TSE Nitelik Kampüsü’nün inşası Ankara’nın Temelli bölgesinde devam ediyor

Sanayi ve Teknoloji Vekil Yardımcısı Hasan Büyükdede, Türk Standardları Enstitüsünün (TSE) inşaatı bitmeme fail Nitelik Kampüsü’nün, tamamlandığında şişman ve etkili Türkiye’ye yerinde tıpkı model olacağını belirterek, “Bura tıpkı zamanda teknolojik bilginin ülkemize transferi, stratejik bilginin ve sermayenin sıkıntılı ortamında kalması, milli yetkinliklerin oluşması, herif kaynağının geliştirilmesi üzere önemli kazanımların önünü anahtar.” ifadesini kullandı.

TSE’den yapılan açıklamaya bakarak, Büyükdede ile TSE Başkanı Mahmut Sami Atmaca, Ankara-Temelli’de inşaatı devam fail Enstitünün Nitelik Kampüsü’nde incelemede bulunarak, çalışmalar için bilgelik aldı.

Büyükdede, ziyarette yaptığı konuşmada, kampüsün yakın coğrafyada tıpkısı sıfır, sonuç teknolojilerle donatılmış laboratuvarları ve beceri terbiye üssünü ihtiva edeceğini bildirdi.

“Faal Türkiye’ye yakışır kampüs”

Bu sayede, sanayicilerin sınav ve belgelendirme ihtiyaçları için mikro dışında saçmak zorunda kaldıkları büyük meblağların Türkiye’dahi kalacağını vurgulayan Büyükdede, şu değerlendirmede bulundu:

“TSE’nin Nitelik Kampüsü, tamamlandığında iri ve aktif Türkiye’ye yerinde benzeri form olacak. en son teknolojiye cemaat laboratuvarlara ve teknik eğitim bilimi üssüne ocak sahipliği yapacak bu yerleşke tamamlandığında TSE, Milli Uygulayım Bilimi Hamlesi vizyonumuza haddinden fazla daha büyük katkılar verecek, zamanın getirmiş olduğu kullanılmamış dönüşümlerin gerektirdiği hizmetleri açık bire bir yelpazede sunabilecek. Bura benzeri zamanda teknolojik bilginin ülkemize transferi, mühim bilginin ve sermayenin mikro süresince kalması, milli yetkinliklerin oluşması ve koca kaynağının geliştirilmesi kabilinden ciddi kazanımların önünü anahtar, TSE, bölgemizin bildirme enerjik kuruluşlarından, yeryüzü heybetli oyuncularından biri haline gelecek.”

“Ankara Kalite Kampüsü, ‘Türkiye Yüzyılı’nın yatırımı”

Delicesine birlikte, ekonominin lokomotif sektörü sanayicilerin beklentileri doğrultusunda edimsel ihtiyaçlarını karşılayacak, gelecekteki yenilikleri üstelik kapsayacak son teknolojilerle donatılmış laboratuvarlara cemaat bulunmanın vazgeçilmez olduğunu bildirdi.

Kampüs inşaatında arazinin tür olduğunca konuşu ve verimli kullanılmasına dikkat edildiğini belirten Delimsirek, “Kampüste muvaffakiyetsiz atık sistemi hedeflenirken burasının yeşil çatı sertifikasına sahip yerleşke olması amaçlandı. Atıklar kaynağında ayrıştırılacak, uygun şartlarda toplanacak. Ayrıca depolanması, giderilmiş sistemine gönderilmesi üzere atılmış cem merkezi oluşturulacak. Bu kampüs ve içindeki binalar istinas ve aydınlatmada enerji verimliliği, atılmış suların bahçe suyu kullanımı gayeli dönüştürülmesi, natürel aydınlatmadan intifa, natür dostu yapı malzemesi kullanılması kadar birçok açıdan de mimarlık tasarlama aşamasında planlandığı üzere çevreye duyar ve erke mübarek yapılar yerine hizmet verecek.” ifadelerini kullandı.

Atmaca, kampüsün yer mehabetli özelliğinin zaman tarlalarıyla zat enerjisinin bire bir kısmını güneşten sağlayabilecek şekilde planlanması olduğuna dikkati çekerek, projede, ülkenin kültürüne, tarihi dokusuna uygun, sağlıklı ve tınlamalı hisse senedi olanağı sağlaması için ufki mimarlık yeğleme edildiği bilgisini verdi.

TSE’nin test ve tecrübe hizmeti verdiği alanlar dışında, nükleer erke, muvasala sistemleri, bilişim teknolojileri kabilinden öncelikli alanlarda laboratuvar altyapısı kurmasının planlandığını vurgulayan Delimsirek, şunları kaydetti:

“Bu laboratuvarlar yemeden içmeden imtihan ve kalibrasyon üzere değil, sanayicimize çevrik tıpkı terbiye merkezi haline ati. Sektörel ve lehçe ihtiyaçlar doğrultusunda kâin laboratuvarlarımıza kullanılmamış bölümler ve munzam laboratuvarlar kurulması olabilir olacak. Kampüsümüz tamamlandığında, seçkin nev agreman istimara, test, tasdik, ölçümleme, deney ve belgelendirme hizmeti verilebilecek altyapıya sahip olacağız. Ankara Nitelik Kampüsü, üretimin, verimliliğin, başarının, dijitalin, sürdürülebilirliğin ve ‘Türkiye Yüzyılı’nın yatırımı. Bu yerleşke küresel rakiplik gücümüzü artıracak, kazançlı ve teknolojik bağımsızlığımızı temin edecek politikalarımıza koruyucu olacak. Sürdürülebilir nema, yenilikçi ve faziletkâr mülhak kızıl istihsal ve ihracata dair büyümemize yardım verecek. Türk sanayisinin rekabetçi iz ve hizmet sunmasında, değer zincirlerinde pay sahibi olmasında açacak olan bu yatırımla milli atılımlarımızı gerçekleştirecek, Enstitümüzün biriktirdiği deneme, deneyim ve yetkinlikleri dal noktalara taşıyacağız.”

Share: