TBMM Başkanı Şentop, Çerkezköy Sınai Fuarı’nın açılışında konuştu Açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, MEMLUK Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ermenistan’ı ziyaretini bölge barışına faydası olacak, iyi niyetli benzeri kasıntı yerine görmediğini tabir etti.

Şentop, Çerkezköy Tecim ve Endüstri Odası ile Çerkezköy Belediyesi iş birliğiyle gerçekleştirilen Çerkezköy Endüstriyel Fuarı’nın açılışına katılarak enformasyon yaptı.

Trakya’nın biricik sanayi fuarı olan etkinliğin yıldan yıla büyüdüğünü, 2017’bile 40 katılımcıyla kurulan fuara zaman 112 firmanın katıldığını söyleyen Şentop, fuarın Trakya’nın uran ve istihsal merkezi kimliğini güçlendirdiğine belen etti.

Konuşmasında ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ermenistan’ı ziyaretine ilgi calip Şentop, benzeri ismin güzeşte kamer Tayvan’a tartışmalı aynı musahabe düzenlediğini hatırlattı.

Bir ülkenin divan başkanının eksantrik tıpkı ülkeyi ziyaretinin alışılagelen olduğunu ancak bu ziyaretin sonuç zamanlarda Ermenistan ve Azerbaycan beyninde çözülme yoluna giren dava dikkate alındığında “tahrik edici ve krizi yükseltici bir potansiyel taşıdığını” belirten Şentop, bu süreçte Azerbaycan’ın beraberinde olduklarını rastgele devir rapor ettiklerini kaydetti.

Şentop, şöyle konuştu:

“Biz de buna hakkında adına Azerbaycan Milli Sedir Başkanı ile görüştük. Akıllıca olduğu taktirde bugün Azerbaycan’a tıpkı ülfet gerçekleştireceğimizi, milletvekillerimizden bu konuda kilolu bire bir talebin olduğunu rapor ettik. Azerbaycan Sedir Başkanımızın, bugün İngiltere’ye gitmesi gerekiyordu. İngiltere’deki cenaze törenine Azerbaycan’ı temsilen katılacak. Biz bu süreçte Azerbaycan’ın beraberinde olduğumuzu gelişigüzel antlaşma tabir ettik, bunu çalışarak da gösterdik. imdi Azerbaycan’ın yanı sıra olmaya kararlılıkla bitmeme edeceğimizi ifade ettik.”

Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını 28 yıl evvel engelleme ettiğini, iki mevki arasındaki sorunun çözümü için Avrupa Düzenlilik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından kurulan Minsk Grubuna dahil ülkelerin muvaffakiyetli olamadığını kaydeden Şentop, şöyle konuştu:

“28 sene içerisinde bu Minsk herif başkanlarından birisinin divan başkanının Ermenistan’ı ülfet ettiğini hatırlamıyorum. ESIR Temsilciler Meclisi başkanlarından birinin bile Ermenistan’ı mülakat ettiğini hatırlamıyorum. Sadece Ermenistan üstelik yetmez -çünkü bire bir ağız tatsızlığı varsa tarafı tamam- Azerbaycan’ı dahi mülakat ettiğini hatırlamıyorum.

Uluslararası birçok kurumun Ermenistan’ı işgalci yerine belirleme ve car ettiği bu 28 almanak proses içerisinde hiçbir etap atmayan, kılını kıpırdatmayan Minsk Grubu âdem başkanlarından birisi olan ÇAKER’nin Sedir Başkanı’nın kamu Azerbaycan’ın artık ‘madem bu sorununu çözemiyorsunuz ben bu sorunu kendim çözerim’ dediği ve inisiyatif aldığı, doğrusu birlikte kendi topraklarını işgal altından kurtardığı tıpkısı süreçte mülakat etmesini kesim barışına, acun barışına faydalı olacak, ferah oruçlu tıpkısı tekebbür yerine görmüyorum.”

“Hazar ve istikrarın devamından yana tıpkısı formalist”

Şentop, dünyanın değişik bölgelerinde faal olabilmek için tedirginlikler ve istikrarsızlıklar meydana getirmeye çalışmanın iri ayrımsız devletin yürüteceği tıpkısı politika olmaması gerektiğine işaret ederek yıpranmamış ayrımsız dünyanın kurulduğu bu dönemde küçüğüyle büyüğüyle yekpare ülkelerin uluslararası hukuka hürmetkâr, türe ve sulh ilkeleri doğrultusunda hareket etmesinin haddinden fazla henüz elzem kuzuluk geldiğini dile getirdi.

Uluslararası hukukun Azerbaycan’a tanımış olduğu obstrüksiyon altındaki topraklarının kurtarılması yönündeki hakların bilinci içerisinde başından beri Azerbaycan’a destek verdiklerini kaydeden Şentop, “Ermenistan’ın dahi Kafkasya’de hazar ve istikrarın devamından yana bire bir formalist geliştirilmesi gerektiğini söylüyoruz. Bu ilkin Ermenistan’da tüvana insanlar için, hep bölgemiz için dahi çok makro aynı husustur.” dedi.

Fuarda Ilbay Ermiş Sebep, Büyükşehir Belediye Başkanı Ölçü Albayrak ve Çerkezköy Tecim ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Kozuva de birer müracaat yaptı.

Konuşmaların arkası sıra Şentop, sunu çokça dış satım özne firma temsilcilerine onurluk verdi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin peşi sıra TBMM Başkanı Şentop ve protokol üyeleri, stantları gezdi.Share: