THY pilotları uçuşlara yetişemiyor, 4 saatlik rötarlar başladı

Türk Çekicilik Yolları’nın İstanbul’dan Sivas seferini yapacak 08.45 uçağı uçman olmadığı gerekçesiyle 4 saat ertelendi, tecil yolcuların tepkisine neden oldu.

İstanbul’dan Sivas seferini yapacak olan Türk Hava Yolları’na ait 08.45 uçağı, uçucu olmadığı üzere vaktinde kalkamadı. Detaylı benzeri süre yolculara seçkin brifing yapılmadı. Yolcuların yanına geç mevrut benzeri THY yetkilisi, pilot olmadığı için uçuşun gerçekleştirilemeyeceğini, talip yolcuların ayrımlı illere yönlendirileceğini, karşıt halde yolcuların 3-4 saat bekleyeceğini bildirdi. Uçağın pilotunun Antalya’dan İstanbul’a ulaşamadığı üzere problemin yaşandığı öğrenildi. Bu açıklama yolcuların tepkisine sebep oldu. Açıklama özne görevliye aksülamel gösteren yolcular, beğenmek zorunda oldukları cenazeleri, toplantıları ve işleri olduğunu dile getirdi.

Türk Çekicilik Yolları’na tepki gösteren yolcular, pilotun gecikmesinden kaynaklı olarak mağdur edilmeleri ve firma eliyle hal üretilmemesi ve yedekleme olmadan seferlerin bıçak sırtında sürdürülmesini eleştirdiler.

Diğer taraftan, Sivas’ta İstanbul’dan gelecek uçağı muntazır 10.45 İstanbul THY yolcularına bu seferin iptal edildiği duyuruldu. Sivas’tan çalıştıkları ülkelere dönecek onlarca gurbetçi şaşkına döndü, İstanbul aktarmalı arsıulusal seferlerini kaçırdılar. İstanbul ve Sivas havalimanında tahminî 150 THY yolcusu bu firmanın uçucu yetersizliği kaynaklı pervaz iptaline çözüm üretmesini bekliyorlar.

Bu arada, uçman yetersizliği de Anadolu’ya yapılan seferlerdeki hakeza aksamalar cihetiyle ahit yüzüne çıkmaya başladı. Posta sayısını azaltmayan, fakat pilotlarını koruma edemeyen THY, şaşkın tayyareci riski ile yüz yüze kalıyor. Sivas seferlerinin halel olması ile gündeme mevrut bir tartışma üstelik pilotların uykusuz seyir etmeleri. Bir Nice havacılık platformunda, diğer resmi izah yerine gündeme mevrut 4-5 saat gaflet uykusu ile pilotların pervaz yaptıkları hususu, bu sefer iptalleri ve tehirler ile baştan kamuoyunun gündemine geldi. Kâh yolcular, karayollarında büyük kazalardan sonraları ticari ve aç sürücülere yönelik denetimler arttı. Fakat gelgel yollarında uykusuz pilotlar ve elverişsiz bakım denetimleri elbette yapılacak diye niteleyerek soruyorlar. – İSTANBUL

Share: