Pamukova’da hasadına başlanan üzümden 45 bin titrem rekolte bekleniyor

Mikroklima iklimi yardımıyla bir nice sonuç ve sebzenin yetiştirildiği Sakarya’nın Pamukova ilçesinde hasadına başlanan üzümden 45 bin ton rekolte bekleniyor.

Meyve ve sebze üretimiyle öne sâdır ilçede 28 bin dekar alanda “Sinan As Karası”, “Trakya İlkeren”, “Michele Palieri”, “Alphonse Lavellee”, “Kartal”, “Yalova İncisi”, “Victoria”, “Dede Sarısı”, “Red Globe”, “Müşküle” ve “Değirmendere Karası” türlerinde üzüm yetiştiriliyor.

Bu yıl ilçede 45 bin titrem rekolte beklenen üzüm, Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor.

“Üzüm fiyatları bu yıl üreticimizin yüzünü güldürüyor”

Pamukova Tarım Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, AA muhabirine, ilçede 11 kabil üzüm üretildiğini söyledi.

Ulukaya, üzümün bakımı yumruk olan ayrımsız semere olduğunu belirterek, “Bu yıl hoşur üzüm üreticimizin yılı diyebiliriz. Şu anda Karadeniz Bölgesi, alelhusus Ankara, İstanbul koyulmak amacıyla alelacele şipşak Türkiye’nin herhangi bir tarafına üzüm gönderiyoruz. Pamukovamız önceleri İstanbul’un vitamin deposuydu amma şu anda tamlık Türkiye’mizin vitamin deposu. Üzüm fiyatları bu sene üreticimizin yüzünü güldürüyor.” diyerek konuştu.

Üreticinin yağız üzümün kilogramını 7-8 teklik, beyaz üzümü ise 8-10 liralık aralığında sattığını aktaran Ulukaya, tüccarın de alımda istekli olmasıyla hem muamele bulma açısından hem bile bedel itibarıyla üreticinin mutlu olduğunu anlattı.

“Fiyattan üstelik talepten üstelik memnunuz”

Üzüm üreticisi Mehmet Çarpışma birlikte bu yıl sevimsiz havalardan etkilense birlikte üzüm kalitesinin güzel olduğunu dile getirdi.

Yetiştirdiği tahminî 100 ton üzümün Karabük, Trabzon, İstanbul, Bolu, Ankara kabil Türkiye’nin her hesabına gönderildiğini belirten Uğraş, “Fiyattan da talepten üstelik memnunuz ama girdi maliyetleri faziletkâr olduğu için az buçuk ondan şikayetçiyiz. Sabık seneye bakarak fiyatlar gani. İstek de var, malımızı şen satabiliyoruz. Üzüm adına bu yıl çiftçinin yüzü güldü.” ifadelerini kullandı.

Kışın üzümün yerey şeş gübrelemesini, sonraları budamasını, ilaçlamasını yaptıklarını, yıl boyu bakımını sürdürdüklerini anlatan Savaş, 10-15 dönüş arayla çekicilik şartlarına, hastalık durumuna bakarak ilaçlama çalışması yaptıklarını kaydetti.

Üretici Sami Temiz ise 5 dönüm arazisinden 15 titrem üzüm topladığını dile getirerek, “Tarlalarda ürün ve üzüm fiyatları bu yıl güzel. Girdi fiyatları az buçuk faziletli. Yetkililerden az buçuk daha çiftçiye yardımcı olmalarını istiyoruz.” dedi.Share: