ZONGULDAK – UMKE ekiplerince yer sarsıntısı tatbikatı yapıldı

Devrek ilçesinde Zonguldak, Bolu, Bartın ve Karabük’ten UMKE ekiplerinin katılımıyla yer sarsıntısı tatbikatı gerçekleştirildi.

Zonguldak Keyif Müdürlüğü Afiyet Hizmetleri Başkanlığı Acil ve Afetlerde Keyif Hizmetleri Birimi aracılığıyla koordine edilen ve Milli Irade Parkı’nda planlı tatbikatta kısaca 100 dirilik düzlük aldı.

Senaryo gereği bölgede 6,3 büyüklüğündeki depremde AFAD timleri enkaz bölgesinde dinleme ve taharri çalışması yaptı. Daha sonraları görüngü namına gönderme edilen UMKE ekipleri 7 yaralıya ulaşıp müdahalede bulundu.

Yaralılardan ikisinin görüngü yerinde hayatını kaybettiği belirlenirken durumu ağır sıklet 5 yaralının ise çeşitli hastanelere sevki sağlandı.

İl Esenlik Müdürü Ertuğrul Güner, Türkiye’de ve kentte yabansı hallere hazırlanmak amacıyla kamu alım ve kuruluşları ile eş güdüm bulmak amacıyla belli periyotlarda bu tatbikatları yaptıklarını söyledi.

Başta Zonguldak doğmak üzere Bolu, Bartın ve Karabük UMKE ekiplerinin katılımıyla yapılan tatbikatın amacına ulaştığını aktaran Güner, “Umarım bu fenomen hemen senaryoda kalır. Cenabıhak ülkemizi bu soy felaketlerden korusun.” ifadesini kullandı.

Share: