TBMM Başkanı Şentop, Çerkezköy Sınai Fuarı’nın açılışında konuştu Açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ermenistan’ı ziyaretini toprak barışına faydası olacak, gani niyetli ayrımsız gurur adına görmediğini anlatım etti.

Şentop, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası ile Çerkezköy Belediyesi gelişim birliğiyle gerçekleştirilen Çerkezköy Endüstriyel Fuarı’nın açılışına katılarak konuşma yaptı.

Trakya’nın biricik sanayi fuarı olan etkinliğin yıldan yıla büyüdüğünü, 2017’bile 40 katılımcıyla kurulan fuara zaman 112 firmanın katıldığını belirten Şentop, fuarın Trakya’nın sanayi ve üretim merkezi kimliğini güçlendirdiğine işaret etti.

Konuşmasında BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ermenistan’ı ziyaretine ilgi çekici Şentop, benzeri ismin geçen kamer Tayvan’a kesinleşmemiş benzeri konuşma düzenlediğini hatırlattı.

Bir ülkenin meclis başkanının apayrı bire bir ülkeyi ziyaretinin normal olduğunu ancak bu ziyaretin sonuç zamanlarda Ermenistan ve Azerbaycan ortada dağılış için giren ülkü dikkate alındığında “kımıldatma edici ve krizi yükseltici tıpkısı potansiyel taşıdığını” söyleyen Şentop, bu süreçte Azerbaycan’ın birlikte olduklarını değme antlaşma ifade ettiklerini kaydetti.

Şentop, şöyle konuştu:

“Biz bile buna kat namına Azerbaycan Milli Meclis Başkanı ile görüştük. Makul olduğu taktirde bugün Azerbaycan’a ayrımsız ülfet gerçekleştireceğimizi, milletvekillerimizden bu konuda yoğun aynı talebin olduğunu rapor ettik. Azerbaycan Sedir Başkanımızın, bugün İngiltere’ye gitmesi gerekiyordu. İngiltere’deki cenaze törenine Azerbaycan’ı temsilen katılacak. Tığ bu süreçte Azerbaycan’ın yanı sıra olduğumuzu seçkin zaman rapor ettik, bunu fiilen birlikte gösterdik. çıktı Azerbaycan’ın yanında olmaya kararlılıkla devam edeceğimizi anlatım ettik.”

Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını 28 yıl ilk karışma ettiğini, iki talih arasındaki sorunun çözümü amacıyla Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından kurulan Minsk Grubuna dahil ülkelerin muvaffakiyetli olamadığını kaydeden Şentop, şöyle konuştu:

“28 yıl içerisinde bu Minsk kayırıcı başkanlarından birisinin meclis başkanının Ermenistan’ı görüşme ettiğini hatırlamıyorum. ESIR Temsilciler Meclisi başkanlarından birinin dahi Ermenistan’ı musahabe ettiğini hatırlamıyorum. Hemen Ermenistan dahi yetmez -zira benzeri anlaşmazlık varsa tarafı peki- Azerbaycan’ı dahi ülfet ettiğini hatırlamıyorum.

Uluslararası birçok kurumun Ermenistan’ı işgalci adına belirleme ve car ettiği bu 28 almanak süreç içerisinde tek hamle atmayan, kılını kıpırdatmayan Minsk Grubu herif başkanlarından birisi olan BENDE’nin Divan Başkanı’nın bütün Azerbaycan’ın çıktı ‘madem bu sorununu çözemiyorsunuz ego bu sorunu kendim çözerim’ dediği ve üstünlük aldığı, doğrusu da zat topraklarını nehiy altından kurtardığı tıpkısı süreçte mülakat etmesini mıntıka barışına, dünya barışına hayır olacak, bol niyetli bire bir kasıntı olarak görmüyorum.”

“Barış ve istikrarın devamından yana tıpkı formalist”

Şentop, dünyanın farklı bölgelerinde çalışkan olabilmek amacıyla tedirginlikler ve istikrarsızlıklar meydana getirmeye çalışmanın iri tıpkısı devletin yürüteceği bire bir siyaset olmaması gerektiğine işaret ederek kullanılmamış tıpkı dünyanın kurulduğu bu dönemde küçüğüyle büyüğüyle umum ülkelerin arsıulusal hukuka saygılı, hak ve sulh ilkeleri doğrultusunda cereyan etmesinin çokça elan vazgeçilmez ayla geldiğini dile getirdi.

Uluslararası hukukun Azerbaycan’a tanımış olduğu işgal altındaki topraklarının kurtarılması yönündeki hakların bilinci içerisinde esasen beri Azerbaycan’a destek verdiklerini kaydeden Şentop, “Ermenistan’ın birlikte Kafkasya’de sulh ve istikrarın devamından yana tıpkı formalist geliştirilmesi gerektiğini söylüyoruz. Bu özellikle Ermenistan’birlikte güçlü insanlar için, hep bölgemiz amacıyla da haddinden fazla kebir tıpkısı husustur.” dedi.

Fuarda Vali Aziz Saika, Büyükşehir Şehremini Ölçü Albayrak ve Çerkezköy Tecim ve Endüstri Odası Başkanı Süleyman Kozuva de birer istişare yaptı.

Konuşmaların arkası sıra Şentop, yer çok dış satım eden firma temsilcilerine plaket verdi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin arkası sıra TBMM Başkanı Şentop ve tören düzeni üyeleri, stantları gezdi.

Share: