Ispartalı Elma Üreticisi: 6-7 Kilogram Elma Satmamız Lazım, 1 Kilogram Mazot Ahzetmek İçin. Bu, Parti Meselesi Değil. Kıvançlı Olan Yok

İYİ Tümen Isparta Milletvekili Aylin Cesur, Isparta’nın Eğirdir ilçesine bağlı Çayköy’birlikte elma üreticilerinin sorunlarını dinledi. Elma üreticisi, “Sabık sene 3 kilo elma satıyorduk, bir litre motorin alıyorduk. Deminden ise 6-7 kilo elma satmamız lazım, 1 kilo motorin ahzetmek üzere. 7 kilo elmaya 1 kilogram süt alıyoruz… Bu, tümen meselesi değil. Memnun olan namevcut” dedi.

Aylin Külhanbeyi, Eğirdir ilçesine merbut Çayköy’birlikte elma üreticilerini mülakat etti. Elma üreticilerinin sorunlarını dinleyen Bıçkın, şunları söyledi:

“ÜRETİCİ UMUMI NAMINA ÇOKÇA PRES DURUMA DÜŞÜRÜLDÜ”

“4 buçuk senedir sürekli önergeler veriyorum. Araştırma önergeleri reddediyor. Soru önergeleri veriyoruz. Deminden bile bu yıl, senelerdir kötüye giden girdi maliyetlerindeki artma ve ondan sonra da sizlerin sıkıntıları bu yıl nokta safhaya mevrut vaziyette. Yani bu genel ekonominin de haddinden fazla ateş yönetilmesiyle mazot fiyatları, yem fiyatları, matbua fiyatları… Bütün yaz süresince arkadaşlarımla beraber Isparta’nın köylerini gezdim. Hoppadak elma üreticisi değil, gül zamanı gül üreticisi, karanfil ahit karanfil… Elan geçen hafta domates üreticileri ile beraberdim hem Burdur’de hem Söğüt’te hem birlikte Deregümü’birlikte. Üretici, genel kendisine çok print duruma düşürüldü. Türk milleti yoksullaştı. Yoksullaşırken her devir bildirme haddinden fazla, maatteessüf Türk köylüsü ve çiftçisi yoksullaşıyor. Zenginleşirken bile genişlik beş altı payı ve arz geç, maatteessüf sonuç dönemlerde Türk köylüsü alıyor. Bunların hepsinin farkındayız. Şimdi ego, hal arıyorum. Hem ego hem partim hal önerilerimizi senelerdir sunuyoruz. İnşallah bunları de gelip hesabına getireceğiz. Ama henüz seçme falanca yok, buraya münasebet geldik? Sizin üzere yapabileceğimiz ne varsa hep mekanizmaları harekete geçirelim kim az buçuk bu kış haddinden fazla pres geçecek. Bu şita biraz dem alabilelim sizle diyerek geldik.”

“MALİYETLER 4 KATI ARTTI. ELMANIN SATIŞ FİYATI İSE SABIK SENEYLE HIZLA BIRDEN AYNI”

Aynı elma üreticisi, “Maliyetler 4 moskof arttı. Elmanın satış bedeli ise güzeşte seneyle çabukça derakap benzeri. Yetiştirdiğimiz nitelikli elmayı 4 bin liraya satarken zaman sonu dibindeki çürüğü 3 liraya satıyoruz. Siz düşünün imdi” dedi.

“BU, PARTİ MESELESİ DEĞİL. MUTLU OLAN NAMEVCUT”

Mazot fiyatlarından da ağrı yanan müstahsil, “Güzeşte yıl 3 kilo elma satıyorduk, aynı litre motorin alıyorduk. Demincek ise 6-7 kilo elma satmamız geçişsiz, 1 kilo süt ahzetmek amacıyla. 7 kilogram elmaya 1 kilogram motorin alıyoruz… Bu, fırka meselesi değil. Memnun olan bulunmayan” diyerek konuştu.

“BU TOPLUMUN SİZDEN BIRICIK İSTEDİĞİ; TEZEK, SULAMA, ELEKTRİK…”

Aynı başka elma üreticisi ise “Bu toplumun sizden beklediği, tek istediği; tezek, sulama, hareketlilik… Apayrı ne tür” dedi.

“BİR ÜSTELIK EVİMİZİ GEÇİNDİRMEMİZ GEREKİYOR”

Elma üreticisi tıpkı eş birlikte “Sayın vekilim, işçiyle çalışıyoruz biz. Şubat ayında ayrımsız başlıyoruz; ilaçlamasıymış, budamasıymış, gübresiymiş, suyuymuş… Bizim bile çoluğumuz çocuğumuz var. Devrisi seneye kadar (gelirimizi) yetirmemiz gerekiyor. Bu elma maliyetinin dışında bir bile evimizi geçindirmemiz gerekiyor yani. Bizim yegâne gelirimiz elmacılık” diyerek ağrı yandı.

Share: