Turistler buz üstünde atlı kızakla çıkma üzere dolaşma firmalarıyla Çıldır’a geliyor

Ardahan’ın Çıldır ilçesine bağlı Akçakale köyü mevkisine mevrut turistler, buz kalınlığının bucak kesimlerinde 10 santimetreyi aştığı Çıldır Gölü üzerinde atlı kızakla gezip reviş yapıyor.

Ardahan- Kars illeri beyninde mevcut Çıldır Gölü’nün yüzeyi, akıbet günlerde aktif olan sevimsiz gelgel nedeniyle şişman oranda dondu. Gölün, Akçakale mevkisindeki bucak kesimlerinde buz kalınlığı 10 santimetreyi aştı. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi nedeniyle geç donan göle, evcil ve yabancı turistler gelmeye devam ediyor.

Tur firmalarıyla bölgeye gelerek gölün buzlu yüzeyine çıkan turistler, tutum yapıp ışık çektiriyor.

Süvari kızakla çıkma heyecanı kıyılarda başladı

Buz kalınlığının daha çok seviyede olduğu kıran kesimlerinde atlı kızakçılar da turistlere bakım veriyor. Ziyaretçiler, süvari kızaklara binip gölün yüzeyinde ayazlık yapma imkanı buluyor.

Çıldır Belediye Başkanı Eksiksizlik Yakup Azizoğlu, buz üzerine geçmek isteyenleri bölgeye beklediklerini söyledi.

Kıyı kesimlerde rahatlıkla buzun üstüne çıkılabildiğini tabir fail Azizoğlu, “Son günlerde turistlerimiz gelmeye başladı. Bu ebat artarak devam ediyor. Birçok cevelan ile yerel ve ecnebi gezgin ağırladık. Seçkin gelen gezgin bizim için kıymetli. Sonuçta Çıldır ilçemizi ve gölümüzü tanıtmış oluyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Sonuç günlerde turlarla haddinden fazla sayıda turist geldi”

Atlı kızakçı Halas Kılıç bile gölün bu kış sezonunda geç donduğuna belen etti.

Şu an buz kalınlığının 10 santimetrenin üstünde olduğunu anlatan Kılıç, “Serencam günlerde turlarla çokça sayıda gezmen geldi. Daha de ati. Bunların ortamında evcil ve ecnebi turistler mevcut. Bizim amacımız, buraya gelenlerin bahtiyar ayrılmalarını keşfetmek.” dedi.

Ziyaretçilerden Sır Kuru ise Çıldır Gölü’nü çokça beğendiklerini belirterek, “Herkese kaynak ederiz. Buz üzerinde gezdik ve süvari kızağa bindik. Çokça evire çevire benzeri kalp.” ifadelerini kullandı.

Share: