Yusufeli Barajı’nda sular yükselmeye başladı

Yusufeli Barajı’nda sular yükselmeye başladı

Akarsu tutulmaya başlayan barajda bire bir haftada su düzeyi 30 metre yükseldi

ARTVİN – Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh nehri üstünde yapımı tamamlanan Yusufeli Barajında kapakların kapatılmasıyla sular yükselmeye başladı. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı gerçekleşen baraj, ayrımsız haftada 30 metre yüksekliğe ulaştı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh nehri üzerinde yapımı tamamlandığında tümsekli baraj sınıfında 275 metreyle Türkiye’nin bir numara, dünyanın beşinci yeryüzü faziletkâr barajı olan Yusufeli Barajı, 22 Kasım’dahi Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla su tutmaya başladı. Baraj kapakları kapanmasıyla, eğin da biriken sular yükselmeye başladı. Karayolları ilkin başlamak amacıyla, baraja yakın köy ve mahalleler bir bir sular altında kalıyor. Ululuk Su İşleri 26. Nahiye Müdürlüğü uzman personeli kontrollerinde yükselen sular, gelişmemiş sürede Yeniköy ve Irmakyanı köyleri başta tevessül etmek üzere bir çokça bölgeyi sular altında bırakacak.

Baraj inşaatı ve kaza merkezi ile köylerdeki 5 bin basamak, 270 aksiyon yeri ve 9 bin 430 dönüm ekincilik arazisi, sular altında kalacak. Ekincilik ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü eliyle, baraj inşası dolayısıyla akarsu altında kalacak alanlardan 5 bin 844 sayı zeytin, dut, ceviz ve nar kabilinden boylu yemiş ağacı, ağaç nakli metoduyla bulunduğu yerden alınarak Yusufeli ilçesinin kurulduğu eskimemiş yerleşim yerindeki 300 dönümlük alana taşındı.

Yusufeli- İspir Karayolu ulaşıma kapatıldı

Baraj suları nedeniyle Yusufeli-İspir karayolu de ulaşıma kapatıldı. Ekipleri karayolunun ayrımlı bölümlerde üstünde, “Yusufeli-İspir Azamet Karayolunun Yusufeli Barajı akarsu tutması sebebiyle araç trafiğine kapatıldı” mukayyet tabelalar konuldu.

“Suyun gelişini izlemeye geldik”

Köyleri sular altında artan vatandaşlar, suyun gelişini tutkun olmak ve kayıt altına almak amacıyla baraj sularını takip ediyor. Yeniköy köyü sakinlerinden İsmail Münevver cemaziyelevvel itibariyle köydeki evlerini tecezzi ettiklerini anlatım ederek “Eşyamızı, enkazımızı söktük geldik. Mazi itibariyle köyden ayrıldık. Bugünde serencam serencam suyun gelişini izlemeye geldik. Yıllarımız, çocukluğumuz geçtiği bu derelerde, yürüdüğümüz bu yollarda tıpkısı ilavesi olamaz bizim üzere. Sıra oldu imdi, çokça duygulandık. Değme şeyin hayırlısı” ifadelerini kullandı.

Share: