Son dakika haberi: 5.8’lik sarsıntı tatbikatında enkaz altında kalanlar kurtarıldı, sâdır cuşiş söndürüldü

KAYSERİ’de, 6 ilden 2 bin 900 kişinin katımıyla 5.8 büyüklüğündeki deprem tatbikatı yapıldı. Tatbikatta yıkılan binanın enkazında kalanlar kurtarılıp, çıkan coşkunluk itfaiye vasıtasıyla söndürüldü.

Talas ilçesi Bahçelievler Mahallesi’nde, Türkiye Facia Engelleme Planı kapsamında sarsıntı tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta senaryo gereği 5.8 büyüklüğünde hareket meydana geldi ve sonrasında yıkılan benzeri binanın altında haddinden fazla sayıda güç çevrik kaldı. AFAD, JAK, UMKE ile itfaiye aracı ekipleri, enkazın altında küsurat ve acı atarak müzaheret isteyenleri ‘Neredesiniz?’ diye niteleyerek bulmaya çalıştı. Enkazdan çıkarılanlar ise sedyelerle boşaltma edildi. Hareket sonrası tıpkı binada sâdır hararet de itfaiye ekiplerince söndürüldü. Tahminî 1,5 saat süren tatbikat, başarıyla tamamlandı. Tatbikat sonrası açıklama fail AFAD İl Müdürü Osman Atsız, şu ifadeleri kullandı:

“Bölgemizde zelzele tatbikatımızı yaptık. Nevşehir, Kırşehir, Yozgat, Kahramanmaraş ve Sivas’tan tatbikatımıza iştirak oldu. Bu katılan arkadaşlarımızla beraber sahada personel adına 775 yaşama görev yaptı. Okullarda yapılan tatbikatlarımızda ise 960 emanet ve vatandaşlarla bu arada mecmu 2 bin 900 can sahada fariza yaptı. Kurumlarımız yapılan tatbikatlarda hangi yapmaları gerektiğini baştan pekiştirmiş oldu. Tatbikatlarımız çabukluk kesmeden sürecek.”

Share: