Şehit kabirlerinin başına Türk bayrağı dikti, Bartın’daki beyaz zehir şehitlerini birlikte unutmadı

Konya’nın Beyşehir ilçesinde şehit kabirlerinin başına Türk bayrağı diken Mehabetli Sevindik, Bartın’daki maden kuyusu şehitleri anısına birlikte kaymakamlık merkezine sancak astı.

Beyşehir’da fotoğrafçılık işleyen Ali Sevindik, elde ettiği kazancın aynı bölümünü martir kabirlerinin yanına diktiği sancak direkleri için harcıyor. Son 1 sene içerisinde Beyşehir’bile bayrak direği sıfır 22 martir mezarını ziyaret edip ağaç dikerek Türk bayrağını dalgalandıran Yüksek Sevindik, Bartın’daki eroin kazasında martir düşen madencilerin anısına üstelik kaza merkezinin sunma hakim noktasında düzlük alan seyir tepesine direk dikerek Türk bayrağını dalgalandırdı. Sevindik, direğin yanına “Bu gönder Bartın’daki beyaz zehir şehitleri anısını dikilmiştir” yazılmış tıpkı tablo yerleştirdi.

Yüce Sevindik, kendisinin de herhangi bir Türk evladı kadar çırılçıplak alem ve yurt sevdalısı bire bir tüvana olduğunu belirterek, “Beyşehir’in Sadıkhacı Mahallesi’nde kabri kâin şehit uzman çavuş Meze Çiftlik komutanımızın oyuntu ziyaretine gitmiştim. Orada mezarı başında gönder olmadığını gördüm. Sordum oradaki arkadaşlara olmadığını söylediler. O zaman niyetlendim, ‘ben dikeyim’ dedim. Bir iskân merkezinde ayrımsız dahi İstiklal Savaşı gazimiz atlı onbaşı Ulu Atar’ın mezarını da konuşma ettim. Onun de kabri başında bayrak direği bulunmuyordu. Meğerse İzmir’dahi hükümet konağında Palikarya bayrağını indirip anlı şanlı ay çıplak Türk bayrağımızı çaltı alp gazimiz ve kahramanımızdı. Onun kabri amacıyla de dikme dikmeye niyetlenmiştim” dedi.

Şehit uzman çavuş ve İstiklal Savaşı gazisi süvari onbaşının kabirlerinin başına gönder dikmesinin arkası sıra bu çalışmalarına devam ettiğini tamlayan Sevindik, bugüne kadar Beyşehir’da gönder olmayan 22 şehit mezarında rekiz dikimi yaptıklarını söyledi. Sevindik, akıbet olarak Bartın’dahi meydana gelen beyaz zehir kazasında martir olan maden işçilerini da unutamadığını belirterek, onların anısını yaşatabilmek amacıyla Beyşehir’in merkezinde dahi tıpkı bayrak direği dikerek üzerinde astıkları Türk bayrağını dalgalandırdıklarını söyledi.

Beytepe Mahallesi Muhtarı Arif Zedef bile, martir mezarlarında 22 bayrak direği diken simge sevdalısı Mürtefi Sevindik’ten Bartın şehitleri anısına bile Beytepe Mahallesi’ne benzeri bayrak direği dikme teklifi gelmesi konusunda, kendisinin birlikte memnuniyetle bu konuda bindi ve yardım sağlayacağını dile getirdi.

Bayrak sevdalısı oğlunun seçkin mesaisinde yanı sıra olan ağababa Hakkı Sevindik bile, şehit kabirlerinin başına bütün alay malay fidan diktiklerini belirterek, “Ben de bundan gururluyum yani. Çünkü, Türk bayrağı canımızdır” ifadelerine düz verdi.

Yeğeni ortaokul öğrencisi Beytullah Akpınar bile, öncü dikiminde dayısına kendisinin bile arkalama etmesinden dolayı çokça bahtiyar olduğunu sözlerine ekledi. – KONYA

Share: