TSK helikopterleri deprem bölgelerine 1500 tondan aşkın arkalama malzemesi taşıdı

Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ilgilendiren helikopterler, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelere insanca arkalama malzemesi ulaştırmanın beraberinde yaralıların çevre illerdeki hastanelere naklini sağlıyor.

Adana’daki İncirlik 10’uncu Tanker Kaynak Komutanlığı’nda 70’e mail helikopterle görevlendirilen uçman, tekniker ve personel, gerçekleştirilen uçuşlarla depremzedelere müzaheret ulaştırıyor.

Pazarcık merkezli 6 Şubat’taki 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından bölgenin bildirme şanlı insancasına arkalama üslerinden biri olan Tanker Kaynak Komutanlığı’nda toplanan insancasına yardım malzemeleri, helikopterlerle depremden etkilenen bölgelere naklediliyor.

Yaralı depremzedelerden helikopterle gönderme edilmesi akıllıca görülen hastalar, mekân illerdeki hastanelere götürülüyor.

Bölgelerde karşılaştıkları sis, kar ve rüzgar üzere damarı bozuk gelgel koşullarında de görevlerini yürüteç tecrübeli pilotlar, şu asıl kadar 2100 saatin üstünde pervaz, 4200’den aşkın çıkış belgesi yaptı.

“700’ün üstünde sayrı ve gaileli taşıdık”

İncirlik 10’uncu Tanker Gerçek Komutanlığı TSK Helikopter Koordinasyon Merkezi’nde vazifeli kara havacılık eş güdüm subayı Esmer Uçucu Miralay Büyük İhsan Akçay, AA muhabirine, ilk günden itibaren terörle mücadeleyi aksatmayacak şekilde helikopterlerin ve personelin Adana’da konuşlandırıldığını söyledi.

Helikopterlerle çevrim boyu uçuşlar gerçekleştirdiklerini belirten Akçay, “24 saat esasına bakarak tün ve sıra sarsıntı bölgesindeki ulaşabileceğimiz yekpare noktalara ulaştık. Halen de devam ediyoruz.” dedi.

Albay Akçay, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bütün gücüyle depremzedelere muavenet etmek için çalıştığını dile getirdi.

Herkesin yardımına koşmaya çalıştıklarını tabir fail Akçay, şunları kaydetti:

“Bire Bir nebze katkımız oluyorsa ne mutu bizlere. Türkiye çapında yaptığımız tamlık görevlerden çokça daha farklı bire bir fariza bu. Buradaki pilotlarımız, teknisyenlerimiz ve helikopterde görev düz kül personel var gücüyle çalışıyor. Şimdiye kadar depremin geçmiş gününden itibaren 700’ün üzerinde züğürt ve dertli taşıdık. 4 binin üstünde personel taşıdık ki bu personel AFAD personeli, kurtarma personeli, UMKE personeli. Bütün 1500 tonun üzerinde materyal ve angarya taşıdık; bunlar oba ilkin girmek üzere istirdat malzemeleri. Geceleyin ve güneş mecmu periyot süresince depremin önce gününden beri pervaz faaliyetlerimiz bu şekilde bitmeme ediyor.”

Share: