Sinop’ta Olgun Tekellüm Merkezi’nin Taşınmasına Aksülamel

MUSTAFA ATEŞ PARÇASI

Sinop’ta öğrenciler ve veliler, şehir merkezinde bulunan Bilim Sanat Merkezi’nin (BİLSEM) şehir merkezine 15 kilometre uzaktaki Osmaniye köyüne artmak istenmesini protesto etti.

Sinop Bilim Hanek Merkezi’nin kent merkezindeki özge okullara dolaşma mesafesiyle ulaşılabilecek bire bir konumda olan binası, İl Milli Yetişek Müdürlüğü’ne tahsis edilmek isteniyor. Haber Müzakere Merkezi’nin kent merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Osmaniye Köyü’ne yapılmak istenmesine reaksiyon gösteren veliler, zaman merkez önünde matbuat açıklaması yaptı.

“50-60 ŞERHA İL MİLLİ EĞİTİM PERSONELİNE SAHA TEDARIK ETMEK BU BÜYÜKLÜĞÜNDE PRES OLMASA ICAP”

Olgun Laf Merkezi’nde eğitim gören öğrencilerin velileri adına mütekellim Hava Ziyalı, şunları söyledi:

“Bilindiği amacıyla İl Milli Terbiye Müdürlüğü, eğitimin paydaşlarından biri olan velilere her brifing yapmadan çocuklarımızın nice zahmetle kazanıp terbiye faaliyetlerine katıldığı Selen ve Hanek Merkezi’ni bulunduğu yerden 15 kilometre uzaklıkta bulunan Osmaniye köyüne taşıma kararı almıştır. Okulumuzun bulunduğu mevkii, merkezdeki birçok okula dolaşma mesafesinde olup, bilgisiz gelemeyecek durumda olan yavrularımızı bile velileri 10-15 dakika zaman ayırarak okula ulaştırabilmektedir. Okulumuz öğrencilerinin yüzdelik 70’ten fazlasının hafif ulaşabildiği bu yerden taşınması eksiksiz anlamıyla yüzlerce öğrenci üzere azap olacaktır. Okulumuzun öğüt saatleri düşünüldüğünde, saat 16: 00’dan saat 22: 00’e kadar eğitim faaliyetleri devam etmektedir. Okulun söz konusu yere taşınması halinde öğrencilerin çoğu öğrenim gördüğü okuldan çıkıp BİLSEM’deki dersine zamanında ulaşamayacaktır. Dolaşma imkanı de olmayacağı için velisinin özel ara bulucu olmayanların okula şişko taşıma ile gitmeleri üstelik son basamak sakil olacaktır. Temas öğrencinin bireysel eğitim bilimi aldığı bu kurumda ders zamanları ayrımlı programlar olduğu amacıyla servis imkanı birlikte olanaklı değildir. Son adına geç kalmalar ve devamsızlıkların artacağı bellidir. Çocuklarımızın zorlu sınavlar ve farklı testlerden geçerek kazandıkları bu okuldan maalesef devamsızlıktan kayıtlarının silinmesi de gayrı tıpkı çekincemizdir. Durumun bu şekilde devam etmesi halinde ne efsus ki çalım, öğrenci yokluğundan kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. İki sene öncesinde yerleşilip fakat uyum kurulan bu binadan eksantrik yere benzeri misil elan taşınılması ile sarıklı ve öğrencilerimizin eğitime, bilime ve sanata ayrılacak zamanı binanın eğitime uygun ağıl getirilmesine harcanacaktır. Bu format, öğretmen ve öğrencilerimizin motivasyonunu huysuz yönde etkileyecektir. 300’ü çok öğrenciye bu mağduriyeti keyiflendirmek adına 50-60 kesim İl Milli Eğitim Müdürlüğü personeline ayrıksı benzeri kayran icat etmek bu büyüklüğünde yumruk olmasa ister. Bu sebeple bizler, Sinop Bili ve Konuşma Merkezi velileri namına bu taşınmanın gerçekleşmesini kabul etmiyoruz. Cemi karar vericileri bu yanlıştan dönmeye davet ediyoruz.”

“BİR LOKMACIK KUZUCUKLARLA OYNAMASINLAR”

Torun merkezde yetişek gören Gülsüm Taş, “Gelinim ve oğlum çalıştığı için çocukla ben ilgileniyorum. Arada Bir oğlum iklim dışına çıkıyor. Çocuğu akşam 20: 00’birlikte gelip ben alıyorum okuldan. Ego getiriyorum eve. Arada Bir sabahtan ego getiriyorum. Meşakkati calip benim. Ego, okulun kapanmasını, buradan gitmesini katiyen istemiyorum. Çünkü Osmaniye bana çokça ters. Mümkünse Milli Eğitim Bilimi’in memurları, hastanede çalışanlar kabilinden, fakültede çalışanlar kabil, TEDAŞ çalışanları kadar, uray çalışanları kabilinden onların gitmesini istiyoruz. Benzeri lokmacık kuzucuklarla oynamasınlar. O taraflarda başlarına aynı nakız gelse kimden ne sorarız? Bunlar âdeta elan, ilkokulu jandarma yahut ilkokuldaki torunlar” dedi.

Öğrenci velisi Zehra Kabakçı, “İki pasaj çocuğum BİLSEM öğrencisi. Bayan kullanılmamış kazandı. Geçen yıl Elif’in 19: 20 ve 20: 10’a çıkışları olmuştu. O çocuğu benim Osmaniye’den buraya getirmem ve götürmem, çocuk amacıyla ve benim amacıyla çokça el olacaktır. Okulun taşınmasını istemiyorum” diyerek konuştu.

“YENİ BİR ORTAMA AHENK SAĞLAYAMAKTA ÇOK ZORLANACAKLAR”

Sakat BİLSEM mezunu Sembol Etraflı Kaya ise şunları söyledi:

“Ben, BİLSEM’in çok eski öğrencilerindenim. Üste haberi aldığımda saydım, bu yıl Ilkgüz kocaoğlan itibariyle cümle 20 yıl ergin bu öğretmenlerle tanışalı ve bu kültürü alalı. Sakat binamız haddinden fazla güzeldi. Oradan buraya taşındığımızda üzüldük amma en azından henüz mail bire bir vadi diye sevinmiştim aşağılık arkadaşlarım namına ve diğer veliler namına. Fakat şu anda haddinden fazla henüz ırak bire bir yere gitmenin hep açısından madden ve manen çokça tahakküm olacağını, bu ekin ve bu düsturu haddinden fazla uzaklarda bakir ayrımsız otama ahenk sağlayarak almakta çok zorlanacaklarını biliyor ve hesap ediyorum. Bizim öğretmenlerimiz, biliyorum kim nereye giderlerse gitsinler öğrencilerine dokunmaya devam edecekler şu anda olduğu kabilinden. Amma bu işin uzaklarda olması seçme şeyi haddinden fazla henüz aşkın zorlaştıracak. Bunu esasen banko istemiyoruz. Umarız yetkililerde çağrılarımıza kulak asarlar ve olumlu şekilde karşılarlar.”

“EVE GİDİP DA HANGI ZAMAN ÖDEVLERİMİ YETİŞTİRECEĞİM”

BİLSEM öğrencisi Uras Özdemir, “Elhak ben hem genel kabiliyet hem müzik öğrencisiyim. Zaten bilgi sanattan 21: 00’üstelik çıkıyorum. Ekol haset erken gezmek zorunda kalıyorum. Eve gidip bile hangi zaman ödevlerimi yetiştireceğim? Filhakika ayrımsız saatim yolda geçecek, Osmaniye’ye taşınırsa. Eve gidip birlikte öğretmenlerimin verdiği ödevleri yetiştiremeyeceğim ve biz elhak buraya yaya tahakküm geliyoruz. 21: 00’dE çıktığım üzere filhakika el yetiştiriyorum temas şeyi. Oraya taşınırsa ne olacağını bilmiyorum” dedi.

Görüntü dökümü:

*Hava Görgülü

*Gülsüm Taş

*Zehra Kabakçı

*Simge Mufassal Kaya

*Değer Huduroğlu

*Uras Özdemir

*Detay görüntülerShare: