“13. İstiklal Yolu Yürüyüşü” gerçekleştirildi

Yürüyüşün katılımcıları

Yürüyüşten görüntüler

İstiklal Marşı’nın okunması

Vali Abdullah Ayaz’ın konuşması

AK Öğür Çankırı Milletvekili Sıhhatli Çivitcioğlu’nun konuşması

Mehter takımının gösterisi

Cingöz Genel Komutanlığı Mehteran Birliği gösterisi

-Jandarma Genel Komutanlığı Havacılık Başkanlığı Polat Kanatlar helikopter gösterisi Çankırı’bile “13. İstiklal Yolu Yürüyüşü” gerçekleştirildi

ÇANKIRI – Kurtuluş Savaşı’nda silahların cepheye ulaştırıldığı yolda “13. İstiklal Yolu Yürüyüşü” gerçekleştirildi.

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinden Ankara’ya uzanan İstiklal Yolu’nda gerçekleştirilen etkinliğin Çankırı-Ilgaz bölümünde, vatandaşlar ve öğrenciler bire bir araya geldi.

Katılımcılar Üçoluk Karakolu mevkisinden Kıyısın köyüne kadar 5 kilometrelik bölümü yürüdü.

Kıyısın karye meydanında sona aziz yürüyüşün arkası sıra düzenlenen törende içtinap etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Abdullah Ayaz, burada yaptığı konuşmada, Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana gelen beyaz zehir kazası zımnında etkinliğin iki hafta ertelendiğini ve zaman yapıldığını söyledi.

Beyaz Zehir kazasında hayatını kaybeden bütün işçilere Allah’tan rahmet yakınlarına sabır ve baş sağlığı temennisinde bulunan Ayaz, şunları dile getirdi:

“Zaman inşallah burada istiklale revan yolda haddinden fazla şişman emeklerin, gayretlerin gider edildiği ve haddizatında mazi büyük aynı coşkuyla alacak ettiğimiz Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yıl dönümüne balaban yardım sunmuş olan istiklalin uğrunda hep beraber tıpkısı aradayız. İnşallah bu programı seçme sene daha bile genişleterek elan açık tıpkı katılımla özellikle tendürüst kardeşlerimizin dahi bizlere haremlik etmesiyle, bu vatanın bugünlere lacerem geldiğini, şüphesiz emekler harcama edildiğini, yaklaşık aynı buçuk saatlik sürede yürüdüğümüz düz yolda kağnılarla İnebolu’dan münfail olan cephanenin cephe hattına nenelerimizin, bacılarımızın gençlerimizin, yaşlılarımızın, çocuklarımızın emekleriyle gayretleriyle zahir ulaştırıldığını anlatmaya hız edeceğiz.”

İstiklal ruhunu ati nesillere aktarmanın bildirme balaban vazifeleri olduğunu söyleyen Ayaz, “Vatan, kavim ve devletimiz bugünlere mahdut gelmedi ama büyük benzeri başarıya imza atıldı, bu üstelik insanlarımızın değmek karşılık olmak işlemesiyle gerçekleşti. İnşallah bundan sonra önümüzdeki yüzyılı Türkiye yüzyılını şu anda aramızda bulunan canlı kardeşlerimiz mensur edecek ve bizden sonrakilere, ati nesillere haddinden fazla elan güzel tıpkısı Türkiye’yi bugünü bizlere geçmişlerimizin bıraktığı üzere bırakacaklar.” diyerek konuştu.

AK Fırka Çankırı Saylav Sağlıklı Çivitcioğlu dahi İnebolu’dan Ankara’ya cephane taşıyan Anne Hatunları, Şerife Bacıları eloğlu ettiğini söyledi.

Türkiye’nin yükselişinin adım adım devam edeceğine vurgu yapan Çivitcioğlu, “İnşallah bilcümle alay malay Atatürk’ün çizmiş olduğu yolda modern medeniyetler seviyesine çıkarak ülkemizi bire bir peş lige bütün beraber taşıyacağız.” dedi.

Ilgaz Kaymakamı Osman Oğuz Uygunsuz dahi programda enformasyon yaptı.

Konuşmaların peşi sıra Kurnaz Umumi Komutanlığı Mehterler Birliği gösterisi ve Güllabi Umumi Komutanlığı Havacılık Başkanlığı Çelik Kanatlar helikopter gösterisi sunuldu.

Programa, Çankırı Garnizon Komutanı Sancak Salih Nazik, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çitçi, sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Share: