GAZİANTEPLİ DEPREMZEDE BURAK 11 KUZENİMİ KAYBETTİM

KAHRAMANMARAŞ merkezli depremlerde evleri yıkılan depremzedeler, Kayseri’bile mektepli yurtlarına yerleştirildi. Gaziantep’ten gelen Burak Uzar (20), Çok zor şartlarda dışarıda kaldık. Sonraki olan depremde köyümüzde ayakta olan eş kalmadı. 11 pasaj kuzenimi kaybettim. Çok kötüydü. Biz orada kıyameti yaşadık. Tanrı bir elan yaşatmasın dedi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 11 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki depremlerin peşi sıra çok sayıda depremzede Kayseri’ye getirildi. Depremzedelerin nazik bir bölümü Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı’na mecbur yurtlara yerleştirildi. Depreme Gaziantep’te yakalanan darülfünun öğrencisi Burak Uzar, Kayseri’ye boşaltma araçlarıyla geldik. Gece uyumuyordum. Telefonu bıraktım. Kamu uykuya dalarken 04.17’birlikte çok biberli tıpkı curcunalı gelmeye başladı. Hangi olduğunu anlamadan kalktım. Alın binaya baktığımda sarsıntının dokunaklı olduğunu ayırt ettim. Kendimizi aracısız hariç attık. Kar ve yağmur çok şiddetliydi. Bu koşullar altında haddinden fazla yumruk imkanlarla dışarıda kaldık. Sonraki olan depremde köyümüzde ayakta olan familya kalmadı. 11 şerha kuzenimi kaybettim. Çok kötüydü. Biz orada kıyameti yaşadık. Tanrı aynı daha yaşatmasın diye konuştu.

‘KAFAMIZA TAŞ YAĞDI’

Kahramanmaraş’tan mevrut depremzede Imge Kuzgun (65) ise, Kafamıza taş yağdı. Bizi buraya getirdiler. Enkazın altında iki cenazemiz kaldı. Haddinden Fazla yara olaylar yaşadık. Allah bir elan göstermesin. Bizi buraya komşumuz getirdi. Bizim karye bitti. Tek şeyimiz kalmadı. Evimizin üstüne kaya indi. Hala o şoku atlatamıyoruz dedi.

‘ÇOK FAZLA CENAZEMİZ VAR’

Depreme Gaziantep’te 2 kıvrım binada yakalanan Songül Çıpa (57) birlikte Sarsıntı olduğu an dışarı çıktık. Çokça kötüydü. Köyümüze gittik. Köyümüzde hiç eş kalmadı. Çokça aşkin cenazemiz var. Kahramanmaraş’ta da 5 pasaj yeğenimi kaybettim. Evimizin ne halde olduğunu bilmiyoruz. Çıkıp buraya geldik. Belli Belirsiz benzeri tıkırtıda hareket oluyor sanıyorum. Gine benzeri korkuyu yaşıyoruz ifadelerini kullandı.

‘2 SUNUM CENAZEMİZ VAR’

Kahramanmaraş’ın Çevrepınar köyünden gelen 12’nci dershane öğrencisi İsmail Karakarga ise şöyle konuştu

Zelzele hatırat haddinden fazla şiddetli tıpkısı andı. Köyümüzde kayalar çokça olduğu için ve kırık hattı üstelik köyümüzden geçtiği üzere biraz aile namevcut oldu. 2 modül dahi cenazemiz var. Evimizin şu anda içine girilmiyor. Kayseri’ye 3 gün evvel geldik. Kahramanmaraş’ta tıpkısı müddet dışarıda kaldık. Biberli yaktık. Kar yağıyordu. Sonraları Kayseri’yi düşündük ve buraya geldik. Dümdar sarsıntılar köyümüzde bitmeme ediyordu. Dümdar sarsıntılardan hava biraz kayaç elan yuvarlandı.

Share: