Salda Deneyimsizlik Festivali’ne çevreci yaklaşım

Burdur’un Yeşilova ilçesinde il, darülfünun ve kaymakamlığın katkılarıyla düzenlenecek Salda Gençlik Festivali’bile çevreci yaklaşım dikkate alınarak festivalin kaymakamlık merkezinde yapılması kararlaştırıldı.

Yeşilova Kaymakamı Fazilet Yenisoy, göl kenarında gazetecilere yaptığı açıklamada, Salda Gölü’nü dulda çalışmaları kapsamında ilçede 1. Uluslararası Yeşilova-Salda Hoşgörüsüz Transformasyon, Kasaba ve Hanek Çalıştayı’nın sürdüğünü, çalıştayın peşi sıra saz festivali düzenleyeceklerini söyledi.

“Kumsalda aktivite düzenlenmeyecek”

Çalıştay ve festival etkinliklerinin tamamının ilçe merkezinde yapılacağını vurgulayan Yenisoy, “Banko göl çevresindeki kumsalda seçkin etkinlik düzenlenmeyecek.” dedi.

Yenisoy, yapılan etkinliklerle doğanın korunmasına farkındalık oluşturulmaya çalışıldığına işaret ederek, “Çalıştaya gelen sanatçılarımız alelhusus kafasız transformasyon malzemelerini göl etrafından ulaşmak istediler ama biricik birlikte yararsız ve atık yön bulamadılar. Bu bizim için muştulu bir evolüsyon oldu.” ifadelerini kullandı.

“Festival ilçe merkezinde düzenlenecek”

Çalıştayın peşi sıra çalgı aleti dinletisi, 8 Ekim’birlikte İmera ve 9 Ekim’üstelik Kıraç konseri olacağını dile getiren Yenisoy, şöyle konuştu:

“Salda’nın güzelliğini dolay plana idrak etmek için festivale Salda adını verdik. Himaye çalışmalarını ifade etmek üzere birlikte tıpkısı grup oluşturduk. Mevrut tamlık misafirlerimize, öğrencilerimize, gençlerimize Salda Gölü’nü tanıtım gezileri düzenleyeceğiz. Basında sâdır haberlere insanların şahsen kendilerinin burada tanıklık etmesi elan etkileyici olacaktır. Festivaldeki değişik tıpkı amacımız üstelik Salda Gölü’nü Koruma Projesi kapsamında buralarda neler yapıldı, Salda’nın gelecek nesillere arz ferah şekilde aktarılması üzere neler yapılacağını şahsen yerinde izah etmek istiyoruz. Misafirlerimiz buradaki korunaklı alanlarımızı belli kavait çerçevesinde mülakat edebilecek fakat festivalin topu kaza merkezinde gerçekleşecek. Salda’yı da bu vesileyle ülfet etmiş olacaklar.”

Share: