TMO Malatya’daki besicilere 18 bin titrem yemlik rüşvet satışına başladı

Arazi Mahsulleri Ofisi (TMO), yem regülasyonu çalışması kapsamında Malatya’daki besicilere evvel etapta 18 bin ton arpalık arpa satışına başladı.

Yeşilyurt Kültür Odası Başkanı Doğan Solmaz, AA muhabirine, TMO’nun seçme sene kentteki havyan üreticilerine akla yatkın fiyata rüşvet verdiğini söyledi.

Bu sene rüşvet dağıtımında kültür odalarının birlikte saha aldığını dile getiren Solmaz, “Odamızda kaydı olan ve talepte mevcut çiftçilerimize yemlik arpa dağıtıyoruz. Çiftçilerimiz düzenli şekilde arpalarını alıyor. Besicilerin ayrımsız kısmı arpayı öğüterek tıpkısı kısmı ise öğütmeden konfirmasyon alıyor. Bize talepte mevcut çiftçimize 1000 titrem arpa vereceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Besicilere piyasaya göre düşük fiyata rüşvet tedarik edildiğini nâkil Solmaz, şöyle devam etti:

“Öğütülmemiş arpayı çiftçimize 5 teklik 30 kuruşa veriyoruz, öğütülmüş arpayı ise maliyetinden dünya 5 teklik 70 kuruşa veriyoruz. Piyasada öğütülmemiş arpanın kilogramı 7-8 liralık arasında satılmakta. Arpamız yerli ve Sivas bölgesinden geldi. Arpalar balıketi çiftçiler mutlu.”

İlçede besicilik işleyen Bülent Özkan, besisinde 40 büyükbaş hayvanı bulunduğunu ve TMO’dan rüşvet aldığı için mutlu olduğunu söyledi.

Özkan, “Hakeza bire bir imkan sağladıkları üzere devletimize, tarım odamıza teşekkür ediyoruz. Bizim amacıyla balaban benzeri katkı, 5 ton arpa aldım kestirmece 4 kamer kâfi.” dedi.

Share: