Şita uykusuna geçemeyen bozayılara cebin ilgi uyarısı

Kış uykusuna geçemeyen bozayılara alın özen uyarısı

BARTIN – Çekicilik sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi karışık hayatını de menfi etkiledi. Şita uykusuna geçemeyen gri ayıların tabiatta dolaşmaya bitmeme etmeleri fotokapanlara yansıdı. Orman köylüleri ilkin tevessül etmek amacıyla orman işçileri ve yalan toplamaya revan vatandaşların titiz olması gerektiği kaydedildi.

Bartın Üniversitesi ile Bartın Natür Koruma ve Milli Parklar Ofis Müdürlüğü eliyle 10 yıldır düzenlenen çandır hayatı popülasyonunun belirlenmesi ve izlenmesi projesi dahilinde yaban hayatı ihya sahalarına çok sayıda fotokapan kuruldu. Ormanlık alanlarda bugüne çatışma çokça defa karaca, aşılanmamış domuzu, değerli tilki, bozayı, tavşan, porsuk ve akarsu samuru üzere birçok melez hayvanının görüntüsü fotokapanlara yansıdı. İçinde bulunduğumuz kış mevsiminde ise geçtiğimiz yıllara kıyasla bozayıların inlerine çekilip şita uykusuna geçemediği ve tabiatlarında dolaşmaya bitmeme ettikleri belirleme edildi.

Bu durumun hava sıcaklıklarının zaman normallerinin üzerinde seyretmesinden kaynaklandığı değerlendirilirken gri ayıların genişlik saldırgan dönemleri içre oldukları, bu nedenle üstelik orman köylüleri, orman işçileri ve mantar toplamak için ormanlık alanlara giren vatandaşların titiz olmaları gerektiği kaydedildi.

Bartın Üniversitesi Bartın Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nuri Kaan Özkazanç, 10 yıldır fotokapanla çandır hayatı strateji çalışmaları yürüttüklerini ve bu sene iklimin ılıman geçmesi nedeniyle gri ayılarda şita uykusuna yatmada tıpkı teehhür olduğunu tayin ettiklerini kaydetti.

Doç. Dr. Özkazanç yaptığı açıklamada orman köylüleri ilkin doğmak üzere orman işçileri ve yalan almak için ormanlık alana giren vatandaşlara uyarılarda bulunarak, “Yaklaşık 10 seneyi çok 2013’ten beri yaptığımız fotokapanla karışık hayatı izlem çalışmalarında bu sene iklimin ılıman geçmesi, us geç yağması, bozayılarda şita uykusuna yatmada tıpkısı gecikme olduğunu bize gösterdi. Beklenen global iklim değişikliğinin tıpkı etkisi yerine meydana geldiğini düşündüğümüz bu çalışmada şu anda deli dolu yerine birçok bozayının sahada geçmiş yıllara göre daha ağır kendisine dolaştığını görebiliyoruz. Normalde şita içerisinde üstelik gri ayıları kullanmak cins ama yoğunluğun artması türkçesi bizi endişelendirdi. bu bakımdan ormanla ilişkisi olan, orman köylülerimizin, orman işçilerimizin ve alelhusus mantar toplamaya giden vatandaşlarımızın aynı bozayı karşılaşmasında dikkatli olmalarında yarar vardır” dedi.

Ormanlık alanda bozayılar ile muhtemel benzeri karşılaşmada yapılması gerekenleri üstelik sıralayan Doç. Dr. Özkazanç, “Muhtemel bir karşılaşmada hayvanları, boz ayıları rahatsız etmemek, onlardan olabilir olduğu kadar ağır-asude benzeri şekilde uzaklaşmak hayatları açısından oldukça önem taşımaktadır. Gri ayıların hele şita uykusuna yatma dönemlerinde ve kış uykusundan intibah dönemlerinde haddinden fazla aç oldukları ve bu bağlamda saldırgan oldukları unutulmamalı. Özellikle bile yavrusu olan bozayılardan tür olduğu kadar ırak durulmasında yarar olduğunu söyleyebiliriz. Birde orman içerisinde hakeza benzeri tehlikeyi hissedebiliyorsa tıpkı eş benzeri yurttaş kabil olduğu kadar aşkın bağrış çağrış çıkartarak civardaki bozayıları rahatsız etmesi ve onlarla karşılaşmasını engellemesi olabilir olabilecektir.” İfadelerinde bulundu.

Share: