Türkiye’de 2’nci madencilik lisesi Bartın’da açılacak

Türkiye’birlikte 2’nci madencilik lisesi Bartın’bile açılacak

BARTIN Milli Yetişek Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatlarıyla Bartın’de açılacak Madencilik Lisesi amacıyla çalışmalara başlandığını ve almaşık düzlük tespitlerinin yapıldığını söyledi. Bakan Yardımcısı Şensoy Türkiye’birlikte 2’nci olacak Madencilik Lisesinin Ar-Ge merkezlerinin vadi aldığı açık merkezli bire bir ekol olacağını rapor etti.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Bartın’bile açılması planlanan Madencilik Lisesi amacıyla icraat bitmeme ediyor. Bartın’a mevrut Milli Eğitim Vekil Yardımcısı Sadri Şensoy yanında Bartın Valisi Dr. Nurtaç Arslan ve İl Milli Yetişek Müdürü Oğuzhan Acar’la birlikte lisenin mensur edilebileceği alternatif alanları gezdi. Elan bilahare Bartın Valiliğine gelen Vekil Yardımcısı Şensoy basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Icra Vekili Yardımcısı Şensoy 14 Ilk Teşrin tarihinde Amasra’da yaşanan beyaz zehir kazasında hayatını kaybeden 42 beyaz zehir şehidine Allah’tan yağmur, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara dahi ivedili şifa dileklerinde bulunarak başladığı açıklamasında, “Cumhurbaşkanımız 24 Teşrinievvel’deki bakanlar kurulu toplantısından sonra Bartın ilinde Madencilik Lisesi açılacağını belirtmişti. Tığ bile Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı yerine o günden itibaren çalışmalarımıza başladık. Ne alanları, ne programları açacağımıza dair aynı müfredat ve program çalışması yaptık. Bartın Mesleksel Teknik Küçük Asya Lisesi içerisinde önceki etapta benzeri Beyaz Zehir Teknolojisi alanı açtık. Bartın içerisinde okulumuzu yapacağımız kampüs alanını sınırlamak üzere Sayın Valimizle, Milli Terbiye Müdürümüzle kayran ziyareti yaptık. Birkaç şerha almaşık saha belirledik” dedi.

İnşa edilecek lisenin madencilik alanın tematik aynı ortaöğretim olacağını üstelik kaydeden Bakan Yardımcısı Şensoy, “Bu okullar yapılıncaya, kampüs tamamlanıncaya büyüklüğünde öğrencilerimiz eğitimlerini Bartın Mesleki Teknik Küçük Asya Lisesi içerisinde izleme edecekler. Yapacak olduğumuz ortaöğretim, madencilik alanında tematik bire bir lise olacak. Bu açılacak lise madencilik alanına Türkiye’bile ikinci ortaöğretim olacak. İlk liseyi Sayın Bakanımız Mahmut Özer tarafından Balıkesir İvrindi ilçesinde Erke Bakanımızla beraber açmışlardı. Buradaki lise ikinci açılan madencilik lisesi olacak. Bu ortaöğretim bire bir yerleşke içerisinde atölyeleri olan, sürekli eğitim merkezi olan, eğitimlerin münfail olduğu ve Ar-Ge merkezlerinin olduğu serbest merkezli benzeri ekol olacak. Seçkin çeşit gündeş teknolojinin kullanıldığı ve çağcıl atölyeleri içre barındırdığı aynı okulumuz olacak. Bire Bir zamanda civardaki sektörlerde da çocuklarımız uygulama imkanı bulacaklar. Sektörün aradığı kalifiye elemanların yetişeceğine inanıyoruz bu okulumuzdan. Bartın için bile büyük tıpkı üstünlük olacak diye niteleyerek düşünüyorum.” Şeklinde konuştu.

Icra Vekili Yardımcısı Şensoy açıklamasının akıbet bölümünde ise “Bu okulun kazandırılması üzerine bize destek olan, düşün veren Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Süreçlerimizin herhangi bir aşamasını izleme eden, planlayan Sayın Bakanımız Mahmut Özer’e ve ilde eğitimle ait mecmu süreçleri izleme ve eş güdümlü fail Sayın Valimize ve Milli Yetişek Müdürümüze çok teşekkür ederim. İnşallah okulumuz Bartın için, ülkemiz üzere oflaz, hayır olur.” ifadelerinde bulundu.

Share: