Derik’te iki tırın karıştığı kazada hayatını kaybedenler için doğum okutuldu

Mardin’in Derik ilçesinde iki tırın karıştığı kazada hayatını kaybeden 20 sevimli için doğum okutuldu.

Derik’in Üçyol mevkisinde 20 Ağustos’ta meydana gelen insanoğlu kazaya müdahale edenlere freni patlayan tırın çarpması sonucu martir olan polis güçleri memuru Yahya Reşit ve hayatını kaybeden 19 emanet üzere Vilayet, Büyükşehir Belediyesi, Ilçe ve Derik Belediyesince tevellüt programı düzenlendi.

Şehit Ilçebay Muhammet Fatih Safitürk Camisi’nde gerçekleştirilen izlence, Kur’dakika-ı Cömert tilavetiyle başladı.

Hayatını kaybedenler için üç dilde doğum okutulan programda İl Müftüsü Ali Hayri Polat de dua okudu.

Programın ardından Derik Belediyesi uğrunda vatandaşlara yemek verildi.

“Devletimiz önce andan itibaren tam imkanlarıyla hemşehrilerimizin yanındadır”

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, uray uğrunda yaptığı konuşmada, kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diledi.

Derik’te meydana mevrut gidiş geliş kazasından duydukları üzüntüyü dile getiren Demirtaş, kazanın ardından İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ile ilçede olduklarını anımsattı.Demirtaş, şöyle konuştu:

“Cenazelerimiz üzerinden kâh kesimlerin kendilerine kayran açmaya çalışması, kazanç hesaplarına girişmeleri katiyen ikrar edeceğimiz tıpkısı husus değil. Değişik hesaplar yapılmaya çalışılması genişlik başta toprağa verdiğimiz canlarımıza ve onların geride bıraktıkları yakınlarına bildirme nazik hürmetsizliktir. Nedeniyle bu us ve eylem içerisinde olanlar varsa kalkıştıkları bu işlerden tıpkısı dakika geçmiş vazgeçmelidir. Derikli hemşehrilerimizin yanındayız, beraberinde olmaya bitmeme edeceğiz. Devletimiz evvel andan itibaren birlik imkanlarıyla hemşehrilerimizin yanındadır, değme türlü imkanı hemşehrilerimiz için seferber etmiştir. Meydanı, Derikli kardeşlerimizle gelişigüzel asla sahipsiz bırakmayacağız.”

Derik’ten mevrut kaza haberinin Türkiye’nin dört bir beraberinde üzüntüye bozukluk olduğunu dile getiren Demirtaş, vatandaşların Derik için yakarış ettiğini ifade etti.

Demirtaş, “Acıya ortak oldu. Milletimiz bu dualarla bir posta elan bağlanak ve beraberliğin, kardeşliğin yer fena hâlde örneğini sergiledi. Mevki genelinde olduğu kabilinden kardeşliğin, hoşgörünün simgesi bayrı kentimizde üstelik kontak ve beraberliğimizi sürekli kılacağız.” ifadelerini kullandı.

Programa, Derik Kaymakamı Evren Çakırdoğan, AK Parti İl Başkanı Faruk Kılıç, kazada yaralananlar ve hayatını kaybedenlerin yakınları ile vatandaşlar katıldı.

Mardin’in Derik ilçesi Üçyol mevkisinde 20 Ağustos’ta meydana mevrut sima kazaya müdahale edenlere freni patlayan tırın çarpması sonucu polis güçleri memuru Yahya Ergin martir ergin, 19 gönül hayatını kaybetmiş, 26 emanet yaralanmıştı. Gözaltına alınan iki tır şoförü tutuklanmıştı.

Share: