondan razı olsun. Değme derdimize ilaç oluyor. Boydak buradan yer yağı çıkması üzere bize koruyucu olsun. Yer Yağı çıkarsa tığ birlikte çokça seviniriz. 2023 yılından sonradan yapılacak diye niteleyerek söylendiydi 30 sene ilk. Filyos’ta doğal gaz imdi çok sevindik. Bizim burada bile böyle ayrımsız şey çıkarsa haddinden fazla kıvançlı oluruz ve seviniriz” dedi.

“AÇILMASI İÇİN BEKLİYORUZ”

KÖY MUHTARI Teyfik Kaya 1994 yılında faaliyete geçen kuyunun ayrımsız süre bilahare kapatıldığını hatırlatarak şöyle dedi: “Burası Çerde köyü Gegen Mahallesi petrol kontrol sahası 1994 senesinde faaliyete geçti taharri yapıldı. Mehmet Mürtefi Gegen burada çalışmıştır. Tıpkı hafta önce Türkiye Petrolleri gelmişler bakmışlar. Ben üstelik rahatsızdım haberim olmadı. Sonra duydum geldiklerini bekliyoruz. Yani bu buraları açılması üzere bekliyoruz” dedi.

“BURANIN ALTINDA HAZİNE VAR”

Sorguncuk Mahallesi bozuk muhtarı Adil Aslan ise, “Buranın altında yatan aynı hazne var. 2008’bile takriben bire bir say başlatıldı. 2008’dahi Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklık buraya petrol kontrol gayeli geldi. Burada takriben 3 bin 200 metre bire bir hafriyat yapıldı. Bize söyledikleri buradan ayrımsız gaz var doğalgaz var. Bu üstelik Rusya’ya gidiyor, bunun gittikçe buranın açılacağını bize söylediler. Şu anda devletimizden beklediğimiz buraya ahali atmasını bekliyoruz. O devir tıpkısı sene burada iyice tıpkısı say yapıldı. Dolayısıyla burada ayrımsız dört köşe bir düzlük ve valf bıraktılar mahpushane bırakıldı” dedi.

Share: