İstanbul’dan aradılar Alman vatandaşlarını 394 bin euro dolandırdılar

TELEFON dolandırıcılarının Türkiye’den sonraları Almanya’daki insanları birlikte kasıt aldığı ortaya daha çok. İstanbul’dan Almanya’birlikte alelhusus yaşlıları arayarak, piyangodan ikramiye kazandıklarını söyleyip hesaplarına servet aktardıkları, daha sonra gine ayrımsız kişileri bu yol polis güçleri kabilinden arayarak, ‘Dolandırıldınız, hesabınızdaki hep parayı vereceğimiz hesaplara aktarın’ diye, toplamda 394 bin euro topladı. Ayyar çetesine işler düzenleyen polis, 28 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerden 1’i tutuklanırken, 23’ü üzerine adli taharri tedbiri uygulandı.

Almanya’birlikte yaşlılar başta olmak için birçok kişinin polise anbean dolandırıldığını ihbar etmesi konusunda Alman Polis Departmanı konuyla ilişik inceleme başlattı. Yapılan çalışmalarda, Alman vatandaşlarının Türkiye’den arandığı belirleme edildi. Bunun üstüne Türk emniyeti ile irtibata sabık Alman polisi, soruşturmayı buraya devretti.

ÖNCE ‘PİYANGODAN SERVET KAZANDINIZ’ SONRADAN ‘POLİSİZ,  DOLANDIRILDINIZ’ DİYEREK DOLANDIRDILAR

Alman polisinden mevrut bilginin ardından İstanbul Finansal Suçlarla Uğraş Şube Müdürlüğü ekipleri, konuyla ilişik düzentileme başlattı. Yapılan çalışmalarda bir çetenin özellikle yaşlıları amaç alarak Almanya’dahi yaşayanları arayarak, ‘Piyangodan servet kazandınız. Paranın hesabınıza yatması üzere vergisini ödemeniz lazım’ diye niteleyerek zat hesaplarına mülk aktardıklarını belirledi. Polis, benzeri çete üyelerinin elan sonradan bu kişileri tekrar arayarak bu yol birlikte kendilerini polis adına tanıttıklarını, piyango kazanmadıklarını, birileri vasıtasıyla dolandırıldıklarını, paranın izini sürebilmek üzere bile hesaplarındaki bütün parayı kendilerine göndermeleri gerektiğini söylediklerini tayin etti. Şüphelilerin bu yöntemle Alman mağdurlardan 394 bin euro dolandırdığı belirlendi.

5 İLDE FAALIYETLER DÜZENLEDİŞüphelilerin yakalanması üzere çalışmalara başlayan Finansal Bölüm Müdürlüğü ekipleri, İstanbul merkezli Rize, Tokat, Şanlıurfa ve İzmir’dahi çok sayıda adrese senkronik faaliyetler düzenledi. Operasyonda 28 can gözaltına alındı. Gözaltına alınan 28 aynasız adliyeye irsal edildi. Şüphelilerden 4’ü müddeiumumilik ifadesinin peşi sıra serbest kalırken, 23’ü hakkında adli kontrol tedbiri uygulandı, 1 keleş ise tutuklandı.

Share: