Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Eren’den Marmara Depremi’nin yıl dönümünde “denetleme” vurgusu Açıklaması

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Aziz, Marmara Depremi’ndeki acıların tekrarlanmaması amacıyla bina müteahhitlerinin sınıflandırılması düzenlemesinin hareketli şekilde hayata geçirilmesi ve denetim sisteminin güçlendirilmesi gerektiğini tabir etti.

Eren, Marmara Depremi’nin 23. sene dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, 17 Ağustos 1999 tarihinde gerçekleşen, türlü şehirlerde mahsus ve çokça sayıda can kaybı ile sonuçlanan depremin, sosyal belleğin genişlik biberli hatıralarından biri kendisine halen çalışkan olduğunu bildirdi.

Depremlerde yıkılan binalar ve yitirilen canların sorumlusunun ihmal ve detone yapılar olduğuna belen eden Muazzez, zımnında süreçte hele şahane mühendisliğin ve yapım faaliyetleri denetiminin büyük önem taşıdığını aktardı.

Muazzez, ağırlaşan finansal sorunların inşaat sektöründe aranjman sürecinin tamamlanması konusunu gündemin ense sıralarına ittiğini belirtirken, “Tıpkı acıların tekrarlanmaması namına bina müteahhitlerinin sınıflandırılması düzenlemesinin etken şekilde hayata geçirilmesi ve denetleme sistemi mekanizmalarının güçlendirilmesi dirimlik önemdedir. Ülkede kısaca 450 bin müteahhit bulunuyor. Bu sayı az çok yüksek iken seçme yüklenici da temas projeye makul değil. Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız geçtiğimiz dönemde çatı müteahhitlerinin iktisadi, finansal, mesleki ve maharet yeterliklerine göre sınıflandırılması üzere mevzuat düzenlemeleri yapmıştır. Düzenlemenin etkili benzeri şekilde uygulanmasını ve geliştirilmesini bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yaklaşık 6,5 milyon riskli yapıda derakap gerekseme duyulan inkılap üzere ise finansman konusunun bir ülkü olarak öne çıktığına dikkati calip Eren, bu çerçevede mecbur dahi olsa mütenevvi desteklerin ortaya konmasının memnuniyetle karşılandığını, esas olanın kentsel tahavvül çalışmalarının “kıyamet odaklı” yaklaşımla gerçekleştirilmesi olduğunu belirtti.

Share: